Tässä vinkkiä laturin hihnan vaihtamiseen. Poista ensin ilmanputsarin kotelo(muutama torx ruuvi). Sen jälkeen rengas irti ja lokasuojasta muovisuoja pois. Suoja on kiinni neljällä torx ruuvilla. Tämän jälkeen voitkin alkaa asentamaan hihnaa. Ilmastoidussa versiossa on kolme rullaa. Hankalin homma on kääntää kiristintä. Kiristimen varressa on neliskanttinen reikä johon käy keskkkokoinen räikkäavain, eli olisiko 3/8. Väännä ala kautta räikällä vastapäivään. Tarvitset lyhyen jatkovarren jotta saat riittävästi vipuvartta. Jos asennat hihnaa yksin, laitat hihnan viimeiseksi alimmalle rullalle, joka e ole kovin helppo homma. Helpompaa on laittaa kaverin kanssa niin että vääntää kiristintä sen verran jotta saa hihnan ensin alemmille rullille hollille, sitten kääntää hampaat irvessä kiristintä, jolloin kaveri vääntää hihnan ylimmälle rullalle paikalleen. Sitten ei ku kokoamaan muovit takaisin. Koko hommaan menee reilu tunti. Tietysti siinä vaiheessa kun hihna on irti, kannattaa yrittää selvittää miksi meni poikki. Menikö vanhuuttaan vai onko kiristin väljä tai kiristimen/laturin laakeri menossa hajalle jolloin rasittaa hihnaa. Tosin hihnahan on halpa, eli jos menee uudelleen poikki niin sitten viimeistään tarkempi selvitys.
Zafira b 2.2 Moniurahihnan vaihto
2
1741
Vastaukset
- VahinkoSattui
Moniurahihnat ovat joskus oikein mukavia. Ajelin muutaman vuosi sitten silloisella Astralla ja tietyömaalta ilmeisesti tuli kivi sopivasti hihnan ja hihnapyörän väliin. Moniurahihnasta meni 2/3 rikki, pysäytin auton ja siistin jäljellä olevan hihnan. Rikkinäinen hihna ehti rikkoa lämpötilamittarin liittimen eipä juuri mitään muuta. Ajoin varon ja toivoen, että loput hihnasta ei hajoa kotikylän huoltoliikkeelle. Onneksi heillä oli sopiva hihna, aikaa ja sopiva liitin lämpötilamittarille. Vaihto olisi ollut aika ikävä tehdä lennosta, hihna kiertää moottorin tassun alta - eli yksi neljästä tassusta on löysättävä jotta hihnan saa vaihdettua.
Homma meini hyvin ja veloitus oli alle 100€ koko hommalle heti tehtynä - hienoa. - tehdäänkö.kaupat
Mihinkä haluaisit vaihtaa sen hihnan? Käykö Tex Willer 7/92?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1342714Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2612287Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221403- 1151062
- 961021
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041003Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13912Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La55808Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50751Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.277742