tupakkakkia

viljelykiinnostaa

tupakan viljely, onko kannattavaa, mikä maa laji käy.

3

212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhansekannattavaaonhan

      Kysymykseen mikä maa käy vastaus on joku lämpimämmän ilmastovyöhykkeen maa kuin Suomi.

      Lajien osalta en ole perehtynyt asiaan, mitähän niitä sitten mahtaa olla, muuta kuin mallu ja nortti.

    • tupakanviljelijänpoika

      Multava maa käy täällä Suomessakin tupakalle. On vaan hankala viljeltävä, siemenet pieniä ja taimet pitää tehdä erikseen idättämällä sisätiloissa. Sinänsä ei vaikeaa koneellistaa kylvöä potteihin https://www.youtube.com/watch?v=9fw-tuFe2vQ ja pottien kylvöä sitten maahan https://www.youtube.com/watch?v=6uF0UdFFsYo, mutta hankalaa isommalle alalle, ellei pysty koneellistamaan.
      Tupakka vaatii aika paljon käsityötä kuitenkin ja on myös omat niksit sadonkorjuussa. Ei ole kasvi helpoimmasta päästä!
      Isäni viljeli tupakkaa 1940-luvulla isommassa mitassa, virginialaista lajiketta ja homma loppui sodan jälkeen tuontitupakan vapauttamiseen. Kotimaisen tupakan markkinat loppuivat aika nopeasti silloin.
      Tuolloin 1940-luvula oli muitakin tupakan viljelijöitä, jotka viljelivät tupakkaa suuremmassa mittakaavassa mm. Sahalahdella viljeltiin, nykyisin yhtiö tuotteistaan tunnettu eineksien valmistaja. Joten kyllä tupakka Suomessa kasvaa!

      Tupakan viljelyn kannattavuus on sitten toinen juttu. Jos pystyy koneellistamaan viljelyä ja pystyy markkinoimaan tuotteet. Markkinointi on käytännössä hieman hankalaa, kun tupakalla on lainsäädännössä tietyt rajoitteet markkinoinnin suhteen ja bulkkitavaran tuottaminen on Suomessa tupakan kohdalla aika vaikeaa saada kannattavaksi. Haasteita siis riittää!

      • tupakanviljelijänpoika

        ..jatkoa vielä edelliseen, eli jos tupakan viljely kiinnostaa, niin aiheesta löytyy kyllä tietoa maailmalta runsain määrin. https://www.youtube.com/watch?v=75xTczDqmq4
        Sain jopa aikoinaan Kemiran (nyk. Yara) edustajalta tupakan viljelyyn liittyvää tietoa, kun tiedustelin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6329
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      53
      4522
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      76
      4277
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4091
    5. 56
      3327
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3068
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2737
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      35
      2376
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2181
    10. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2026
    Aihe