hughadassa lomailleet...

lähtijä

kertokaapa nyt tammikuussa olleet millasta siellä oli..ilmat yms. kiitosta etukäteen.

8

2663

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palannut

      Palasimme viikko sitten Hurghadasta. Hurghadassa tulee aina varsinkin meren rannalla. Pari ensimmäistä päivää oli pilvistä ja tuulista, mutta sen jälkeen aurinko alkoi porottaa oikein toden teolla. Paloin vähän joka puolelta, tyhmä kun olin enkä lisännyt aurinkovoidetta riittävän usein.
      Pimeys laskeutuu todella nopeasti ja illat ovat todella viileitä, joten lämmintä vaatetta ehdottomasti mukaan matkalle.
      Siellä on päivisin paljon kärpäsiä ja iltaisin jonkin verran hyttysiä, komeat paukamat tulee hyttysten pistoista ja ne kutiaa vielä viikonkin jälkeen.
      Venäläisiin törmäsimme vain keskustoissa (El Dahar ja Sakkala), huoneistohotelli-alueemme (Magawish) oli todella rauhallinen paikka.
      Downtown eli El Dahar on vanhempi keskusta(paljon basaareja) ja Sakkala uudempi keskusta, jossa myös muutamassa liikkeessä hinnat valmiina...
      Lomakokemus oli miellyttävä ja vatsataudilta säästyin!!

      • petetty

        Tosi surkee paikka mielestäni. Sotkuinen öllö!


    • jalla-bussi

      tulimme Hurghadasta ,Magawish hotellista 27.2.Ensimmäinen päivä pilvinen ,toisena tuuli kovasti ja sitten paistoi auringo .Aurinkoa otimme aamu 10 lähtien ja hyvin tarkeni vaikka tuuli joskus vähän häiritsi.Merivesi oli lämmintä ja oli mukava snorklata suoraa rannalta ,korallien ja kalojen seassa. Oli oikein mukavaa ja pääsi irti arjen huolista.Desiffiointipullo mukaan ja aina kun ryhdyt syömään niin putsaa kätesi.Rahat ovat todella likaiset meille vaikka paikalliset putsaavatkin hampaanvälit niillä.Meillä oli aamupala jota oli runsaasti.Söimme kaikia ruokia eikä pöpöä saatu.Söimme jo kotona maitohappobakteeri valmistetta .Varaa aina taksikyytiin tasaraha muuten tulet helposti petetyksi.Älä anna rahaa ennenkuin olet pois autosta .Mukava paikka kun jaksaa tingata

    • jo toisen kerran

      Olemme aivan haltioissamme kohteesta. Olemme nyt kahtena vuonna tehneet Hurghadaan kahden viikon lomamatkan. Meillä on siellä paikallisia ystäviä, joiden kanssa vietämme paljon aikaa.

      Retkillä olemme myös olleet, ne ovat paljon antavia!

      Varmasti teemme uuden lomamatkan samaan paikkaan toistikkin. Aivan fantastinen paikka. Me tykätään nähdä paikallistakin elämää ja sitä siellä näkee toisin kuin Kanarialla. Siisteys siellä ei ole Suomen tasoa, hotellialueella kyllä on siistiä, mutta muualla vähemmän.
      Maassa maan tavalla ja kyllä pärjää.

      Kaikki vaan Hurghadaan, siellä on iihanaa.....
      Hotellivalintamme oli Sultan Beatch joka todella siisti ja hyvä. Ei valittamista minkään asian suhteen.

      • Leku

        Kaikki tuttavani, jotka ovat Hurghadassa käyneet vannovat etteivät siihen läävään enää koskaan päätänsä pistä.

        Päätimme mekin kokeilla ja toden totta. Roskaa ja rakennustyömaata koko kaupunki. Koko ajan piti varoa, mihin jalkansa pistää, eikä hetkeäkään saanut kulkea rauhassa, kun kauppiaitten joukko veti kädestä kauppoihin sisään. Kun sitten yritimme kulkea ohitse, meille huudettiin sellaisia hävyttömyyksiä, ettei niitä voi toistaa.


      • minna
        Leku kirjoitti:

        Kaikki tuttavani, jotka ovat Hurghadassa käyneet vannovat etteivät siihen läävään enää koskaan päätänsä pistä.

        Päätimme mekin kokeilla ja toden totta. Roskaa ja rakennustyömaata koko kaupunki. Koko ajan piti varoa, mihin jalkansa pistää, eikä hetkeäkään saanut kulkea rauhassa, kun kauppiaitten joukko veti kädestä kauppoihin sisään. Kun sitten yritimme kulkea ohitse, meille huudettiin sellaisia hävyttömyyksiä, ettei niitä voi toistaa.

        kannattaisi ensin selvittää millaiseen maahaan lähtee, ja jos hakee eri asioita matkasta, ei kannata lähteä. minun tuttavani taas jokainen on tykännyt paikasta, minä mukaan lukien. jokaisella on oma mielipide, mutta kanarialla saa olla rauhassa, ja ei ole sotkuista ym. jos taas hakee historiaa, ayrinkoa, hyvää ruokaa ja halpaa maata, egypti on hyvä valinta.


      • se kyselijä
        minna kirjoitti:

        kannattaisi ensin selvittää millaiseen maahaan lähtee, ja jos hakee eri asioita matkasta, ei kannata lähteä. minun tuttavani taas jokainen on tykännyt paikasta, minä mukaan lukien. jokaisella on oma mielipide, mutta kanarialla saa olla rauhassa, ja ei ole sotkuista ym. jos taas hakee historiaa, ayrinkoa, hyvää ruokaa ja halpaa maata, egypti on hyvä valinta.

        jee me ainakin aiotaan nauttia erilaisuudesta ja olla sen mukaan siellä....ja ilmatkin taas lämpenee ja suomessa taitaa alkaa pakkaskausi...


    • make

      Todella hyvä lomanvietto paikka.Lämmintä on,hyvää ruokaa ja ystävällisiä ihmisiä.Suosittelen lämpimästi paikkaa.Tietysti etenkin käsien hygienian suhteen kannattaa olla tarkkana,eli kaikin puolin sellainen terveen järjen käyttö egyptin tasoisessa maassa on sallittua.Hauskaa lomaa ja nauttikaa auringosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      304
      552
    Aihe