Onko 3,5 ja 2,5 kiintolevyillä eroa adapterissa

Käykö kintolevy sata usb adapteriin sekä 3,5 että 2,5 kiintolevyt. Onko 3,5 ja 2,5 kiintolevyillä muuta eroa kuin koko. Tarkoitus olisi liittää vanha 3,5 sata levy adapterilla usb väylään.
10656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tosiaan jos ostat sopivan adapterin niin toki sopii. Kärkkäiseltä joskus ostin kotelon johon pystyi laittaan kiintolevyn, n. 15€ maksoi. Kätevämpi tuo 2.5 tuumanen kotelo. USB liitäntä virtoineen.

Äänestä

Tässä joku aika sitten kirpparilta ostin 2,5" SATA kiintolevyn toivossa että voisin laittaa sen läppäriin.
Vaan ei onnistunut koska se oli tarkoitettu ulkoiseen USB-koteloon. Levy oli ensinnäkin liian paksu mahtuakseen kannettavan kovalevypaikkaan ja lisäksi sen firmware oli kai sellainen että levy ei toiminut normaalina SATA-levynä edes pöytäkoneessa. Näkyi USB-laitteena.

Äänestä

3,5 " kiintolevy tarvitsee erillisen virtalähteen. 2,5" riittää usb virta

Äänestä
  • Oikeassa olet.

    Äänestä

  • Pitääkö liittimen antaa virtaa kovalevyn 12v virtaliittimeen. SataToUsb3 kertoo että toimii liittimellä jossa ei ole liitintä kovalevyn 12v virtaliittimeen.

    Äänestä

  • Siinä SataToUsb3/lc-power linkin laitteessa tulee mukana tarvittava virtalähde

    Äänestä

Sweeksin kotelo 2.5" levylle 9.90 kärkkäisellä. Kallistunut tuo ainakin kympillä 3.5" kotelo, tai näin muistelen. Tuo 25 toimii usbilla ja 35 on jo muuntajan piirissä.

Äänestä
  • Eli toimii tuollaisella myös vanha 3,5 levy. Powerty kertoo että tarvitsee erillisen virtalähteen (kovalevyn virtaliittimeen?).

    Äänestä

  • tlentäjä kirjoitti:

    Eli toimii tuollaisella myös vanha 3,5 levy. Powerty kertoo että tarvitsee erillisen virtalähteen (kovalevyn virtaliittimeen?).

    Se 35 vaatii erillisen virtalähteen. Eikö tuossa jo aiemmin se mainittu...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tlentäjä kirjoitti:

Käykö kintolevy sata usb adapteriin sekä 3,5 että 2,5 kiintolevyt. Onko 3,5 ja 2,5 kiintolevyillä muuta eroa kuin koko. Tarkoitus olisi liittää vanha 3,5 sata levy adapterilla usb väylään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu