Miten selvitä hylsystä, joka sisältää kehuja? Lähetin isolle talolle tekstini, johon sain melko pian kiinnostuneen vastauksen ja pyynnön lähettää lisää nähtäväksi. Lähetin pari muutakin tekstiä, joihin sain nyt vastauksen. Kustantamo kehui tekstejäni monin sanoin, mutta ilmoitti, että heillä on tämäntyyppisiä tekstejä liikaa jonossa, eivätkä siis halua näitä julkaista.
Nyt on synkkä olo. Kannattaako kirjoittaa koskaan mitään, jos ei ole toivoa edes sellaisten tekstien kanssa, joita pidetään hyvinä?
Kehuva hylsy
7
360
Vastaukset
- HEISKAN
Lähetä ihmeessä tekstejäsi muillekin. Tuskin kaikilla on samoja jonossa. Kun on resurssit (taidot) ja motivaatiota, onnistumiseen tarvitaan enää mahdollisuus. Kyseessä on tragedia, mutta kun jatkaa yrittämistä, niin kyllä se mahdollisuus vielä löytyy.
- sesiitä
Sain kustantamosta mielettömät kehut ja hehkutusta. Itsetunto nousi pilviin ja olin varma saavani tekstini vihdoinkin julki. Paskat. Nyt pari vuotta myöhemmin voin sanoa, että kiitos hei. Ei maksa vaivaa.
- Toinkinonjojotain
Samaa mieltä! Älä missään nimessä anna nyt periksi, vaikka pahalta tuntuukin. Lähetä muillekin tai anna tekstin vähän aikaan levätä ja palaa siihen myöhemmin ja lähetä sitten.
- Kurkku79
Lähetä muille isoille kustantamoille, ja sen jälkeen vaikka pikkufirmoihin. Saatekirjeessä voisi ehkä kertoa että käsikirjoitus on jo saanut positiivista palautetta kirja-alan ammattilaisilta. Pääasia on että se ensimmäinen kirja julkaistaan oikean kustantajan kautta eikä minkään kusetusfirman uhrina.
Itse sain isolta talolta kehuvan hylsyn, jossa myös perusteltiin miksei esikoinen kelvannut. Muokkasin tekstiä hylsyn perusteella, ja pienempi kustantamo julkaisi kirjan. Nyt eräs ulkomainen iso kustantamo kiinnostui kirjan julkaisemisesta käännöksenä. - Zynkkäyhä
Kiitos kommenteistanne! Yritän saada itseäni kasailtua sen verran, että saisin lähetettyä tekstin tai tekstejä muuallekin. Vaikea päättää, miten muokata tekstiä, kun saamani palaute sisälsi tosiaan vain positiivisia kommentteja.
- annamennää
Jos itsellä ei tule mieleen miten tekstiä muokata, ja jos palaute oli kehuva. Ehkä kannattaa sitten vaan lähettää eteenpäin muille kustantajille. Onnea sen kanssa! :)
- More_sting_Of_Shits
Kustantaja arpoo seitsemästä pallosta ja ne eivät ole kristallia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1847209Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1243259Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?501838Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601827- 191799
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am801765Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161551- 691373