Tunarit katolla.

Keväällä 2015 varkaudessa restakoti pojat rakensivat peltikaton jossa osa pelleistä on osittain irti.
Rännit ovat kallellaan väärään suuntaan eli syöksyputkista poispäin.
Syöksy putket ovat kasattu 30:n millimetrin ruuveilla, joten putket tukkeutuvat helposti lehdistä ja
muista roskista.
Räystäiden etulaudoitus vieläkin maalaamatta.

Kaikenlaisia tunareita ja huijareita.
6454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Haista vittu!

Äänestä

Toivottavasti ne pellet on jo kiinni kokonaan. Mielellään vaikkapa Konnunsuolla.

Äänestä

Tämä on ihan normaalia toimintaa. Eihän tuollaiset toistaitoiset kaverit pääse muuallekaan. Kun ei aikoinaan kelvannut opiskelemaan edes amiksen keittiölinjalle kokiksi, mistä valmistuu kaljuja ja tatuoituja jätkiä jotka neuvoo televisiossa uusavuttomille, miten makkara kannattaa grillata.
Anna kun arvaan: Noi sun "katon korjaajat" oli paljon halvempia kuin muut tarjoukset, ja lisäksi maksoit koko laskun reilusti ennen kuin homma oli valmis?

Äänestä

No voi vittu, että kiinnittivät pitkillä ruuveilla, mutta se on nykyään "defacto" eli valitettava todellisuus käyttää juuri sitä skruuvia mikä hanskaan osuu välittämättä kiinnityksen tarpeesta.

Itselläni eräs putkari käytti 30-40 millin skruuvia kiinnittääkseen muutaman pesukoneliitännän 16 milliseen lastulevyyn lopputulemana tämä tumpelo oli varmistanut pesukoneen uosvetämisen mahdottomaksi ruuvien kärkien ollen pesukoneen kyljessä kiinni ja näin koneen ulosveto oli käytännössä mahdoton rikkomatta rakenteita.

Mutta näin "ömmättiläiset" puuhastelevat kuten aikoinaan eräs urakoitsija katsoi parhaimmaksi hyppiä huopakatolla kesän kuumimpana päivänä (yli 30 astetta ja aurinko paistoi) vain asentaakseen kompostoivan käymälän tuuletusputken väärin eli juuri väärinpäin ja selitys oli, että putki oli ojennettu hänelle juuri näinpäin eikä esille jätetty manuska ollut "ömmätiläisille" mitenkään tärkeä dokumentti vaan piti tehdä homma "ömmättiläisiltä" eli päin persettä - minä sitten itse korjasin tumpeloinnin myöhemmin vaikeuksien kautta eli purin sisäkaton päästäkseni putken kiinnityksiin, korjasin asennuksen ja kiinnitykset, rakensin sisäkaton höyrynsulkuineen uudeelleen ja korjasin katon vauriot.

Jotenkin olen kyllästynyt näiden "ömmättiäisten" puuhasteluun, kun joka ainoaa pu
uhastelua saa olla parantelemassa jälkikäteen - itseasiassa mun hermot on menneet ja kukatahansa-remppareiska kyllä tulee tuntemaan sen.

Äänestä

Restakoti ei tee enää ollenkaan kattoremontteja.

Äänestä

"Restakoti ei tee enää ollenkaan kattoremontteja."

Alkoivat pelätä suuria vastuita tunaroimisesta johtuen. Käräjilläkin on juttuja. Panivat pystyyn Suomen Elementtikatto Oy:n vastuita vältelläkseensä. Elementtikatto Oy on hankkinut verovelkaa ja ei ole nyt yli vuoteen maksanut sitä pois. Emo Resta tekee hormin- ja kattojen pinnoitusta. Kauheaa roskaa heidän hommansa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Puuh kirjoitti:

Keväällä 2015 varkaudessa restakoti pojat rakensivat peltikaton jossa osa pelleistä on osittain irti.
Rännit ovat kallellaan väärään suuntaan eli syöksyputkista poispäin.
Syöksy putket ovat kasattu 30:n millimetrin ruuveilla, joten putket tukkeutuvat helposti lehdistä ja
muista roskista.
Räystäiden etulaudoitus vieläkin maalaamatta.

Kaikenlaisia tunareita ja huijareita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu