miksi ei aselupaa ennen metsästys tutkintoa

gtgdsgghg

Olen tuossa mietiskellyt että miksiköhän aselupaa ei voi hakea ennen kuin on suorittanut metsästystutkinnon. Joskus joillekin varmasti käy niin että sitten kun hakee aselupaa niin sitä ei jostain syystä myönnetäkään esim jokin terveys syy. Sitten mahtaa kovasti harmittaa kun on käynyt kalliin metsästys tutkinnon aivan turhaan. Voisihan olla niin että lupa myönnettäisiin ennen metsästys tutkintoa mutta hankkimislupa sitten kun on tutkinnon suorittanut niin tälläinen riski poistuisi.

11

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfgagfdsg

      Metsästää voi myös laina-aseella.

    • Peruste

      Älä hae lupaa metsästysperusteella. Luvan voi hakea myös esim. tarkkuusammuntaan ja mikään ei estä metsästämästä tällä perusteella myönnetyllä aseella.

      • aseluvanhakeminen

        Aselupahakemuksessa on kerrottava millä perusteella lupaa haetaan. Perusteeksi käy mm. metsästys, ampumaurheilu. Aseen on sovittava hyvin haettuun käyttötarkoitukseen ja hakijan on osoitettava harrastuksesta luotettava selvitys. Jos hakijalla on metsästyskortti tai ampumaseuran jäsenkortti, se tulee ottaa mukaan lupahakemusta jätettäessä. Näitä dokuentteja ei siis ole välttämättä oltava lupaa haettaessa, mutta ne edesauttavat poliisin myönteitä päätöstä.
        Periaatteessa lupaa voisi hakea ja kertoa hakemuksessa, että ase ostetaan vasta metsästyskortin myöntämisen jälkeen, jolloin kortti esitetään aseen näytön yhteydessä. Ostolupa on puoli vuotta voimassa ja tänä aikana pitäisi metsästystutkinto suorittaa. Ongelmaksi voi tällöin muodostua se, ettei pääse tutkinnosta läpi.
        Mielestäni aseluvan myöntäminen ei ole ongelma. Jos on elänyt tavallista lainkuuliaista elämää eikä ole ollut psykiatrisessa hoidossa sekä hankittava ase on tavallinen kivääri tai haulikko, niin luvan saa perustellusta käyttötarkoituksesta varmasti.
        Jos on huumetuomio, pahoinpitely tai paljon muita sakkoja, niin ei ole käytökseltään kykenevä omistamaan asetta. Jos hakee AR15 kiväärille lupaa metsästystarkoituksella, niin voi tällöinkin odottaa hankaluuksia, sillä ase on tarpeettoman tulivoimainen lintukivääriksi vaikka siihen muuten sopisikin.

        ps. laina aseella voi metsästää, mutta silloin tarvitsee rinnakkaisluvan taikka aseen omistajan on käveltävä koko ajan selän takana tai on jo oltava lupa vastaavaan aseeseen.


      • sdfgdfsdfghs

        Mikä vi**u on "tarpeettoman tulivoimainen" kivääri? Ihan sitä samaa .223 se sylkee kuin muutkin.


      • kyselijälletiedoksi
        sdfgdfsdfghs kirjoitti:

        Mikä vi**u on "tarpeettoman tulivoimainen" kivääri? Ihan sitä samaa .223 se sylkee kuin muutkin.

        .223 pulttilokkoinen kivääri kolmen patruunan lippaalla ei ole tarpeettoman tulivoimainen metsästykseen. Puoliautomaattinen kivääri, johon voi asentaa 30 patruunan lippaan voidaan katsoa tarpeettoman tulivoimaiseksi metsästysaseeksi. Metsästyksessä ei ole yleensä tarpeen ampua useita peräjäkeisiä laukauksia.


      • sdfgagfdsg
        kyselijälletiedoksi kirjoitti:

        .223 pulttilokkoinen kivääri kolmen patruunan lippaalla ei ole tarpeettoman tulivoimainen metsästykseen. Puoliautomaattinen kivääri, johon voi asentaa 30 patruunan lippaan voidaan katsoa tarpeettoman tulivoimaiseksi metsästysaseeksi. Metsästyksessä ei ole yleensä tarpeen ampua useita peräjäkeisiä laukauksia.

        Puolari on ihan pätevä metsästysase ja irtolippaita löytyy lähes aseeseen kuin aseeseen vaikka 200 patruunan rumpumalleja.


      • Soveltuvuus
        sdfgagfdsg kirjoitti:

        Puolari on ihan pätevä metsästysase ja irtolippaita löytyy lähes aseeseen kuin aseeseen vaikka 200 patruunan rumpumalleja.

        Kyse ei ole siitä onko se pätevä metsästysaseeksi vaan siitä onko se tarpeettoman tulivoimainen. Lain mukaan aseen on sovellettuvan hyvin käyttötarkoitukseensa ja se ei saa olla tarpeettoman tulivoimainen.
        Aika hölmö täytyy olla, jos hakee arskalle lupaa metsästysperusteella. Laput tulevat erittäin todennäköisesti bumerangeina takaisin. Paljon järkevämämpää on käyttää urheiluammuntaperustetta, sillä kukaan ei estä sillä myös metsästämästä.


    • oho3

      "Sitten mahtaa kovasti harmittaa kun on käynyt kalliin metsästys tutkinnon aivan turhaan."
      Vai että 20€ maksava koe on kallis. Aseen osto lupa on minusta kallis 87€ sait luvan tai et.

      • noh3

        Koe ei ole kallis, mutta tutkintoon on ostettavissa eri hintaisia kursseja, jotka voivat olla hyvinkin kalliita. Aika harva pääsee kokeesta läpi yksinään lakitekstiä lukemalla.


    • dssadsa

      Sais vaatia kaikki aseluvat kaikenmaailman mahdolliset tutkimukset mitä vaa voi olla. ei asetta terve ihminen tarvitse.

      • NallePuhina

        Juu.Ei terveille aseita..... : I Hyvin se turvamies Padokkia pampulla koitti koputella oven läpi. Siinoli hullulla aseita ja paljon ja terveellä pamppu.

        On tilanteita,missä ase on just ja se ainoa oikea työkalu.
        Esim. Metsässä kun olet kaatunut puolukkaämpärin päälle ja 150 kilonen kuukauden suomalaisella kanalinnunlihalla ellää koittanut karhu tulee puolukkahöystölle..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      95
      3839
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3215
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2827
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      136
      2510
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2460
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2398
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2387
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2334
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2326
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2090
    Aihe