Maksaa sijoittamani pääoman WinCapitaan takaisin naurussa suin. Mitä nyt ulosottomies vähän puukkasi. Niin sitä pitää. Siinä on Mies paikallaan. Ottakaa mallia. Kaksi viikkoa vielä, niin massin täytettä tulee,
On hyvä ja rehellinen ponzori
20
297
Vastaukset
- mc-hurjat
Ainoat jotka saaneet rahat takaisin on mopopojat .
- Perintäpete
Alibin mukaan rahat tuli heti. Ehkä pesäpallomailalla oli osuutta asiaan. Lyöjä sai 6 kk.
- Lainaa.vain
Sponsori kiitti 7000 euron lainasta, jonka annoin hänelle vuonna 2008 tammikuussa, oli tullut tarpeeseen. Nyt täytyy vielä keskustella korosta tuolle pääomalle. Kyllä on herrasmies, jaksaa vielä hymyillä, vaikka akka, asunto ja auto on lähtenyt. Pyysi vielä iltaa viettämään kotiaan, oli saanut seurakunnan diakonilta 50 euron lahjakortin elintarvikkeisiin. Ajattelin viedä Virosta tuodun halvan viinitonkan tuliaisiksi. Mukava muistella menneitä.
- kadehdittava-elämänasenn
"Kyllä on herrasmies, jaksaa vielä hymyillä, vaikka akka, asunto ja auto on lähtenyt."
Sponsorisi elämänasenne on kadehdittava. Akkoja saa uusia (jos haluaa), asunnon saa kaupungilta ja bussilla tai fillarilla pääsee. Aurinko ja sade ovat meille kaikille samat, mutta vain harva ymmärtää asiaa.
Toivottavasti sponsorisi ei tule väkivaltaiseksi halvasta ylijäämälitkusta. Olisi harmi, jos hän litkupäissään iskisi hampaat kurkkuusi, sillä siinä sitä olisi maksamista. Menisi samalla noinkin aito ja miellyttävä ihmissuhde hukkaan. Kannattaisiko sinun vielä kuitenkin miettiä tuliaisviinoiksi paria pulloa ykköspilsneriä tai purkki kefiiriä; niihin sinullakin voisi ihan oikeasti olla varaa ja saisit varmuudella pitää hampaasi. - asenne.on.kohillaan
kadehdittava-elämänasenn kirjoitti:
"Kyllä on herrasmies, jaksaa vielä hymyillä, vaikka akka, asunto ja auto on lähtenyt."
Sponsorisi elämänasenne on kadehdittava. Akkoja saa uusia (jos haluaa), asunnon saa kaupungilta ja bussilla tai fillarilla pääsee. Aurinko ja sade ovat meille kaikille samat, mutta vain harva ymmärtää asiaa.
Toivottavasti sponsorisi ei tule väkivaltaiseksi halvasta ylijäämälitkusta. Olisi harmi, jos hän litkupäissään iskisi hampaat kurkkuusi, sillä siinä sitä olisi maksamista. Menisi samalla noinkin aito ja miellyttävä ihmissuhde hukkaan. Kannattaisiko sinun vielä kuitenkin miettiä tuliaisviinoiksi paria pulloa ykköspilsneriä tai purkki kefiiriä; niihin sinullakin voisi ihan oikeasti olla varaa ja saisit varmuudella pitää hampaasi.”Toivottavasti sponsorisi ei tule väkivaltaiseksi halvasta ylijäämälitkusta.”
Mipä se, vanha ja horisko ukko, enään riehumaan rupeasi. Pari lasillista halpaa punkkua ja ukkoparka sammuu istualleen.
Eikä se ukko hampaitaan enään mihinkään iske, saati että minun kurkkuuni. Ulosottopäätöksen jälkeen ukko piilotti tekarinsa naapurin heinälatoon, että edes hampaat säästyisivät ulosotolta. Naapuri taas ajatti ne heinät suolle, kun olivat pahasti homeessa ja hevoset ovat tarkkoja heinän laadusta. Sen koommin naapurin ukko ei ole tekareitaan nähnyt, mussuttaa pelkillä ikenillä nykyään.
Mutta mieliala sponssilla on sentään pysynyt hyvänä. Kehuu olevansa asiansa tavallista paremmin hoitanut kansalainen. Näin oli Trölli netissä kirjoittanut. - on.se.ällö.trolli
Sinä, paskahousu, olet oikea trollien perushahmo ja puhut nyt varmasti siitä sukulaismiehestäsi, jota pyysit kopioimaan itsellesi KRP:n myymät DVD-levykkeet. Olet sinä melkoisen utelias, itara ja kitsas kaveri. Tai vittumainen. Uskoakseni kaikkea edellä mainittua.
Tässä vielä Tröllin kirjoitukset netissä (Lähde: Hesari): "Rantalan mukaan Wincapitaan retkahtivat kaikki yhteiskuntaluokat aivan pienituloisimpia lukuun ottamatta... Pienituloisilla ei Rantalan arvion mukaan ollut yksinkertaisesti varaa lähteä pelaamaan.
Hänen mukaansa Wincapita-sijoittajat olivat keskivertosuomalaista koulutetumpia ja suurituloisempia. Tavallista korkeampi tulotaso tai koulutus ei siis suojannut sijoitushuijauksen uhriksi joutumiselta.
Mukana oli jopa useampia sijoitusneuvonnan ammattilaisia pankeista ja omaisuudenhoitajista. Tohtoritutkinnon tehneiden määrä oli sama kuin väestössä keskimäärin eli noin puoli prosenttia, Rantala kertoo.
Rantala hämmästyi myös sitä, että huijaukseen lähti sijoittamaan myös varovaisiksi ja kriittisiksi miellettyjen joukko, kuten professorit ja poliisit."
http://www.hs.fi/talous/art-2000002809455.html - Täyttävihaa
Päivän vihakirjoitus tulee tässä:
--
Sinä, paskahousu, olet oikea trollien perushahmo ja puhut nyt varmasti siitä sukulaismiehestäsi, jota pyysit kopioimaan itsellesi KRP:n myymät DVD-levykkeet. Olet sinä melkoisen utelias, itara ja kitsas kaveri. Tai vittumainen. Uskoakseni kaikkea edellä mainittua.
--
Mitähän tuohon voisi sanoa, onko pään sekoittenut rahantulo Wincapitasta vai se, että ulosottaja kolkutaa ovelle ja pihtaripillu häipyi äpärien kanssa aikaa sitten..niin. - ei.ihan.täyttä.vihaa
Täyttävihaa kirjoitti:
Päivän vihakirjoitus tulee tässä:
--
Sinä, paskahousu, olet oikea trollien perushahmo ja puhut nyt varmasti siitä sukulaismiehestäsi, jota pyysit kopioimaan itsellesi KRP:n myymät DVD-levykkeet. Olet sinä melkoisen utelias, itara ja kitsas kaveri. Tai vittumainen. Uskoakseni kaikkea edellä mainittua.
--
Mitähän tuohon voisi sanoa, onko pään sekoittenut rahantulo Wincapitasta vai se, että ulosottaja kolkutaa ovelle ja pihtaripillu häipyi äpärien kanssa aikaa sitten..niin.Vihakirjoitukset pitää ehdottomasti erottaa totuudellisuudesta.
Nimimerkki Tervaperse (foorumilla tunnettu myös paskiaisena tai paskahousuna) on itse itsestään ja vapaaehtoisesti kertonut, että hänen sukulaismiehensä - paskiaisen itsensä pyynnöstä - kopioi hänelle KRP:n myymät DVD-levykkeet. Eikö se, jos mikä osoita tervaperseestä ensinnäkin sairasta uteliaisuutta, mutta toisaalta myös täydellisen sairasta pohjalaista kitsautta?
Nyt, kun sukulaismiehen hampaat ja vaimo ovat lähteneet ja asunto ja auto on viety, tervaperse kehtaa täällä luvata tarjoavansa sukukaismiehelle halpaa viintä ja muistella menneitä. Toisaalta, olisihan se vielä wittumaisempaa tarjota hampaattomalle sukulaismiehelle korppuja ja raakaa porkkanaa. Kaikki on paskiaiselle suhteellista.
Sano sinäkin jyrkkä EI vihapuheelle ja KYLLÄ faktoille.
- illan.rauhaa.maassa
No jopa otti tulpaton mopo kierroksia. ;)))
"....tervaperse kehtaa täällä luvata tarjoavansa sukukaismiehelle halpaa viintä ja muistella menneitä."
Nimimerkki "Lainaa.vain", suulas vempula se tämmöisiä lupaili. Minulla ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
"Sano sinäkin jyrkkä EI vihapuheelle ja KYLLÄ faktoille."
Tämä on miehen puhetta. Minä tulen mukaan kamppanjaasi. ;)))- Lainaa.vain
Katoavaista on mainen kunnia ja tunnistettavat nimimerkit.
- aamun.kirkas.aurinkoinen
Lainaa.vain kirjoitti:
Katoavaista on mainen kunnia ja tunnistettavat nimimerkit.
"Katoavaista on mainen kunnia..."
Näinhän se nimimerkki Columbo lausahti, kun otti ritolat ensin talousrikokset palstalta ja myöhemmin vielä omasta blogistaan. ;)))
- Pennitön.uneksija
Onko koluymbon omaisuus ulosotossa?
- katosi.mainen.kunnia
Koluymbo kirjoittaa kirjaa ja kääntää kaikkia kiviä. Totuutta se on etsimässä. ;)))
- viha.tyhmää.puhetta
Miksi olisi?
Onko VT Pitkäsen omaisuus ulosotossa? - Ulos-ottaja
Kolumbolta meni kaikki. Popliinitakki jäi ja peräpukamia. Näin kävi.
- Ei.varmaankaan
Oliko Pitkänen nm. Columbo?
- pappilion
Columbo oli Peter Falk. Hänellä on silmässä kasvain ja hän sai tilalle lasisilmän.
Poliisi popliinitakissa.
Puhutko hiihtäjä vai jääkiekkoilija Pitkäsestä? - MensanKastike
Ei pätkä sentään niin tyhmä ole.
Columbo oli selityksineen omaa luokkaansa - Colubbo
Mitä sinä lasisilmä olet haukkumaan arvostettua Asianajajaa, hän on voittanut oikeudessa juttuja enemmän kun sulla finninaama on perseessä pisamia.
Hänen ammattitatoa on arvostettu Englantia myöten ja sai siellä vapautettua 2008 Wincapitan rikollisella tavalla takavarikoidut rahat niiden oikeille omistajille !
- Illan.rauha.maansyliin
"Mitä sinä lasisilmä olet haukkumaan arvostettua Asianajajaa..."
Tuota noin, varatuomari Pitkänen ei ole asianajaja. Asianajaja on Suomen asianajajaliiton jäsen. Varatuomari ei ole liiton jäsen. Voimme kutsua häntä vaikka arvostetuksi ei-asianajajaksi. ;)))
"...hän on voittanut oikeudessa juttuja enemmän..."
Nauretaan yhdessä. Taidat olla huumorimiehiä. ;)))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321634- 381552
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601296- 681285
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2031065- 691044
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2631044- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää17897Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106868