Autonvuokraus/Maleme

Malemeen

Hei!
Mitä kautta kannattaa vuokrata auto Malemessa? Tarkoitus olisi vuokrata lomalla auto pariksi päiväksi, että pääsisi käymään mm. Elafonississa. Onko noilla autoilla jotain rajoituksia, että missä niillä voi ajaa ja missä ei? Käsittääkseni tie Elafonissiin ei ole huippukuntoinen.
Tarkoitus on myös vuokrata auto ilman mitään omavastuuta, jos jotain vahinkoa sattuu. Käsittääkseni tämä vakuutus pitää ostaa erikseen? Mikä on tuon vakuutuksen englanninkielinen termi?
Kaikki vinkit autonvuokrauksesta tervetulleita.

5

2400

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Motohiiri

      Vuokraamoita löytyy mm. Plataniaksesta ja Agia Marinasta, taitaa löytyä myös Malemen...Geranin seudultakin nykyisin. Paikalliset vuokraamot on aivan kelvollisia, vaikka oppaat saattaakin suositella kalliimpia "yhteistyökumppaneita". Kannattaa kysäistä myös kolmen päivän pakettia, ei välttämättä paljon kalliimpi kuin pari päivää.

      Kasko on Collision Damage Waiver eli CDW. Usein kaupataan nimellä Full Insurance mutta tarkkana pitää olla sisällön kanssa.
      Omavastuu on Excess tai Deductible. Vuokrahinta nousee jyrkästi, jos omavastuun poistaa aivan kokonaan, ainakin Espanjassa päivävuokra miltei tuplaantui. Auto pitää ehdottomasti tarkistaa vuokratessa ja kirjata jo olevat kolhut ja naarmut, mielellään kuvata kaikista suunnista.

      Tiet on Kreetalla ihan tavallisen ihmisen ajettavassa kunnossa, myös Elafonissiin. Keväällä ajelin itse skootterilla Haniasta Elafonissin lähelle paria eri reittiä ilman havaintoja erityisen huonoista teistä. Kreetan etelärannikolta kyllä löytyy haasteellisia sorateitä mutta sinne ette varmaankaan ehdi.

    • kreikkafanijokatietää

      olen aina vuokrannut auton imperial hotellista halpa ,hyvä ja malemessa.niillä on oma vuokraamo jota vanha rouva hoitaa.

    • Pdrrre

      Geranista (Tui-hotelli) saimme SpeedWheelin kautta kivasti sujumaan vuokrauksen pari viikkoa sitten. Ilman omavastuuta avo-Golf tosin 148€/pv, mutta kiva oli päästellä Paleochoraan ja Elafonissiin. Takas Kissamoksen kautta, hieno rantatie. Speed Wheelillähän on varsinainen toimisto Plataniaksessa. Skootterivuokraamo seuraavana päivänä vähän erikonen siinä Plataniaksen keskustassa. Edullinen hinta /pv mutta alkoivat herjaamaan pölyisestä moposta palautettaessa, eivät kuitenkaan laskuttaneet sitten lopulta. Kävin hieman yläkylien hiekkateillä ja siitä pölyyntyi, ei vissiin olisi saanut mennä "off road":)

      • Kreikankiertäjä

        Kreetan irtonaiset pölyt varmaan lähtee nopsasti painepesurilla ilman pesuaineitakin, luulisi vuokraamon joka tapauksessa pesevän autot ja mopot vuokrausten välillä.
        Kreetalta kyllä löytyy ihastuttavia pieniä sorateitä, joille on parasta tosiaan mennä endurolla, muita turisteja niillä ei juuri näy. Näitä on lähinnä etelärannikolla jossain Ierapetran ja Matalan välillä ja siellä on syytä olla jonkinlainen navigaattori messissä, koska tienviittoja ei aina ole tai ovat kaatuneet ojiin.


    • Pdrrre11

      Sitä myös ihmettelin, joissakin paikoissa asiakaspalvelussa olisi parantamisen varaa, kuten ehkä tuossa skootterivuokraamossa, pesullahan nuo lähtee. Eri asia jos naarmuja ym. Mahtava oli kyllä päivä painaa menemään noissa Geranin, Kolymbarin ym yläkylissä ja laaksoissa, kivoja näköaloja ym. Idempänä oli hieno paikka Agia Marinasta ajaa yhdelle komealla vuorelle näköalapaikalle, loppuosa siinäkin hiekkaista tietä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1324
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1221
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1195
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      947
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      913
    9. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      121
      570
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe