Hei!
Mitä kautta kannattaa vuokrata auto Malemessa? Tarkoitus olisi vuokrata lomalla auto pariksi päiväksi, että pääsisi käymään mm. Elafonississa. Onko noilla autoilla jotain rajoituksia, että missä niillä voi ajaa ja missä ei? Käsittääkseni tie Elafonissiin ei ole huippukuntoinen.
Tarkoitus on myös vuokrata auto ilman mitään omavastuuta, jos jotain vahinkoa sattuu. Käsittääkseni tämä vakuutus pitää ostaa erikseen? Mikä on tuon vakuutuksen englanninkielinen termi?
Kaikki vinkit autonvuokrauksesta tervetulleita.
Autonvuokraus/Maleme
5
2269
Vastaukset
- Motohiiri
Vuokraamoita löytyy mm. Plataniaksesta ja Agia Marinasta, taitaa löytyä myös Malemen...Geranin seudultakin nykyisin. Paikalliset vuokraamot on aivan kelvollisia, vaikka oppaat saattaakin suositella kalliimpia "yhteistyökumppaneita". Kannattaa kysäistä myös kolmen päivän pakettia, ei välttämättä paljon kalliimpi kuin pari päivää.
Kasko on Collision Damage Waiver eli CDW. Usein kaupataan nimellä Full Insurance mutta tarkkana pitää olla sisällön kanssa.
Omavastuu on Excess tai Deductible. Vuokrahinta nousee jyrkästi, jos omavastuun poistaa aivan kokonaan, ainakin Espanjassa päivävuokra miltei tuplaantui. Auto pitää ehdottomasti tarkistaa vuokratessa ja kirjata jo olevat kolhut ja naarmut, mielellään kuvata kaikista suunnista.
Tiet on Kreetalla ihan tavallisen ihmisen ajettavassa kunnossa, myös Elafonissiin. Keväällä ajelin itse skootterilla Haniasta Elafonissin lähelle paria eri reittiä ilman havaintoja erityisen huonoista teistä. Kreetan etelärannikolta kyllä löytyy haasteellisia sorateitä mutta sinne ette varmaankaan ehdi. - kreikkafanijokatietää
olen aina vuokrannut auton imperial hotellista halpa ,hyvä ja malemessa.niillä on oma vuokraamo jota vanha rouva hoitaa.
- Pdrrre
Geranista (Tui-hotelli) saimme SpeedWheelin kautta kivasti sujumaan vuokrauksen pari viikkoa sitten. Ilman omavastuuta avo-Golf tosin 148€/pv, mutta kiva oli päästellä Paleochoraan ja Elafonissiin. Takas Kissamoksen kautta, hieno rantatie. Speed Wheelillähän on varsinainen toimisto Plataniaksessa. Skootterivuokraamo seuraavana päivänä vähän erikonen siinä Plataniaksen keskustassa. Edullinen hinta /pv mutta alkoivat herjaamaan pölyisestä moposta palautettaessa, eivät kuitenkaan laskuttaneet sitten lopulta. Kävin hieman yläkylien hiekkateillä ja siitä pölyyntyi, ei vissiin olisi saanut mennä "off road":)
- Kreikankiertäjä
Kreetan irtonaiset pölyt varmaan lähtee nopsasti painepesurilla ilman pesuaineitakin, luulisi vuokraamon joka tapauksessa pesevän autot ja mopot vuokrausten välillä.
Kreetalta kyllä löytyy ihastuttavia pieniä sorateitä, joille on parasta tosiaan mennä endurolla, muita turisteja niillä ei juuri näy. Näitä on lähinnä etelärannikolla jossain Ierapetran ja Matalan välillä ja siellä on syytä olla jonkinlainen navigaattori messissä, koska tienviittoja ei aina ole tai ovat kaatuneet ojiin.
- Pdrrre11
Sitä myös ihmettelin, joissakin paikoissa asiakaspalvelussa olisi parantamisen varaa, kuten ehkä tuossa skootterivuokraamossa, pesullahan nuo lähtee. Eri asia jos naarmuja ym. Mahtava oli kyllä päivä painaa menemään noissa Geranin, Kolymbarin ym yläkylissä ja laaksoissa, kivoja näköaloja ym. Idempänä oli hieno paikka Agia Marinasta ajaa yhdelle komealla vuorelle näköalapaikalle, loppuosa siinäkin hiekkaista tietä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1126480Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3645866Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam314360Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123605Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk703577Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1102812Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211940Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221816Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181634Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei1931315