Mitä tämä tarkoittaa? " oikea silmä sf 1.00 cyl 0.00 add 2.00 ja vasen silmä sf 1.50 cyl -0.50 ax 160 add 2.00. " Lähinäköni on oikeassa silmässä 2,5 ja vasemmassa 3,00 ainakin tämän vahvuisilla piilolinsseillä näe parhaiten, mutta kun pitäisi olla kaukonäköäkin onko se sitten tämä "oikea silmä sf 1.00 cyl 0.00 add 2.00 ja vasen silmä sf 1.50 cyl -0.50 ax 160 add 2.00. "
eli kaukonäköön 2,00 ja 2,00 vai? Mulla on nyt kuukausi linssit jolla näen lähelle ihan hyvin eli vasen 3, 00 oikea 2,5 mutta kaukonäkö parametri on vain "High" eli eikö ne ole aika vahvat jos kauemas katsottuna tarvitsee 2:sen. Kuitenkin laitoin pilarit silmille, enkä näe edes television tekstiä, mutta tietokoneelle ja lähelle näen tosihyvin. Miten tämä on mahdollista? Olisiko minun pitänyt ottaa kaukonäköön low?
Tai onko molemmat piilolinsit väärinpäin silmissä? Mistä sen tietää, jos linssi on väärinpäin silmässä? Pomppako se pois? Sattuuko silmä vai ei näe niin hyvin? Silmäni ei ole punaiset? Mutta olen pettynyt kun en näe kauas hyvin, kyllä minä ilman laseja ja nytkin kauas jotakin näen. Optikolta ei voi ostaa, kun jos siellä ei osaa laittaa pilareita silmille, ei ne myy. Itse kotona laitan ihan hyvin, kun käytän kahta peiliä, jolloin näen peilin kautta sellaisessa kulmassa laittaa linssi, että silmä ei suoraan sormea näe, missä on linssi ja silloin ei silmät räpsy. Siis peilaan, peilikuvan ja saan hyvän näkökulman laittaa linsin paikoilleen. Pitääkö minun nyt mennä kahdella peilillä optikolle, jos joku sitä ehdottaa? Ovat optikolla niin poliisia, että ihan kun ajokorttia hakisi? Siksi tilaan netistä.
Piilolinssit netistä.
4
823
Vastaukset
- Ikänäkö
Purevision 2 for Presbyopia (6 kpl)
https://www.alensa.fi/purevision-2-multi-focal-6-lenses
Nämä linssit on kyseessä. - Piilarikäyttäjä
Sinulla on asiat nyt väärinpäin. Tuo high tai low tarkoittaa sitä lukuosaa. Tarvitset kaukonäköön 1 ja 1.50, sitten vaikka high-lisä lukemiseen. (Jos on saatavilla med-lisä niin sekin voi riittää.) Noilla 2 linsseillä sinä et voi nähdä kauas hyvin. Suosittelen käyntiä optikolla vaikka lisäpeilien kanssa, ei ne siellä mitään poliiseja ole. Ja osaavat valita sinulle oikeat linssit. Vasemman silmän hajataittokin voisi olla hyvä korjata piilolinssillä.
Ainakin tällaisia piilolinssejä ei saa jotka olisivat kaksitehoiset ja korjaisivat samalla silmän hajataittokin, olisivat vielä kuukausilinssit ja kun ne pitäisi olla yötä päivää tyyppiset vielä?
Vai saako? Minkä valmistajan ja mikä malli?
- silmientakia
Optikolta kannattaa ehdottomasti hankkia ensimmäiset piilolinssit. Optikko katsoo muun muassa silmän kaarevuuden, jotta linssi pysyy sopivasti silmässä, eikä hierrä. Optikko opettaa myös sen, miten päin linssi laitetaan silmään, jotta se istuu hyvin. Samalla tarkastetaan se, että näet linsseillä.
Kokeilulinssit kuuluvat yleensä piilolinssitutkimuksen hintaan ja käyttökokeilun jälkeen tarkastetaan vielä silmät.
Jos näkeminen ja terveet silmät ovat sinulle tärkeät, hankit ainakin ensimmäiset piilolinssit optikolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1193947Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1663803Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi262591Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs82374100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322163Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks41746Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481352Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut611264Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä181229Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah35959