Minne jenkkeihin talvella?

Daigon

Suositelkaapa hyvää talvikohdetta jenkeissä.
Lämmintä saisi tosiaan olla, mahdollisesti rantalomakohde. Florida poissuljettu. Eli muita vaihtoehtoja.

Lähdössä kaksi aikuista.
Tykkäämme kierrellä katselemassa nähtävyyksiä. Toinen osapuoli haaveilee paikasta jossa pääsisi ratsastamaan rannalle.
Saapi ehdottaa ja suositella.

3

583

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SanDiego

      Suosittelen etelaista Californiaa. EI Los Angeles vaan siita etelaan. Newport Beach, Laguna Beach, Dana Point , San Clemente, Del Mar, LaJolla - hienostokaupunginosa, ja etenkin San Diego ymparistoineen.
      Olen asunut taalla jo yli 40 vuotta 10 vuotta itarannikolla ja keskilannella.
      Ilmasto talvella on kuin Suomen kesa ja kesa on kuin Suomen kesa parhaimmillaan rannan laheisyydessa. Sisamaassa saattaa talvellakin paivalampo nousta yli 25C. Viime vuosina on alkanut kesat lammeta ja viime kesana piti laittaa ilmastointi.
      Talvella merivesi on kylmaa, noin 60 astetta, tai suomalaisittan siina 14 asteen paikkeilla.
      San Diegossa on nahtavyyksia vaikka milla mitalla. Maailman luokan elaintarha, San Diego Zoo ja yhta upea elainpuisto Safari Park jossa elaimet ovat vapaana. Balboa Park on USAn suurin kaupuunkipuisto jossa on useita hienoja museoita ja muuta kiva katseltavaa useammaksikin paivaksi. Keskikaupunki on San Diego lahden edessa, komea paikka. Lahden ymparilla on useita nakemisen arvoisia alueita, suosittelen Point Loma niemea, ja Coronado Island saarta - Coronadosta etelaan onkymmene mailia pitka hiekkaranta kapeallam niemella.
      Laivaston ystaville - San Diego on USAn suurin sotasatama lentotukialuiksineen joista ykis on museona ihjan kaupungin keskustassa.
      Ja lopuksi UCSD - University of California, San Diego joka on maailman 5 parhaan yliopiston joukossa ja jonka ymparille on kehittynyt maailman johtavin life science (suomeksi?) yritysten koostuma.

      Suosittelen Google karttoja naiden alueiden tarkempaa katselua ja varsinkin satellittikuva ja katunakymia

      • annarbor

        En asu vakituisesti San Diegossa mutta niin monta talvikautta olen siella viettanyt etta en suosittelisi lampoa etsivalle. Aamulla on kylmaa , keskipaivalla lampenee ja sitten taas illalla palelee.
        Hawaii on varmempi.


    • CharlotteAmalie

      Siinäpä ne manner-USA lämpimät kohteet talvella tulikin jo lueteltuna, eli Florida ja etelä Kalifornia. Muita vaihtoehtoja Puerto Rico, US Virgin Islands, Havaiji ja Guam.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      303
      1250
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      311
      1211
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      968
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      88
      941
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      899
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      752
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      14
      638
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      587
    Aihe