Saastuneet aivot

Terv-Mirka

Uskonnon tuputus saastuttaa aivot ja saa ihmiset uskomaan huuhaaseen.

Yksi pahimmista aivoja saastuttavista leikeistä on uskontoaiheiset arvoitusleikit. Siinä uhri joutuu syvällisesti miettimään uskontoon liittyviä vastauksia ja tämä voi uhrin mielestä tuntua hauskalta leikiltä, vaikka on todella petollinen. Todellinen aivopesu ja aivoja saastuttava leikki.

Se ketä tästä aivojen saastuttamisesta hyötyy eniten on kirkko. Kirkko haluaa kaikkien ihmisten pysyvän kirkon jäseninä. Jäsenet taas maksaa veroa kirkolle, mikä ei ole mikään pieni summa vuodessa. Se on noin 400 - 600 €/v, eli yksi hyvä etelänmatka. Itse jäsenille ei ole näistä maksuista mitään hyötyä. Kirkon herrat suorastaan rypee luxus elämästä.

Kannattaa miettiä tarkkaan, kannattaako olla kirkon jäsen. Uskon että jokaisella on parempaakin käyttöä rahalle.

13

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvoitusleikeistä puheenollen.. missäs ne vastaukset ovat? :)

      • pysyväaivovamma

        Arvoitusleikki on päättynyt ja pelaajaa palkitaan, kun hän osaa liittää jokaiseen vastaukseen Jumalan kaikkivoipaisuuden.


      • Terv-Mirka

        Tänne ei haluta kuukausi kysymyksiä. Joten vastauksiakaan ei silloin tule.


    • T-Mirka

      Espanjan terroriteot "todistaa" sen, miten uskonnot saastuttaa aivotoiminnot. JÄRKYTTÄVÄÄ

      Toivottavasti politiikkamme ottaa tästä opiksi ja kriminalisoisi uskonnot. Uskonnot tekee ihmisistä aivan hulluja.

      • Eli kristittyjä, hindulaisia ja vaikka saatana buddhalaisia on tekemässä iskuja ympäri Eurooppaa? Minä luulin, että se on tämä 'rauhan uskonto'.. onko tämä mielestäsi sitä parempaa väkivaltaa?


    • No mutta tämäpä ironista. Kuten yuggis tavallaan jo totesikin.

    • Nina27

      Aivojen magneettikuvauksella pystytään tunnistamaan onko henkilö uskovainen vai ei. Mitä kauemmin henkilö on ollut uskossa, sen suuremmat jäljet aivoissa.
      Tämä todistaa että uskonnot vaurioittaa aivoja.

      • Tai parantavat!
        (joo, olet oikeassa. Perustelusi vain oli paskaa, joten oli ihan pakko....)


      • Nina27
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Tai parantavat!
        (joo, olet oikeassa. Perustelusi vain oli paskaa, joten oli ihan pakko....)

        Aivojen selvä tuhoutuminen ei paranna aivoja.


      • Nina27 kirjoitti:

        Aivojen selvä tuhoutuminen ei paranna aivoja.

        Mutta muutos ei tarkoita vauriota.



    • KriitikkoX

      "Aivojen saastuttaminen" kuulostaa aika vahvasti jenkkiläisten saarnaajien retoriikalta! Perustelutkin ovat ihan yhtä olemattomia kuin aloittajalla.
      Aloittaja esitää sellaisen entiteetin kuin kirkko. Kirkko kuitenkin on jäsentensä summa.
      Kirkollisvero lasketaan prosenttina tuloista. 400€ - 600€ on ihan tuulesta temmattu luku. Ja 600 eurolla et kyllä kovin hyvää etelänmatkaa saa.

      • Yks.Mimmi

        Kyllä 600€ tekee ihan hyvän etelän matkan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3488
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3241
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2776
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2598
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2417
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      31
      1347
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1217
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1198
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      339
      1073
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      966
    Aihe