Shell Aviation Finland oy lopettaa Malmilla?

LentäjäVaan

Luotettavalta taholta kuullut huhun, että Shell lopettaa lentopolttoaineiden myynnin Malmilla vuodenvaihteessa. Mahtaako pitää paikkansa?

24

1074

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KesälläKeinussaKerran

      Se potra pensaministeri pyörii Vaasankadun porttoloissa. Ei siin ehi koneit tankkaan kun on muna suorana vinosilmäisten ladyboiden kaa.

    • SaastutusLoppuu

      Mitä siellä enää "tyhjänpanttina" päivystää ,kun mitään toimintaa korpikentällä ei ensitalvena enää ole!

      • Jatkuu_ja_jatkuu

        Tottakai toiminta jatkuu talvellakin, siellä on monta pienempää lentokonehallia ison hallin lisäksi ja koneet säilyvät niissä tai sitten ulkona, kuten iso osa Cessnoista on jo tähän mennessäkin talvisin tehnyt.


      • kukatälläinenkusipää
        Jatkuu_ja_jatkuu kirjoitti:

        Tottakai toiminta jatkuu talvellakin, siellä on monta pienempää lentokonehallia ison hallin lisäksi ja koneet säilyvät niissä tai sitten ulkona, kuten iso osa Cessnoista on jo tähän mennessäkin talvisin tehnyt.

        kuka kusipää pitää konetta ulkona talvella? hei vittu oikeasti!


      • konekonekone

        Oikeat koneet voi olla ulkonakin toisin kuin nuo kangaspuu-ultrat. Ne myös lentävät ulkona ellet ole huomannut vai sisähallissako lentelet...


    • Jatkuujatkuujotenkin

      Aivan..Olihahan siellä viimetalvenakin 2 Cessnaa ulkona.

    • VaasisRules

      Kuulema lentopensan mukana saa kukkakaalin kokosen visvasyylän?

    • Mekatsuvaan

      Joo, kyllä se Shell kuulemma lopettaa, mutta potra pensaministeri jatkaa edelleen. Siitä ei päästä eroon koskaan.

    • TalveksiHiipuuKokonaan

      No vielähän siellä on 20 konetta kentän laidalla , tosin vain muutamaa tankataan kun suurin osa seisoo käyttämättömänä. Tankataan loputkin sitten kun lähtevät talveksi muille Korpikentille halleihin.

    • VaasisRules

      Sillä on vellimuna. Turha vemputella pensaministerin. Ja visvis.

    • MäVaan111

      Lopettavat polttoaineiden myynnin Malmilla 30.11.2017.

      • TankkaavatTallinnasako

        No harmi ,kun Go Aviation just aloittaa liikennöinnin sieltä!


      • VarmaaTietoaLöytyy
        TankkaavatTallinnasako kirjoitti:

        No harmi ,kun Go Aviation just aloittaa liikennöinnin sieltä!

        No kyllä! MLY: n sivuitahan löytyy tämä "luotettava" tieto. Ei varmaankaan vielä ensi keväänä aloita vielä?


    • UpeaKenttäTuleekin

      Shel Aviation siirtyy Pyhtäälle vuoden kuluttua. Yle Uutiset:
      Pyhtään soraiselle kentälle laskeutui ensimmäinen lentokone – jatkossa niitä tulee jopa 4 000 vuodessa

      Koelaskeutumisen suoritti 8-paikkainen liikelentokone. Vuoden päästä kiitorata saa asvalttipinnan.
      16.11.2017 klo 17:30päivitetty 17.11.2017 klo 12:00
      Lentokone Pyhtään lentokentällä.
      Pyry Sarkiola / Yle
      321
      Mistä on kyse?

      Ensimmäinen kone koelaskeutui Pyhtään lentokentälle torstaina.
      8-paikkainen, potkuriturbiinikäyttöinen Pilatus PC-12 viipyi kentällä tunnin.
      Lentokentän kiitotie on vielä sorapintainen ja se asfaltoidaan ensi vuonna.
      Kentän kaupallisen toiminnan on määrä alkaa ensi vuonna.

      Ensimmäinen lentokone laskeutui Pyhtään uudelle lentokentälle torstaina. Läheisen tien varrelle oli keräytynyt muutamia ihmisiä seuramaan koneen vierailua aamukymmeneltä.

      Neitsytlaskeutuminen tehtiin 8-paikkaisella liikelentokoneella. Kone on malliltaan sveitsiläinen Pilatus PC-12, joita on käytössä myös Suomen ilmavoimilla. Koneen omistaa sveitsiläinen kaupallisia lentoja tarjoava Hendell Aviation, jonka perustaja, lentokapteeni Matti Auterinen lensi koneen Pyhtäälle. Kyydissä olivat myös perämies ja mekaanikko.

      Lentokone saapui eilen Kiovasta Helsinkiin, josta se lensi Pyhtäälle. Noin tunnin jälkeen lentokone jatkoi matkaansa Seinäjoelle.

      Vielä Pyhtään kenttää vasta testataan, ja varsinainen toiminta on määrä aloittaa ensi vuonna.
      Esa Korjula
      Yrittäjä ja lentokapteeni Esa Korjula.Pyry Sarkiola / Yle
      Malmin toimintaa siirtynee Pyhtäälle

      Pyhtään lentokentän puuhamies, lentokapteeni Esa Korjula ja ryhmä muita ilmailualan aktiiveja Helsingistä ostivat alkuvuodesta Pyhtäältä noin 90 hehtaarin alueen lentokentän rakentamista varten.

      Kenttä tulee palvelemaan ammatillista yleisilmailua, kuten taksilentoja ja yrityksiä.

      Yksi käyttäjäryhmä kentällä tulevat olemaan Malmilta siirtyvät lentäjät.
      – Tosiasia on kuitenkin, että Helsingin kaupungin ja Finavian toimien myötä erityisesti ammatillisen toiminnan edellytykset Malmilta ovat poistuneet, joten joku osa sen toiminnasta jatkuu Pyhtäällä.

      Pyhtään lentokenttä sijaitsee noin 110 kilometrin päässä Helsingistä itään.

      Kentälle voi laskeutua myös surkeassa säässä

      Kenttää alettiin rakentaa viime kesänä. Tuolloin ympäristönsuojelijat vastustivat kentän rakentamista vedoten lupien puuttumiseen. Sittemmin kenttä sai rakennusluvan.
      Pyhtään tuore lentokenttä on toistaiseksi sorapintainen, mutta vuoden kuluttua siihen tulee asvalttipäällyste. Koelaskeutumisen tehneelle Pilatus PC-12:lle sorakenttä soveltuu hyvin. Lentokapteeni Matti Auterisen mukaan laskeutuminen sujui ongelmitta.

      – Jätämme kiitotien sorapintaiseksi, jotta se painuu talven aikana. Katsomme, miten routa vaikuttaa kiitotiehen ja vasta sen jälkeen asfaltoimme sen, kertoo Esa Korjula.

      Aluksi kiitotiellä on mittaa lähes 1200 metriä, mutta sitä pystyy laajentamaan vielä molempiin suuntiin. Pilatus PC-12:lle riittäisi lyhyempikin kiitotie.

      Lentokentältä puuttuvat vielä satelliittinavigointijärjestelmät

      .Tämän takia laskeutuminen vaatii vielä hyvän sään. Navigointijärjestelmän myötä lentäjä pystyy pelkkien koordinaattien avulla laskeutumaan turvallisesti, vaikka näkyvyys olisikin olematon.

      – Kun saamme ne toimimaan Pyhtäällä, sillä tulee olemaan valtakunnallinen merkitys. Pyhtää tulee olemaan pioneeripaikka, ensimmäinen Suomessa, Korjula kertoo ensi vuonna tulevasta järjestelmästä.

      Ensi vuonna lentokentälle rakennetaan myös toimitilahalleja. Sen jälkeen lentokentälle on tarkoitus saada viralliset käyttöönottoluvat ja lentokentän on määrä olla täydessä toiminnassa.

      Lentokenttätoiminnan lisäksi alueelle on kaavailtu tapahtuma- ja elämystoimintaa.

      17.11. klo 12.00 tarkennettu tietoja navigointijärjestelmästä.

    • KorpikenttäHiipumassa

      "Lentokone saapui eilen Kiovasta Helsinkiin, josta se lensi Pyhtäälle. Noin tunnin jälkeen lentokone jatkoi matkaansa Seinäjoelle."
      Hki/Vantaalta siis. Malmin korpikentällehän ei ole kolmeen päivään pystynyt operoimaankaan.
      Aloittaa reittilennot Pyhtäälle ensi kesänä ,tähän asti operoi Hki/Vantaalle.

    • Peter__T

      Näitä juttuja lukiessa pääsee tahattomia naurunpyrskähdyksiä. Että oikein reittilennot aloitetaan. Pilatus PC 12:lla !!!!
      Voi herran pieksut mitä "asiantuntijoita" täällä asuu.

      Noudatin myös saamaani kehotusta ja keskustelin kentän puuhamirehen kanssa tulevasta "GPS-pohjaisesta huippumodernista mittaril'hestymismenetelmästä".

      Keskustelun aikana todettiin, että EASA ei ole julkaissut vielä(kään) sellaista ilmailumääräystä, joka mahdollistaisi PBN-lähestymisen lentämisen valvomattomille korpikentille (kuten Pyhtää).

      Ainut vvarmana pidettävä keskustelussa esiin tullut uusi tieto oli se, että MDA tulee olemaan < 2400 ft. Siitä ei ollut vielä mitään tietoa saati päätöstä, mikä lähestymismenetelmä kentälle tulee - saati että mikä olisi se laskeutumisminimi jolla ketälle voi tulla. Siis mikä on alin korkeus, johon lähestyvä kone voi laskeutua ilman maanäkyvyyyttä.

      Keskustelustamme ymmärsin, että kentän asfaltointi on seuraava iso asia ja valaistusasiat sitten - ja mittarilähestymismenetelmät sitten joskus kaukana tulevaisuudessa. Kunhan ensin luodaan sellainen säädöspohja joka tekee nyt mahdottomasta joskus mahdollisen.

      Tämä tieto ei ole aivan linjassa kaiken sen hypetylsen kanssa jota olen tästä langasta edellä lukenut.

      Ehkä kirjoittajan Malmi-pakkomielle laittaa kirjoittamaan puuta heinää, kuka siitä tietää....

    • VahvastiHiipunut

      No eihän siellä ole mitään toimintaakaan enää!

    • Hiipumaanpäin

      No oikeassa olit, Shel lähti jo. Kuten yli 100 pienkonettakin. Alle 10 "harrastekonetta" vielä kentällä. Väheni Gasoliinin myynti rajusti.

    • LoppuuKohtaPörinä

      Ovat Shellillä kuulleet "luotettavalta" taholta ,että malmin korpikentällä siirrytään ensivuonna sähkökoneisiin.

    • PelkkääKusetustaTaas

      Malmin korpikentän kalustohan on vielä melko"nuorta";) Käytettynä ostettuja 10- 40 vuotta "nuoria" . Sitten haaveillaan jostain sähkölentokoneista n.400.00 dollaria alkaen maksavista koneista! Voi V..u mitä Pa..aa!

    • Peter-T

      Ihanaa, huomasin tänään etten turhaa ole ollut ilman seksia vuodesta -76

    • htrdg

      Miehen vai naisen kaa?

    • TCG24

      Tervetuloa ilmaulukeskusteluun, ''luotettavalta taholta olen kuuullut''
      Kertookin kaiken oleellisen mitä s24 keskusteluissa käydään.

    • LuotettavaaTietoaOn

      Kertoo myös kirjoitus"taidon" : ilmaulukeskustelu josta olen kuuuullut. Jos et tiennyt niin Shell todellakin lähti jo Malminkorpikentältä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2444
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      206
      1839
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1491
    4. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1407
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1406
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      193
      1248
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1160
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1035
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      961
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      134
      840
    Aihe