Oletteko uuden Focus STW:n tilanneet ottaneet mukaan kattolistat? Tiedättekö, että siihen tuleva teline on kuulemma 8cm leveä, eli normaalin suksiboksin kiinnikkeet eivät mene sen ympäri? Ja jos ei ota niitä listoja, "tavalliset" ruuveilla kiinnitettävät telineet ovat taas (kuten aiemmassa 5 ov. ja sedan Focuksessa) älyttömän lähellä toisiaa, joten boksi keikkuu heiveröisesti kun se on vaan keskeltä kiinni.
Mikä on paras ratkaisu Focus STW kattoboksi -ongelmaan? Ja mikä tämän kaiken takana on, miksi Ford tekee suksiboksin käytön tahallaan hankalaksi? Amerikkalaiset turvamääräykset vai?
Mikä on paras ratkaisu Focus STW kattoboksi -ongelmaan? Ja mikä tämän kaiken takana on, miksi Ford tekee suksiboksin käytön tahallaan hankalaksi? Amerikkalaiset turvamääräykset vai?
Vastaukset 3
Vanhimmat
standardien mukainen.
Jos boxisi on joku halpamarketin aatamin aikuinen epästandardi, niin ei se ole Fordin ongelma.
Mikä on standardin mukainen, tuo telineraudan leveys, vai ruuvikiinnitteisten telineiden etäisyys?
Boksini on 2004 ostettu JetBag (valmistaja Thule). U-raudan leveys on tasan tuo 8 cm, eli sen joutuisi nirhaamaan paikalleen.
Onko se kiskoihin tuleva teline säädettävissä portaattomasti, siis telineiden paikat meinaan?
"...niin ei se ole Fordin ongelma. "
Tällä asenteella moni merkki on hävinnyt myyntitilastojen yläpäästä. Menestyvien merkkien mielestä kuluttajan ongelma on myös tehtaan ongelma. Sitten etsitään toimiva ratkaisu ja kauppa käy.