Ostimme Vuolerin vuolukivitakan ja asennus sovittiin torstaiksi. Otin päivän töistä vapaaksi ihan sillä, että olen asentajan mukana katsomassa, että uuni tulee tehtyä oikein. Asentaja ilmoitti keskiviikko-iltana, ettei pääse tulemaan vaikka asiasta oli hyvissä ajoin etukäteen sovittu. Uutta asentajaa ei löytynyt, eikä tehtaalta luvattu mitään korvausta asiasta. Itseltäni meni hyvä työpäivä hukkaan ja nyt kivet lojuvat lattialla ja vieraita on tulossa viikonlopuksi! Paska juttu! En suosittele!
Vuoleri pettää!
16
7516
Vastaukset
- muurari
jos sinun pitää katsoa, että tulee oikein tehdyksi niin eikö ole parempi, jos teet sen ite. Ei kahdella ammattimiehellä tee noin pienessä hommassa mitään.
Minä tein kerran kans saman tempun talossa, kun purin työkaluja autosta niin isäntä sanoi: "Että olen muurannut myös itse". No, minä nostin lastat takas autoon ja sanoin, että ei samalla työmaalla tarvii kahta muuraria. Enkä ole siinä talossa käynyt.- Kiinnostunut
Aika yksioikoista tuo sinun menettelysi. Jos kaikki olisivat yhtä ahdasmielisiä, tämä maailma olisi vielä piirun verran surkeampi paikka elää.
- hanslankari
...et vissiin iljennyt esitellä surkeaa ammattitaitoasi asiakkaalle, joka sentään ymmärsi jotakin muuraamisen päälle.
Tuollaiset ylimieliset muurarit ei kyllä montaa kertaa työkalujaan tule ennenpitkää tarvimemaankaan. - maisteri
Just tuon takia ostinkin Tiilerin ja muuraan itse, ei tartte amistason muurareitten temppuja katsella.
- Masa
maisteri kirjoitti:
Just tuon takia ostinkin Tiilerin ja muuraan itse, ei tartte amistason muurareitten temppuja katsella.
On se vaan kumma, että tuollainen "käsityöläisammatti" kuin uunin kasaus annettujen ohjeiden mukaan on niin ihmeellisen yliarvostettu ammatti, että pitäs palkanmaksajan nöyristellä herran ja hidalgon edessä tyyliin, että jos asentaja sattuu vaivautumaan paikalle...
Seuraava porukka on varmasti putkimiehet. Eläköön EU ja työvoiman vapaa liikkuvuus! Kyllä tulee ihan tarpeeseen lisätyövoima ja varsinkin osaava sellainen. - vapaamuurari
Masa kirjoitti:
On se vaan kumma, että tuollainen "käsityöläisammatti" kuin uunin kasaus annettujen ohjeiden mukaan on niin ihmeellisen yliarvostettu ammatti, että pitäs palkanmaksajan nöyristellä herran ja hidalgon edessä tyyliin, että jos asentaja sattuu vaivautumaan paikalle...
Seuraava porukka on varmasti putkimiehet. Eläköön EU ja työvoiman vapaa liikkuvuus! Kyllä tulee ihan tarpeeseen lisätyövoima ja varsinkin osaava sellainen.Toivottavasti on työsopimukset samalla viivalla.Toivoisinkin etttä romaaneja tulisi alalle tekemään uuneja ,voisivat he myydä oheistuotteita samalla reissulla.Turkkilaisetkin olisi oiva työkansa somaleista puhumattakaan.
Kovempia ja tunnollisempia ovat varmasti tekemään kuten esimerkiksi sinä tai minä.
- sinulle
...kävi, sillä asentaja ilmoitti jo edellisenä päivänä, ettei pääse tulemaan. Yleisempi tapa on vain jäädä tulematta ja puhelimeenkaan tuskin vastaavat.
- uuniasentaja
Menin aamuulla asentamaan uunia ja emäntä oli ottanut vapaapäivän töistä.Hän tuli keittiöjakkara
toisessa ja kirja toisessa kädessä,istui jakkaralle työn kannalta liian lähelle ja alkoi lukemaan,välillä mulkaisten alta kulmien.
Aina kun menin ulos näin ikkunasta että jakkara oli tyhjä ja kun tulin takaisin emäntä se taas istui paikallan.Sen verran hän päivän aikana puhui,että hänellä on töissä vittumainen pomo kun se kyttää koko ajan perseen takana. - vuolukivimies
uuniasentaja kirjoitti:
Menin aamuulla asentamaan uunia ja emäntä oli ottanut vapaapäivän töistä.Hän tuli keittiöjakkara
toisessa ja kirja toisessa kädessä,istui jakkaralle työn kannalta liian lähelle ja alkoi lukemaan,välillä mulkaisten alta kulmien.
Aina kun menin ulos näin ikkunasta että jakkara oli tyhjä ja kun tulin takaisin emäntä se taas istui paikallan.Sen verran hän päivän aikana puhui,että hänellä on töissä vittumainen pomo kun se kyttää koko ajan perseen takana.Inhimillisyyttä.Kaikki ei käy aina niin kun on suunniteltu.Uunista saattaa tulla parempi ,kun ei aina valiteta.Päivä sinne tai tänne onko sillä mitään merkitystä jos uuni on paikallaan kymmeniä vuosia.Lykkääntymiselle on tod.näk. jokin järkevä syy.Pystyttäjäkin on vain ihminen.
- nunna
vuolukivimies kirjoitti:
Inhimillisyyttä.Kaikki ei käy aina niin kun on suunniteltu.Uunista saattaa tulla parempi ,kun ei aina valiteta.Päivä sinne tai tänne onko sillä mitään merkitystä jos uuni on paikallaan kymmeniä vuosia.Lykkääntymiselle on tod.näk. jokin järkevä syy.Pystyttäjäkin on vain ihminen.
kun asennettiin nunnauuni ja isäntä sai/ piti olla paikalla kiviä ojentamassa.
nunna kirjoitti:
kun asennettiin nunnauuni ja isäntä sai/ piti olla paikalla kiviä ojentamassa.
Kaveri kertoi että nunnan pystyttäjälle piti ojentaa kivet. Pidin vitsinä. Onko tosiaan totta ? Kyllä Tulikivi meni pystyyn ilman kiven antajaa. Ja on muuten toiminut hyvin.
- Puuska
Ei kannata tuollaisilta paskafirmoilta mitään vuolukiviuunia ostaa. Itse ostin kunnollisen kaakeliuunin Kermansavelta ja asennus sujui sovitulla tavalla. Tosin kolme kertaa se asentaja kävi työmaalla, joten alkoi jo hieman rasittaa se jatkuva ramppaminen.
- tane
luulitko apina että se uuni menee heittämällä.
- Timo
Tuli tuossa aimmin ehkä tuohduttua hieman turhaan. Oli raskas perjantaipäivä ja muutenkin hatutti. Nyt uuni on pystyssä ja olemme päässeet jo vähän lämmittelemäänkin. Kyllä on hienoa kiveä tuo leopardivuolukivi!
PS. Meidän pojat kerkesivät jo sotkemaan uunin kylkeä voileivällä, mutta yllättävän hyvin lähtee kivi puhtaaksi, kuten Vuoleri lupasikin. - eläpäkehtoohilima
en minä ainakaan ketään tuntematonta jätä kotiini yksin, en edes uunin tekijää. Olisihan se jo outoakin. Parempi on siksikin olla paikalla että voi heti sanoa jos joku näyttää menevän pieleen tai kysyä jos joku kietityttää, helpompi heti korjata tai selvittää miksi niin tai näin.
- Näin muuten on!
Muurarit on kaikki varastelevia ja velehtelevia juoppoja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241707
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998