apua amatöörille(osakkeet)

attila08

eli olen aloittelemassa osakekauppaa ja kaikki vinkit olisivat tarpeen.esim.voinko ostaa ja myydä samaa osaketta loputtomasti?(joissain osakkeissa näyttäisi olevan suuriakin heilahteluita saman vuorokauden sisällä esim:ostan kalliin osakkeen aamupäivällä ja myyn iltapäivällä josta kulujen jälkeen voitan 20-30e/osake.voinko tehdä tuota rajattomasti?tuntuu aika uskomattomalta ostaa ja myydä jatkuvasti useamman kympin voitolla/osake...jos tuota tekee vuoden niin voitto% on valtava.näkyykö ostot ja myynnit reaaliajassa?mites verojen yms.maksu edellämainitussa tapauksess?(pitääkö myynnit ilmoittaa verottajalle päivittäin?ja kaikki muutkin neuvot ovat tervetulleita.

12

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oregon99

      Sama juttu perin 200,000€ ja ne seisoo pankkitilillä nyt ja Nordea on tarjonnut palvelujaan, mutta en ole vielä lämmennyt.

      • ksjdhgkdfg

        äläkä lämpenekään. Pankit kyllä ottavat kaikki merkittävät voitot itselleen käsittely- ja muiden kulujen kautta, jos heille annat rahasi sijoitettavaksi...

        Ehkäpä paras sääntö aloittelijalle jolla on jo kohtalaisen paljon sijoitettavaa pääomaa olisi laittaa ne "varmoihin valtionyrityksiin" kuten fortum yms., jotka pahoimpinakaan hetkinä eivät oikeastaan voi mennä nurin niin kauan kuin valtio itse ei nurin mene ja jotka aina palaavat hyviksi osingonmaksajiksi.

        sitten pieni summa sivuun pelattavaksi ja testattavaksi ja menetettäväksi ja sillä opettelemaan kantapään kautta sitä, miten osakekauppoja tehdään ja minkälaisia uutisia kannattaa ja ei kannata lukea.


      • Oregon99
        ksjdhgkdfg kirjoitti:

        äläkä lämpenekään. Pankit kyllä ottavat kaikki merkittävät voitot itselleen käsittely- ja muiden kulujen kautta, jos heille annat rahasi sijoitettavaksi...

        Ehkäpä paras sääntö aloittelijalle jolla on jo kohtalaisen paljon sijoitettavaa pääomaa olisi laittaa ne "varmoihin valtionyrityksiin" kuten fortum yms., jotka pahoimpinakaan hetkinä eivät oikeastaan voi mennä nurin niin kauan kuin valtio itse ei nurin mene ja jotka aina palaavat hyviksi osingonmaksajiksi.

        sitten pieni summa sivuun pelattavaksi ja testattavaksi ja menetettäväksi ja sillä opettelemaan kantapään kautta sitä, miten osakekauppoja tehdään ja minkälaisia uutisia kannattaa ja ei kannata lukea.

        Kiitos tiedosta.

        Oregon99


      • Vakuusvaje

        200000 on jo sellainen summa, että sillä pystyy melkoisesti helpottamaan loppuelämänsä taloudellisia paineita. Kohtuullisesti sijoitettuna siitä irtoaa keskituottoa ehkä tuhatkunta euroa kuukaudessa ja niin se kasvattaa itse itseään.

        Anna seistä tilillä vielä muutama kuukausi ja ala opetella sijoittamisen perusasioita. Normaalistihan ne opitaan vähitellen vuosien kuluessa, kun pienestä aloitetaan ja taidot kasvavat luontevasti siinä varallisuuden mukana. On aika hankala tilanne, kun rahaa tulee yllättäen reilummin kerralla. Tietoa ei ole ja tarvittaisiin neuvoja, mutta näissä asioissa pankki ei valitettavasti ole asiakkaan ystävä vaan pyrkii leikkaamaan kakusta itselleen mahdollisimman suuren siivun. Pahimmat jutut on luettu iltapäivälehdistä, mutta siistimpiäkin keinoja on.


    • fdsk

      "tuntuu aika uskomattomalta ostaa ja myydä jatkuvasti useamman kympin voitolla/osake"
      Noin ne isot rahat pörssissä tehdään, mutta käytännössä kuitenkaan ei, koska et voi osaketta ostaessasi tietää varmasti, mihin suuntaan kurssi kääntyy lyhyellä tähtäimellä (suunnittelemasi aamu-ilta on lyhyt). Tietysti, jos onnistuu, saat veivata samaa osaketta niin paljon kuin kantti antaa myöten.

      "näkyykö ostot ja myynnit reaaliajassa?"
      Ostoilla ja myynneillä on muutaman päivän selvitysaika.

      "mites verojen yms.maksu edellämainitussa tapauksess?(pitääkö myynnit ilmoittaa verottajalle päivittäin?"
      Välittäjä ilmoittaa kaupat verottajalle automaattisesti.

      "ja kaikki muutkin neuvot ovat tervetulleita."
      Älä lähde suunnittelemaasi päiväkauppaan. Jokainen tehty kauppa maksaa, joten sinun pitää myydä vähintään osto myyntikuluja kalliimmalla. Lisäksi on aina vaarana, että ostat nyt ensimmäiset osakkeesi sattumalta 10 seuraavan vuoden huippuhinnoilla, jolloin saat myyntivoittoa vasta tuon ajan kuluttua myydessäsi.

    • attila08

      joo eli tuo aamu-ilta on ehkä hieman lyhyehkö mutta esim 2pvä/vko...tarkennettuna oli tarkoitus ostta pohjalle vahvoja buy&keep osakkeita ja kokeilla mitä tapahtuisi tuolla nopealla vaihtamisella,isoiassa heilahteluissa voittoa voisi tehdä muutaman päivän osta-myy taktiikalla...olisiko jollain ehdotuksia mitä osakkeita kannattaisi ostaa t'll' hetkellä

    • attila08

      taidan ensimmäisenä hommata uuden näppiksen:) huom:edellinen viesti....

    • Omakas

      Jos täältä joudut vinkkiä kysymään, niin unohda tuo pikavoiton tavoittelu. Tai ainakin kokeile ensin paperilla.

      Tuo on vähän samaa sarjaa kuin jossittelisi, sillä että osaa valita oikeat numerot lottoon.

    • Vakuusvaje

      Tuollaisesta hommasta saat niin huonon tuntipalkan, että en suosittele. Lyhyellä tähtäimellä voi tehdä voitollisia kauppoja ja noppaa heittämälläkin joka toinen kauppa onnistuu. Se ei kuitenkaan riitä, kun voitot jäävät pieniksi, tappioitakin tulee ja välityspalkkiot vievät suuren osan potista. Jatkuva kurssien kyttääminen käy työstä sekin.

      Minä olen kokeillut päiväkauppaa ja lopettanut sen hyödyttömänä. On tietysti kivaa, kun käy tuuri ja tunnissa tekee jonkun satasen helppoa rahaa, ja onhan se parempaa kuin lottoaminen, jos sattuu voittamaton pelihimo. Todelliset ja taloudellisesti merkittävät voitot olen kuitenkin saanut istumalla halvalla ostettujen hyvien osakkeiden päällä vuosikausia.

      Kun kuitenkaan et malta olla kokeilematta, niin pidä kirjaa kaupoistasi. Mitä, miksi ja milloin. Homman järkevyys selviää kyllä aikanaan kirjanpidosta.

      • E220_CDI

        Suunnilleen noin. Ja aloittajan kannattaa saman tien yrittää tunnistaa pörssistä yhtiöitä, joiden liikevaihto on ollut vähintään 5 vuotta ainakin vakaa, mutta mieluummin kasvutrendissä ja samoin EPS ja jotka eivät ole pahasti velkaantuneita ja jotka maksavat trendinomaisesti kaavavaa siedettävää (ei huippu) osinkoa, ja joita saa hinnalla, jolla niiden tulos ja osinko antavat sinulle kelpaavan tuoton ostohinnallesi. Kuulostaa vaikealta, vaikkei ole edes täydellinen ostokriteeri.

        Mutta jos tuollaisia löydät, niin ainakin 80% potista sinne. Niitä ei nimittäin harmita holdata sillä aikaa kun veivaat lopuilla omia arvauksiasi.

        Opittuasi, että vain äärimmäisen harvat pystyvät voittamaan markkinan treidaamalla voit sitten lopettaa veivauksen ja sijoittaa ne loputkin tuottavasti. Kerro 5 tai 10 vuoden kuluttua kumpi tapa tuotti enemmän?


    • E220_CDI

      Vielä yksi helppo neuvo kysyjille. Jos pitää kysyä neuvoa täällä, silloin paras aloituspaikka on kirjakauppa. Joko Burton Malkielin Random walk down Wall Street (jonka saa myös suomeksi) tai Marko Erolan Paras Sijoitus.

      Ja sitten ohjeiden mukaisesti googlaamaan Seligson ja Nordnet avainsanoilla kustankustehokas indeksirahasto ta ETF. Tylsää, mutta tuottavaa ja voittaa yli 80% ammattilaisista salkunhoitajista.

    • osakenörtti

      Aloittelijan kannattaa aloittaa säännöllinen säästäminen sekä olemassa olevasta kassasta että tulevaisuuden ansioista säästöosuus edullisten kustannusten indeksirahastoihin. Aloittaa vaikkapa Pohjoismaista koska on järkevää pyrkiä säilyttämään tai kasvattamaan ostovoimaa kotimarkkinoilla. Vaikka se ei maitokaupassa näkyisi niin joissakin hyödykkeissä valitettavasti vain suhteellinen ostovoima puhuu. Sitten voi laajentaa vaikkapa kapitalismin mekkaan eli Pohjois-Amerikan indeksiin. Se osaa hyötyä ehkä parhaiten koko maailman taloudesta. Ja sitten voi laajentaa vaikkapa Aasian indekseihin jotka massiivisella väestöllään voivat vivuta itsensä maailmantalouden valtiaiksi. Tähän asti kaikki hyvin eikä oikeastaan voi mennä vikaan mikäli on kärsivällisyyttä ja malttia markkinan satunnaiskävelyssä. Sitten talous alkaa yleisesti kiinnostaa ja tulee pakottava tarve reagoida hyvää tulosta ja osingonmaksua uutisoiviin yksittäisiin yrityksiin niin kiellettyä ei ole poimia yksittäisiä omenoita. Vaurastuminen sijoittamalla maailman tuotantoon on niin yksinkertaista että aivot eivät sitä ymmärrä. Ne ajattelevat liian monimutkaisesti ja ottavat liikaa muita asioita huomioon.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      40
      5291
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      399
      4551
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3829
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      148
      3066
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      13
      2520
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2068
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1992
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1910
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe