"Kanalintuluvat
Kanalintuluvat oikeuttavat metsästämään kaikkea pienriistaa poislukien majavaa. Luvalla saa metsästää myös pienpetoja, oravaa, piisamia, villisikaa, sekä rauhoittamattomia lintuja: korppia (poronhoitoalueella), varista, harakkaa, harmaalokkia, merilokkia ja räkättirastasta. Pienpetoja ovat kettu, supikoira, minkki, näätä, kärppä, hilleri ja mäyrä."
Eli vaikka tässä ei ole sepelkyyhkyä luetelty, niin pakkohan sen on tuohon kuulua.
"Vesilintu- ja jänisluvat
Vesilintu- ja jänisluvat oikeuttavat metsästämään kaikkea pienriistaa poislukien kanalinnut ja majava. Luvalla saa metsästää myös pienpetoja, oravaa, piisamia, villisikaa, sekä rauhoittamattomia lintuja: korppia (poronhoitoalueella), varista, harakkaa, harmaalokkia, merilokkia ja räkättirastasta. Pienpetoja ovat kettu, supikoira, minkki, näätä, kärppä, hilleri ja mäyrä."
Sama homma. Ei löydy sepelkyyhkyä, mutta "kaikkea pienriistaa poislukien kanalinnut ja majava" tekstistä päätelleen pitäisi saada.
Sepelkyyhkyä Vesilintu- ja jänisluvilla?
Valtionmailla
2
190
Vastaukset
- Sekinselvisi
Sepelkyyhky kuuluu kanalintuihin joten vesilintuluvalla ei saa metsästää.
https://riista.fi/riistatalous/riistakannat/elaimet/kanalinnut/- Sepelkana_ko
Just joo. Samalla listalla myös kuikka ja kaakkuri, joten homma vähän haiskahtaa...
Yritä vaikka tästä: https://metsastajaliitto.fi/node/95
Siellä kohdassa "muut riistalinnut" löytyy etsimäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949127Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota411189Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140