Tänään tulee uusintana kotimainen ufodokumentti "Linnunradan opas ufologeille" jossa meikäläinenkin on mukana.
YLE Teema/Fem kello 20.
Kotimainen ufodokumentti tänään
9
325
Vastaukset 9
Katsotaan juuri!
- Skeptikko-
Aika laihoja oli poikien tulokset, vai oliko kenties niin, ettei ohjelmantekijöillä ollut lupaa julkaista ns. "kovaa aineistoa"? Börre voi rehellisesti vastata, mitä on jäänyt uralta käteen.
Ja ne edestakaisin poukkoilleet infrapunapallukat eivät kyllä vakuuta sitten ketään. Miettikää nyt kuinka sekaisin ufopoloisten vattamahat olisivat, jos ne tuollaisella ristiinrastiin singahtelevalla tavalla matkustavat koko galaksin halki!
Ei jakoon eikä jatkoon.- 1234-1234
Börre tietää, että hänen taskunsa ovat tyhjät, joten mitään vakuuttavia vastauksia ei ole. Itse olen ollut mukana ufoyhdistyksessä ja voin sanoa, että suurin osa on niitä Kalevia Riikosen kaltaisia hörhöjä.
Kalevi on toki leppoisa ja mukava mies, mutta harhaisuus on aina harhaisuutta.
- Rooe
Katsoin tuon dokumentin ja pidin sen leppoisesta meiningistä. Filmillä ei mielestäni todisteltu asioita mihinkään suuntaan, lähinnä kuvattiin ufotutkijoiden arkea ja heidän mietteitään.
Tuollaisen yhdistyksen toiminta on varmasti hankalaa. Itse siihen tuskin sopeutuisin. Kommenteillani repisin sen hetkessä kappaleiksi, ja ovea näytettäisiin varmasti minulle.
Yhdistyksissä ja urheiluseuroissa on aina kyse myös rahasta. Osa jäsenistä on sitä ns. "karjaa" joka tuo helppoa rahaa mutta heissä on kuitenkin omat huonot puolensa: on vaan kestettävä.
Koko ufotutkimuksen typeryys piilee siinä että luullaan päässeen jonkinlaiseen lopputulokseen kun selviää että kyseessä on oikea ufo. Siitähän ne tutkimukset vasta pitäisi oikeasti alkaa.- ruusunovellisti
"Koko ufotutkimuksen typeryys piilee siinä että luullaan päässeen jonkinlaiseen lopputulokseen kun selviää että kyseessä on oikea ufo. Siitähän ne tutkimukset vasta pitäisi oikeasti alkaa."
-----------------------------------------------------------
Näinhän asia on.
Mutta kun se ulkoavaruudellinen intelligenssi haluaa pysyä salassa, niin eihän ne tutkimukset etene.
Tuloksena on sitten erilaisia kanavointeja ja muita ufosatuja : Pellontallausta, karjansilvontaa, binäärikoodeja, Roswell-crasheja ja sen sellaista !
- Rooe
Pitäisikö asia ymmärtää siten että: Ufotutkimuksessa on onnistuttu hyvin silloin kun mitään ei ole selvinnyt ja havainto pysyy ufona, ikään kuin pysytään ufotutkimuksen piirissä. Jos jotain alkaa selvitä niin kyse ei silloin ole enään ufosta, joten ei ufotutkimuksestakaan.
Eikö tässä lähestytä malliesimerkkiä paradoksista. lyhyesti: missä ufo siinä paradoksi.
Jo pelkästään näistä käsitteistä saa sellaisen hullunmyllyn aikaiseksi että ei siinä enää mitään kanavointeja jaksa kuunnella.
Ilman omia havaintoja olo tuntuisi kovasti kusetetulta. Toisaalta on helppo ymmärtää heidän kannanottojaan joilla ei omaa havaintoa ole.- ex-harrastaja
Ufotutkimuksessa on onnistuttu silloin hyvin, jos koko porukalla on hyvä meininki. Itse olin erään porukan kanssa tekemässä yöllisiä ufohavantoja, kun niistä oli tullut useita ilmotuksia. Muutamaa satelliittia enempää ei jäänyt haaviin, mutta porukalla grillattiin, juotiin olutta, puhuttiin erilaisista salaliitoista yms., ja hauskaa oli. Paljon hauskempaa kuin paikallisen MENSAn kokouksissa ja puuhasteluissa.
- pääpelle
ex-harrastaja kirjoitti:
Ufotutkimuksessa on onnistuttu silloin hyvin, jos koko porukalla on hyvä meininki. Itse olin erään porukan kanssa tekemässä yöllisiä ufohavantoja, kun niistä oli tullut useita ilmotuksia. Muutamaa satelliittia enempää ei jäänyt haaviin, mutta porukalla grillattiin, juotiin olutta, puhuttiin erilaisista salaliitoista yms., ja hauskaa oli. Paljon hauskempaa kuin paikallisen MENSAn kokouksissa ja puuhasteluissa.
Näin on. Päätimme perustaa yhdistyksen neimeltään "Apukoulun avuttomat sirkuspellet" Kokoonnumme ainakin joka 2.des päivä ja juomme olutta ja ei paljo muuta tedäkkää.
Kaikki ufo raportit julkaistaan siellä sivuilla.
- jjaahans
Tuostahan sen voi katsoa.
https://areena.yle.fi/1-1680420
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 64595
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551