matkatavaroiden kilot???

tuitaiii

lähdetään kreikkaan TUIn matkalla mut hieman epäselvää kuinka paljon niitä kiloja saa laukuissa olla? Meillä yksi yhteinen laukku ruumaan ja molemmilla käsimatkalaukku...
Eli öööööö miten jos 5kg käsimatkalaukut 2kpl nii ruumaan menevä saa painaa???

Kaikki matkatavara saa painaa korkeintaan 20 kg/hlö. Huomaa, että lähtöselvitettävän matkatavaran ja käsimatkatavaran yhteenlaskettu paino ei saa ylittää 20 kilogrammaa. Jos käsimatkatavara painaa 5 kg, voi lähtöselvitettävä matkatavara painaa korkeintaan 15 kg.

Kahden tai useamman matkustajan yhteinen lähtöselvitettävä matkalaukku saa painaa korkeintaan 32 kg. Huomioi, että käsimatkatavaran ja lähtöselvitettävän matkatavaran yhteenlaskettu painoraja henkilöä kohden on 20 kg.

6

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saankopalkinnon

      Arvaan 30 kg

    • kuka.on.oikea.jumala

      Kysy nyt hyvä lapsi sieltä yhtiöltä äläkä täältä. Täällä voi tulla vastauksena ihan mitä tahansa huuhaata.

    • PeggisMäkinen

      Katso lentoyhtiön sivuilta tai soita tuille.

    • eikaikukaanvie40kg

      Maksimi on 20 kiloa/ henkilö. Jos käsimatkatavara painaa 5 kiloa, niin jäljelle jää 15 kiloa. Kun teitä on kaksi, niin voitte ottaa molemmat 5 kilon käsimatkatavaran ja yhteensä 30 kiloa ruumatavaraa. Tämän voi pakata halutessaan yhteiseen matkalaukkuun.

      Ruumalaukun rajoitus tulee vastaan, jos esimerkiksi toinen teistä ottaa 5 kilon käsimatkatavarat ja toinen kahden kilon käsimatkatavarat. Tällöin ette voi ottaa 33 kilon yhteistä matkalaukkua ruumaan, vaan enintään 32 kilon laukun.

      • LxKxS

        Muistakaa myös matkalaukkujen ulkomittojen kokorajoitukset, kun suunnittelette näitä 30 kg laukkuja... siinä on vain yhdet mitat ja kahden hengen yhteisessä matkalaukussa ei mittoihin saa extraa.


    • aloittajaaaaaa

      kiitos :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe