Talvikollani on kova, näkyvä patti korvassa

Talvikonkorvavaiva

Eli siis, pari viikkoa sitten huomasin yli 1,5v ikäisen uroshamsterini korvassa oudon ruskean ja kovan, rupimaisen patin. Mitenkään ei tunnu haittaavan elämää, ihan pirteä ja kesy oma itsensä on edelleenkin. Patti on kasvanut ulospäin tasaisesti. En ole eläinlääkärille vielä soittanut, katsonut meneekö paino johonkin suuntaan tai muuttuuko luonne. Muutama päivä sitten aloin tutkimaan sitä paremmin, ja yritin rapsuttaa sitä jos tulisi ulospäin, mutta tuntui kyllä aika tiukasti siellä olevan (en tietenkään viitsinyt hirveästi repiä). Yhdessä vaiheessa pullero tuntui sitä vähän enemmänkin rapsuttelevan, ja tuntuu että korvan ympäristö on punoittava ja karvaa olisi vähän lähtenyt. Tiedä sitten, liittyykö toisiinsa. Päätin täällä kysyä vielä, jos jollain olisi ollut vastaavaa ja tietäisi mikä on kyseessä ja onko joku hälyttävä vaiva.

2

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zedä

      Ei oo kokemusta pateista korvassa, mut vois olla esim ihokasvain...? Jos kerran kasvaa, niin kävisin näyttämässä lääkärille, vaikka ei välttämättä olekaan niin vakavaa että sille tarvitsisi käytännössä tehdä mitään. Tärkeää kuitenkin tietää mistä on kyse.

    • aloittajaeditti

      Edit. Aloitukseen
      Nyt jo muutama kuukausi aloituksesta vierähtänyt. Patti kasvoi tasaista tahtia isoksi (oli loppujen lopuksi ehkä n. 1x 1x2.5cm). Näytti ihan joltain sarvelta ja rumalta. Soitin eläinlääkärille, ja sanoi, että niin kauan kuin hamsteri pysyy normaalina ei tarvitse mitään tehdä. Painoa tarkkailin säännöllisesti ja hieman laskikin, vaihdoin tosin ruoan vähärasvaisempaan jonkin aikaa sitten. Talvikko pysyi energisenä ja ihan omana itsenään, kunnes sitten yhtenä yönä sen kuolleena löysin. Todennäköisesti kasvain oli alkanut kasvamaan sisäänpäin tai jotain muuta vastaavaa, ja varmaan ihokasvain oli kyseessä.

      Tälläsestä tapauksesta en löytänyt mitään tietoa, joten esimerkkinä vaikka jos jollakin samanlainen tilanne sattuu tulemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      344
      7720
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      79
      5480
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4420
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4290
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3616
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe