Korvauksien maksaminen asianomistajalle

Ymmällään

Tuli törttöiltyä pahemmin tuossa jokin aika sitten ja vanhoja riitoja selvitettiin nyrkein. No oikeudesta meikäläiselle tuli tuomio ja korvauksia maksettavaksi. Eikä siinä mitään, väärin tein ja tuomio oli aiheellinen. Asianomistaja nyt vaan hankaa vastaan. Ollaan siis vanhoja tuttuja ja tältä henkilöltä tulee melkein päivittäin viestiä, et maksa korvaukset. Olen pyytäny tilinumeroa johon rahat voin maksaa, mutta hän vaatii käteismaksua. Onko mun suostuttava tähän? Haluan, että maksusta jää "jälki"! Tyypin tuntien, tiedän ettei myöhemmin myöntäisi mun mitään rahoja maksaneen, jos käteisenä ne annan.

5

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gggggtt

      Maksa käteisellä ja ota joku mukaasi todistajaksi, tai pyydä kuittaus paperille.

    • Ccdft

      ei tarvita todistajia. Menet pankkiin ja maksat summan . Se riittää!!! Liitteeksi laita oikeuden määrään korvaukset.

      Kuitti riittää todisteeksi. Säilytä se huolellisesti.

      • Inahutabrex

        Ainut laillinen ja rehellinen keino eikä jupinoita voi tulla. Kaverisi voi monesta syystä yrittää, esim jos elää sosiaalisiin avuin.
        Muista, pankin kautta.


      • qwqwqwqwq
        Inahutabrex kirjoitti:

        Ainut laillinen ja rehellinen keino eikä jupinoita voi tulla. Kaverisi voi monesta syystä yrittää, esim jos elää sosiaalisiin avuin.
        Muista, pankin kautta.

        Lukihäiriö vai mikä ? Kyselijä antoi ymmärtää, ettei hän tiedä tilinumeroa, eikä velkoja suostu sitä kertomaan.


    • maksutalletus

      Jos kerran asia meni oikeuteen asti ja siellä sinut tuomittiin maksumieheksi, niin ei kannata maksaa korvauksia mitenkään epämääräisesti käteisellä. Juuri siksi että tarvitset jonkun tositteen että olet maksun tehnyt.

      Jos velkoja kieltäytyy ottamasta suoritusta vastaan niin viime kädessä voit ymmärtääkseni tehdä maksutalletuksen aluehallintovirastoon. Silloin myös koron maksamisvelvollisuus katkeaa.

      https://www.avi.fi/web/avi/maksutalletuslakiin-perustuva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe