Onko kokemuksia Tukholman metrosta (tunnelbana) ja sillä matkustamisesta? Siis lähinnä siten, että paljonko liput maksavat, mistä niitä voi ostaa, myydäänkö yksittäislippuja ym. Vaikeaa :D
Kiitti jos kerrotte. Tarkoitus olis mennä keväämmällä käymään tukholmassa...
Tukholman metro ja liput!
11
5412
Vastaukset 11
- risteilymatkailija
Jos menet Siljan laivalla kävelet muutaman sata metriä metroasemalle (Gärdet) ja ostat lipun lipunmyyntikopista. Hyvällä onnella myyjä on jopa suomenkielinen, siis nimenomaan Gärdetin asemalla.
Lippu ostetaan aina ennen matkaa lipunmyyntikojusta toisin kuin esim. Helsingissä.
Kertalippuja myydään, hintaa en muista tarkalleen, mutta siinä 30Sek:n paikkeilla se on.
Lipunmyyntikojuja on useampia isommilla asemilla.
(Gärdetissäkin muistaakseni ainakin kaksi koppia)
Lipunmyyjälle pitää kertoa aseman nimi jonne on matkalla. Asemilla on karttoja metroreiteistä ja asemista. Ainakin metrojunan veturissa lukee junan pääteaseman nimi, sen perusteella voi yrittää katsoa onko juna menossa oikeaan suuntaan.
Kysyäkin tietysti voi muilta kanssamatkustajilta.
Jos matkustat Vikingillä menet bussikyydillä keskustaan. Aivan lähistöllä ei ole metroasemaa.- aksdälr
Joo. Kiitos paljon neuvoista! Toivottavasti selviän lippujen ostosta :D
- metroilija
aksdälr kirjoitti:
Joo. Kiitos paljon neuvoista! Toivottavasti selviän lippujen ostosta :D
Helpoimmalla ja halvimmalla pääsee kun ostaa vaikka 10 tai 20 kupongin lippukirjan jo laivan infosta. Metromatka Gärdetistä T-centraliin maksaa 2 lippua, eli 4 edestakaisin. Jos teitä on kaksi, niin reissuun menee jo 8 kuponkia. 10 kupongin lippukirja on paljon halvempi kuin 8 kuponkia. Ja laivan infosta sen saa varmasti suomeksi. Lippukirjalla voi maksaa kerralla useammasta henkilöstä, lippukojussa vaan sanoo minne on menossa niin kuponkeihin lyödään leimat. Tukholman metro on helppo liikkumisväline!
- aklsdäs
metroilija kirjoitti:
Helpoimmalla ja halvimmalla pääsee kun ostaa vaikka 10 tai 20 kupongin lippukirjan jo laivan infosta. Metromatka Gärdetistä T-centraliin maksaa 2 lippua, eli 4 edestakaisin. Jos teitä on kaksi, niin reissuun menee jo 8 kuponkia. 10 kupongin lippukirja on paljon halvempi kuin 8 kuponkia. Ja laivan infosta sen saa varmasti suomeksi. Lippukirjalla voi maksaa kerralla useammasta henkilöstä, lippukojussa vaan sanoo minne on menossa niin kuponkeihin lyödään leimat. Tukholman metro on helppo liikkumisväline!
Eli aina pitää ilmoittaa mihin asti menee? Voiko joku häätää sut ulos metrosta jos ajelet vahingossa seuraavalle asemalle? ;) Entä onko liput voimassa tunnin niin kuin helsingissä, vai pitääkö leimata taas liput, vaikka olis vaan 10 minuuttia siellä kohteessa?
- Tukholmasta
aklsdäs kirjoitti:
Eli aina pitää ilmoittaa mihin asti menee? Voiko joku häätää sut ulos metrosta jos ajelet vahingossa seuraavalle asemalle? ;) Entä onko liput voimassa tunnin niin kuin helsingissä, vai pitääkö leimata taas liput, vaikka olis vaan 10 minuuttia siellä kohteessa?
Tukholma on jaettu sektioihin ja riippuen siitä kuinka pitkän matkan matkustat junalla tai muilla julkisilla kulkuneuvoilla riippuu leimattavien lippujen määrä.
metroon on mahollista ostaa kertalippuja, mut ne on törkeän kalliita Yksi lippu on 15kr ja lippuja on ostettava aina vähintään kaksi joten lyhyinkin matka (vaikka vain seuraavalle asemalle tai bussipysäkille) maksaa 30kr. Lippu on voimassa tunnin! Jonka aikana saa vaihtaa niin monta kertaa kuin haluaa, mutta on muistettava pysyä samalla sektiolla kuin mihin on lippunsa halunnut.
SL remsa (20 leiman lippu) jossa ei siis ole suinkaan 20 matkaa vaan määrä riippuu siitä matkojesi pituudesta (sitä on tosi vaikea selittää) maksaa 145kr. Tällä lipulla voi matkustaa useampikin henkilö. Eläkeläisille ja lapsille on olemassa halvempilippu.
Mutta jos tiedät että haluat matkustaa Tukholmassa päivän aikana enemmän tai olet matkustamassa vähänkin pidemmälle kuin 2-3 leimaa, suosittelen hankkimaan 24 tunnin lipun. Sen hinta on muistaakseni 95kr ja sillä saa matkustaa niin paljon kuin haluaa/ehtii välillä Norrtälje - Nynäshamn. Eikä tarvi ilmoitella lipunmyyjille kohdettaan.
En suosittele kokeilemaan ilman lippua matkustamista, junissa on todella usein tarkastajia sekä myös asemilla niitä on paljon ja usein. Ongelmahan on täällä aika suuri. Tarkistusmaksun summaa en edes tiedä mutta siinä ei juuri selittelyt kelpaa. - Viking bussi
ja sisään -oikealla kioski josta ostat mm sarjaliput. Kelpaa mihin vain-jopa junaan.
Automaateista mm Viking bussi menopaluu 40 srk kun bussi ottaa 60 srk. Tarkmpaa tietoa tunnelissa Infoista
- paras
osta ehdottomasti turistikortti saat matkustaa 24h metrolla,linjaautolla ym kaupunkin kalustolla niin paljon kun haluut. maksaa jotain 70-80kruunua
- akslkdöö
Pystyykö noita 24h-lippuja osatamaan laivalta? Onko ne henk. koht.?
- paras
akslkdöö kirjoitti:
Pystyykö noita 24h-lippuja osatamaan laivalta? Onko ne henk. koht.?
en ole varma voiko laivalta ostaa.kävele(viking terminaalilta)lähimälle metroasemalle t-central niin siinä ulkopuolella näet sellasen lippumyymälän. eli siitä mistä suurin osa porukasta lähtee vanhaan kaupunkiin niin menet liikennevaloista vasemalle ja näet aseman.
- Tukholmasta
Korttia myydään esim Pressbyråssa (paikallinen R-kioski)!Pressbyrån löydät lähes jokaiselta metroasemalta.
Hinta oli muistaakseni 95kr. Mut voit tarkistaa hintoja www.sl.se sivuilta. Kortti on henkilökohtainen! Mutta hyvinkin edullinen jos matkustat vähänkin pidemmän matkan tai useampia matkoja!
- Anonyymi
Metroalue on suljettu alue ja sinne pääsee helpoiten vilauttamalla pankkikorttia joka avaa portin. S-pankki otti 3.52 euroa/kerta. Kun olet sisällä voit ajella minne haluat. Voit vaihtaa toiseen junaan ja olla siellä vaikka koko päivän. Kun tulet ulos portti aukee eikä kysele lippua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251808- 125821
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.120632- 53575
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89541Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88530- 65521
- 40500
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59485Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34453- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31415- 58412
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä50405Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9399Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396- 41396
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6385