Vähän erilainen kuvaus Rooman reissusta; hatkassa.blogspot.com
Erilainen kuvaus roomasta
1
386
Vastaukset
- Käynyt
Tämä blogi kannattaa paatuneimmankin Roomankävijän lukea. Siinä on sekä hyvää, että vähemmän hyvää opiksi otettavaa.
Jos haluaa "mielenkiintoisen" majoituksen, niin sen varaa Terminiltä. Esimerkiksi mainitun Piazza Venezian ympäristössä on paljon tylsempiä hotelleja.
Ostososuutta vähän ihmettelin. Jos vähääkään etsii, niin hintataso laatuvaatteissa ei ole sama kuin Suomessa. Yksi esimerkki on 23 Baullari.
https://m.facebook.com/23baullari/
Ruokailu roomalaisessa turistirysässä on synti. Sen verran kannattaa käyttää ennakkoon aikaa tiedusteluun, että katsoo hyvät ruokapaikat. Esimerkiksi alkuperäistä roomalaista ruokaa saa muutaman korttelin päästä Piazza Venezialta ghettossa.
Blogin Panthéon kuva toi mieleen hauskoja muistoja. Aikoinaan ensikertalaisena Roomankävijänä tiesin, ettei parasta ruokaa saa nähtävyyksien viereltä, joten tullessamme aukealle Panthéonin eteen briljeerasin "oppaalle" ja kysyin: "mitä katua?" Tuolla kadulla olikin kivoja ravintoloita ja kysyin, mikä näistä? Vastaus oli päänpudistus ja menimme vielä yhden kulman taa, pienelle kujalle. Noin 150 m Panthéonilta olimme ravintolan ainoat ulkomaalaiset asiakkaat ja ruoan laatu oli kohdillaan, mutta se oli halvempaa verrattuna turistirysiin.
Paria turistirysää tohdin kuitenkin suositella. Aperitiivin nauttimiseen Piazza Navonan kahvilat ovat aivan loistava valinta. Apperoll spriz ei ole siellä halvimmillaan, mutta miljöö on upea. Piazza Venezialla sijaitseva Antica Roma ei varmasti ole kaupungin edullisin kahvila, mutta jos haluaa tuoreista raaka-aineista tehdyn aamiaisen tai joillekkin se on jo lounas, niin leivät tehdään tilauksen mukaan kylmätiskillä. Eikä näköalassakaan ole valittamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616