Jos Finnairin lentoemojen lakko alkaa, niin onko teoriassa mahdollista, että ainakin osa Aasian liikenteestä hoidetaan. Finnairillahan on ko. lennoilla myös thaimaalaista ja kiinalaista henkilökuntaa, jotka käsittääkseni eivät kuulu lentoemäntien ja stuerttien yhdistykseen ja joiden asemapaikkakin on kohdemaassa. Finskihän voisi ottaa lennoille pelkkiä aasialaisia lakon ajaksi ja paikallisista henkilövuokraustoimistoista voisi löytyä vielä lisääkin MD11 koneisiin koulutettua henkilökuntaa. Finnairhan voisi sitten palkata heidät pysyvästi ja suomalaisten lentoemojen osuutta lennoilla voitaisiin jatkossakin vähentää. Aasialaisten palvelu on muutenkin parempaa.
Jostakin luin, etä osa lennoista pystyttäisin muutenkin lentämään esmiesvoimin. Lähinnä Finskin aikomuksena on kai hoitaa osa lomalennoista. Kotimaanlennoista peruutetaan varmasti kaikki Finnairin operoimat lennot ja suurin osa Euroopan lennoistakin. Finnairille elintärkeä Aasian liikenne on arvoitus.
Aasian liikennettä ei saisi missään nimessä vaarantaa. Reittien matkustajista yli 80% on muita kuin suomalaisia ja lakon sattuessa koko yhtiön uskottavuus kyllä kärsisi. Etteivät nyt vain emot olisi vaarantamassa tulevaisuudenkin työmahdollisuuksiaan.
Jos lakko alkaa...
12
1188
Vastaukset
- toivoa
että finnair ja muut suomalaiset lentoyhtiöt tulee vastaan työntekijöiden toiveissa ja lakkoa ei tule.
- Toivotaan
Toivotaan, että lentoemännät tulee vastaan ja luopuu noista pitkistä vapaista. Ei sellaisia muutkaan työläiset saa.
- ojassa
Toivotaan kirjoitti:
Toivotaan, että lentoemännät tulee vastaan ja luopuu noista pitkistä vapaista. Ei sellaisia muutkaan työläiset saa.
minun vaatimukseni on vain ja ainoastaan se, että saisimme jo vuosikausia maksamatta jääneet tupokoeotukset palkkaani..lepoajoista ei ole ollut mitään muuta puhetta kuin että ne on lyhyet.
en siis ole töissä finnairilla!
- Loviisa
Mitenkähän mahtaa olla laita Amerikkaan suuntautuvien reittilentojen tilanne? Onhan noissakin käsittääkseni paljon muitakin kuin vain suomalaisia turisteja...
Olen itse lähdössä 24.2. Miamiin lasten kanssa matkalle, jota on odotettu yli puoli vuotta ja se on lapsille ensimmäinen noin pitkälle suuntautuva, ja ylipäätään ensimmäinen ulkomaanmatka kuuteen vuoteen! Ei todellakaan halulta sen peruuntuvan, koska todennäköisesti tuo on meillä ainutkertainen tilaisuus, eikä aivan heti toistu. Jos nyt emme pääse lähtemään, niin jää lapsilta tuo manner ehkä kokonaan näkemättä ja kokematta... - haloo
Kyllä on pimeetä porukkaa kun voivottelee jostakin lakosta mitä ei vielä ole tiedossakaan. Miksette itke sitä että paperitehtaat menee joskus lakkoon ja vessapaperi loppuu...
- HUOMIO
Myös tankkajat ovat luvanneet mennä
tukilakkoon jos lakko tulee. Silloin
ei lennetä vaikka olisi koneet täynnä
kiinalaisia vuokraemoja.
Koneet voidaan tankata ulkomailla ja
lentää Suomeen mutta täältä ne ei enää
lähde minnekään ilman polttoainetta.
Ja toisekseen mysö lennonjohto saattaa
mennä lakkoon jolloin ei lennä muut kuin
korkeintaan ilmavoimat erityisjärjestelyin. - Jaa
HUOMIO kirjoitti:
Myös tankkajat ovat luvanneet mennä
tukilakkoon jos lakko tulee. Silloin
ei lennetä vaikka olisi koneet täynnä
kiinalaisia vuokraemoja.
Koneet voidaan tankata ulkomailla ja
lentää Suomeen mutta täältä ne ei enää
lähde minnekään ilman polttoainetta.
Ja toisekseen mysö lennonjohto saattaa
mennä lakkoon jolloin ei lennä muut kuin
korkeintaan ilmavoimat erityisjärjestelyin.Minkälaisia erityisjärjestelyitä Ilmavoimat tarvitsee?
Niillähän on oma lennonjohto. - Sepi
Jaa kirjoitti:
Minkälaisia erityisjärjestelyitä Ilmavoimat tarvitsee?
Niillähän on oma lennonjohto.Sotilaslennonjohtoa voidaan käyttää myös siviililennonjohtajien korvaamiseen esim. lakkotilanteissa. Lentoliikenne on yhteiskunnan kannalta elintärkeä toiminto ja kyse on myös turvallisuusseikoista.
Lentokoneiden tankkaajien täydelliseen tukilakkoon en usko, mutta tarvittaessa koneita voidaan tankata myös mm. Tallinnassa tai Tukholmassa tekemällä välilasku.
Mutta eiköhän ole ennenaikaista puhua tukilakoista, koska sen varsinaisen lakon alkamisestakaan ei ole tietoa.
Arvioni on kuitenkin, että jos emot menevät lakkoon, lakosta tulee pitkä. Ja Finnairin tappiot senkun syvenevät. - Mu-Tu
Sepi kirjoitti:
Sotilaslennonjohtoa voidaan käyttää myös siviililennonjohtajien korvaamiseen esim. lakkotilanteissa. Lentoliikenne on yhteiskunnan kannalta elintärkeä toiminto ja kyse on myös turvallisuusseikoista.
Lentokoneiden tankkaajien täydelliseen tukilakkoon en usko, mutta tarvittaessa koneita voidaan tankata myös mm. Tallinnassa tai Tukholmassa tekemällä välilasku.
Mutta eiköhän ole ennenaikaista puhua tukilakoista, koska sen varsinaisen lakon alkamisestakaan ei ole tietoa.
Arvioni on kuitenkin, että jos emot menevät lakkoon, lakosta tulee pitkä. Ja Finnairin tappiot senkun syvenevät.Mitkä tappiot? Onko antaa lukuja?
- ja kaikki yhden..
Mu-Tu kirjoitti:
Mitkä tappiot? Onko antaa lukuja?
Ei tässä maassa ja tuolla alalla ole varaa pitkään lakkoilla.. en edes usko koko lakon alkavan, hyvin on asia kyllä saanut "mainosta" eetterissä!
- Jore
Kansainväliset ilmailumääräykset sitoo aika paljon. Eli vaikka lennoille saataisiin koulutettua muutama rikkuri, ei se eikä kiinalaiset riitä, vaan lennoilla täytyy olla myös purseri. www.slsy.info
Alan järj.prosentti on 97%. Joten johto kyykkyyn! Palkankorotuksia ei siis haeta,vaan kyseessä puolustustaistelu,oikeutettu sellainen. - Anonyymi
eqagt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2313038
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1252171Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2181726Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta141705Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!2921540Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita471277- 511243
- 1101065
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan58984- 92975