Esimerkki pitkälle rappioituneesta alkoholistista

1.kalle

Naapuri soitellut jo monta päivää kurjuudestaan.
Ei ole pystynyt moneen päivään nukkumaan ja syömään kovan viinanjuontista jälkeen.
Eikä ole pysynyt maanittelemaan ketään viinakauppaan, kun kaikki tuntevat pummin tavat.
Poika oli säälistä kiikuttanut keissin keskikaljaa, mutta sehän ei rappiojuoppoa auta pätkän vertaa.
Juopon ainoa johtopäätös tilanteestaan oli; "kun vain nyt saisi jostain terävää viinaa."
Ei ole oppinut yhtään mitään ja hauta alkaa olemaan aika lähellä.

11

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asdfh3257

      Gaggakin valuu housuun.

    • Jännää '1.kalle' että kuitenkin vastailet naapurin puheluihin ja nyt niistä kirjoitat vielä nettiin,,, :)
      Kovin tarkasti seuraat naapurisi vointia olisiko nyt niin ettei oma elämäsikään ole ihan kohdallaan?
      Ihmiset jotka nauttivat toisten kurjuudesta ja ongelmista ovat jopa alempana kuin pahin rapajuoppo joka ojassa räpiköi. Tzorry vaan olen oikeassa kuten tavallista kaikki tietää sen vaikka inttäisi vastaan,,,
      Trollihan olet '1.kalle' ja stoorisi on feikki mutta silti ihmetyttää että ihan tarkoituksella keksit tuollaisia stooreja,,, Olet todella surullinen tapaus,,,

      Niin palasin Suomeen ja loma jatkuu vielä vähän aikaa,,, don't ask,,,

      • Kansalainen40v

        Aloittajan tarina kuulostaa hyvin tutulle tapaukselle. Moni suomalainen tuntee vastaavan alkoholisoituneen naapurin, työkaverin tai sukulaisen. Tarina muistutti paljon erästä edesmennyttä tuttavaa, joka soitti kaikki kontaktit läpi laskuhumalassa.
        Herää kysymys miksi Tissua häiritsee alkoholin negatiiviset puolet ja eikö hän muka tunne vastaavia juoppoja. Omituista.


      • Kansalainen40v kirjoitti:

        Aloittajan tarina kuulostaa hyvin tutulle tapaukselle. Moni suomalainen tuntee vastaavan alkoholisoituneen naapurin, työkaverin tai sukulaisen. Tarina muistutti paljon erästä edesmennyttä tuttavaa, joka soitti kaikki kontaktit läpi laskuhumalassa.
        Herää kysymys miksi Tissua häiritsee alkoholin negatiiviset puolet ja eikö hän muka tunne vastaavia juoppoja. Omituista.

        Teitä vahingoniloisia taitaa olla täällä enemmänkin jotka kyttäätte naapureitanne,,,
        Entisenä tukihenkilönä näen vähän laajemmin ja minulla lievästi suututtaa että jotkut pitävät näitä surullisia tapauksia hupinaan,,, Pitäisikö selittää tarkemmin no jaa eiköhän pointti mennyt perille,,,
        Minun mielestä aloittajan juttu oli skeidaa,,, hänen hupiaan,,,


      • 1.kalle

        Idiotismillesi en voi mitään.
        Aloistusviestissäni ei ole mitään keksittyä


      • zxzxzxzzz

        EX-TISSU112 todella on idiootti...


    • Tottaturiset

      Rentouttavana saunakaljana ja elämään olennaisesti kuuluvana eliksiirinä markkinoitu alkoholi vie suurkuluttajalta järjen, rahat ja terveyden...kaiken.
      Lopulta suurkuluttaja huomaa jääneensä koukkuun, sillä arki ahdistaa , krapula vaivaa, vuokra maksamatta, tavarat myyty,rahat on ryypätty ja läheiset jättäneet, mutta alkoholia täytyy saada, että pääsee tolpilleen jaksaakseen hakea uuden lastin alkoholia marketista.
      Suurkuluttaja alkoholisoituu hiljaa, mutta varmasti pyristelemään kuin narkomaani sienimetsään.

      • HOLISTI1

        Mullakin se lähti saunakaljasta ja ajastaan se rentoutuminen muuttui normaaliksi olotilaksi. Paitsi maanatai aamuna odoteltiin otsa tuskanhiestä kiiltäen että kello tulisi 8:45, jotta voisi lähteä kävelemään lähi-markettiin hakemaan laatikollisen tai rahatilanteesta riippuen useamman rentouttavaa "saunakaljaa". Nykyään olen lopettanut kokonaan alkomahoolin käytön, pysyvästi.


    • Anonymous_Analholic

      Olen anaaliholisti, olen sontinut palstalla jo 3 vuotta.

    • Puohitiellä on pihalla juopottelu jo hiipunut. Liekkö on juoppojen kunto pettänyt vai eikö muka kelit kelpaa. Tietyissä slummeissa näkee kun samat ukot ja akat jaksaa joka päivä heti aamusta kokoontua ryyppäämään ostarille. Noin 10vuotta oon nähnyt ne samat tyypit samoissa hommissa kesät talvet,osa kulkee jo pyörätuolillakin ostarille. Vielä on puohitien juopoilla pitkä matka edessä mikäli tahtoo olla yhtä sinnikkäitä juoppoja. Sontakin niillä joilla on housuissa ja kuset. Kerran kun ohikulkiessa pysähdyin samaan rinkiin mestareiden oppiin niin yks nousi ylös että joo täytyy mennä kuselle niin sanoin sille että sulla valuu jo kusi lahkeesta. Tyyppi ei ollut moksiskaan,totesi vain että noh eihän sitä sitten tarvikkaan mennä kuselle ja istui alas

    • raitiskalle

      Loppuvaiheessa degeneroitunut, aivonsa ja sisäelimensä liuottanut Korsakoffin syndroomaa poteva alkoholisti on vaipoissa ruokittava vihannes, jolta jalat on amputoitu , mutta törkyturvassa säteilee yhä typerän irvokas hampaaton virne, kun hän satuilee sairaita perverssejä tarinoitaan ja syö omaa ulostettaan , jos hoitajan katse ja lepositeet antavat myöten.
      Useimmat toki kasvavat horsmaa ennen vihannesvaihetta, koska tehokkaana liuottimena jatkuvasti suonissa virtaava alkoholi surkastaa aivot, sisä- ja sukuelimet.
      Alkoholi on oiva aine desinfiointiin ja rasvatahrojen poistoon....mutta myös roskaväen hävittämiseen, koska rasvaiset aivokudokset liukenevat tehokkaasti alkoholia sisältävän veren kiertäessä juopon pienessä pääkopassa. Tyhmimmät rotat populaatiosta ryyppäävät itsensä hengiltä aikaisin, muuhun heistä ei olisikaan ollut. Tänäkin viikonloppuna moni sontaseppo ja bentsopena istuu sontaluukussaan romujensa keskellä kynttilän valossa miettien miten onnistui mokaamaan ainoan elämänsä....lääkkeetkin loppuneet ja viimeiset tölkit väljähtyvät lämpimässä jääkaapissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14280
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5908
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5455
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4067
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      96
      3637
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3551
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      21
      3512
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2601
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      92
      1377
    Aihe