Minne jenkkeihin talvella?

Daigon

Suositelkaapa hyvää talvikohdetta jenkeissä.
Lämmintä saisi tosiaan olla, mahdollisesti rantalomakohde. Florida poissuljettu. Eli muita vaihtoehtoja.

Lähdössä kaksi aikuista.
Tykkäämme kierrellä katselemassa nähtävyyksiä. Toinen osapuoli haaveilee paikasta jossa pääsisi ratsastamaan rannalle.
Saapi ehdottaa ja suositella.

3

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SanDiego

      Suosittelen etelaista Californiaa. EI Los Angeles vaan siita etelaan. Newport Beach, Laguna Beach, Dana Point , San Clemente, Del Mar, LaJolla - hienostokaupunginosa, ja etenkin San Diego ymparistoineen.
      Olen asunut taalla jo yli 40 vuotta 10 vuotta itarannikolla ja keskilannella.
      Ilmasto talvella on kuin Suomen kesa ja kesa on kuin Suomen kesa parhaimmillaan rannan laheisyydessa. Sisamaassa saattaa talvellakin paivalampo nousta yli 25C. Viime vuosina on alkanut kesat lammeta ja viime kesana piti laittaa ilmastointi.
      Talvella merivesi on kylmaa, noin 60 astetta, tai suomalaisittan siina 14 asteen paikkeilla.
      San Diegossa on nahtavyyksia vaikka milla mitalla. Maailman luokan elaintarha, San Diego Zoo ja yhta upea elainpuisto Safari Park jossa elaimet ovat vapaana. Balboa Park on USAn suurin kaupuunkipuisto jossa on useita hienoja museoita ja muuta kiva katseltavaa useammaksikin paivaksi. Keskikaupunki on San Diego lahden edessa, komea paikka. Lahden ymparilla on useita nakemisen arvoisia alueita, suosittelen Point Loma niemea, ja Coronado Island saarta - Coronadosta etelaan onkymmene mailia pitka hiekkaranta kapeallam niemella.
      Laivaston ystaville - San Diego on USAn suurin sotasatama lentotukialuiksineen joista ykis on museona ihjan kaupungin keskustassa.
      Ja lopuksi UCSD - University of California, San Diego joka on maailman 5 parhaan yliopiston joukossa ja jonka ymparille on kehittynyt maailman johtavin life science (suomeksi?) yritysten koostuma.

      Suosittelen Google karttoja naiden alueiden tarkempaa katselua ja varsinkin satellittikuva ja katunakymia

      • annarbor

        En asu vakituisesti San Diegossa mutta niin monta talvikautta olen siella viettanyt etta en suosittelisi lampoa etsivalle. Aamulla on kylmaa , keskipaivalla lampenee ja sitten taas illalla palelee.
        Hawaii on varmempi.


    • CharlotteAmalie

      Siinäpä ne manner-USA lämpimät kohteet talvella tulikin jo lueteltuna, eli Florida ja etelä Kalifornia. Muita vaihtoehtoja Puerto Rico, US Virgin Islands, Havaiji ja Guam.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      270
      14443
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7303
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7131
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe