Asumme rinnetontilla olevassa rivitalossa. Alakerta on käytännössä 'maan alla'. Alakerran wc:n seinissä maali on mennyt melko isolta alueelta kuprulle. Kun rapsutteli kuprua auki, maali lähtee isoina liuskoina ja maalin alla on kuin kuivaa vehnäjauhoa sementin pinnassa. Toisaalla seinässä maalikupru on auennut ja kasvaa kuin kukka aukeaisi.
Mitä tämä on? Onko jostain tullut kosteutta? Miksi maali irtoaa isoina liuskoina? Mitä tuo jauho maalin alla on? Ei mitään hajua, enkä ainakaan paljaalla silmällä erota hometta??
Mitä tämä on? Onko jostain tullut kosteutta? Miksi maali irtoaa isoina liuskoina? Mitä tuo jauho maalin alla on? Ei mitään hajua, enkä ainakaan paljaalla silmällä erota hometta??
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se jauho maalin alla lienee kalkkihärmää, jota ilmestyy betonin pintaan, kun sen kosteusrasite on liian suuri. Samasta syystä myös maalit irtoilevat. Tarvitsette asiantuntijaa, joka selvittäisi salaojien toimivuuden, pintavesien ohjauksen yms. ongelman syntymiseen vaikuttaneet syyt.
se maalin alla oleva valkoinen on tietysti seinä
hieno tasoite joko vetonit lr,tai ennen 1990
rakennetuissa vetonit kr joka oli naudanluu jauhoa .kumpikin sulaa kosteudessa jos kastat sitäveteen se sulaa koitappa .toi uudenpi tasoite on kipsipohjanen.luujauho tasoite kastuessaan rupee haisemaan mädältä ja siitä
vapautuu jotain epäterveelistä ammoniakkipäästöä
toi liisa varmaan tietää.se vanha tasoite kannattaa rouhia poisja laittaa vetonit vh (kosteantilan hieno seinätasoite)sitten kun seinän ulkopuolinen ongelma on korjattu.mennyt vuosi on ollut niin kostea että näitä ongelmia on tullut vuosikymmeniä muutoin hyvin toimineisiin taloihin ,vähän semmonen poikkeustilanne.