hoitotuki ei kaikille

ottaatääpäähän

Mä ja mun kaveri ollaan samanikäisiä. Asuttiinn samassa kuntoutuskodissa ja saatiin molemmat saman verran hoitotukea.sitten hän muutti omilleen ja mä muutin omilleen ja hän on sen 13 vuotta saanut edelleen sitä hoitotukea ja multa lopetettiin se hoitotuki yli 10 vuotta sitten.ihan yhtä avuttomia tai pärjääviä ollaan lain edessä ei pitäis olla mitään eroa. voi olla että hän on hakemukseen maininnut että tarvitsee apua kaikenmaailman lappusten täyttöön.josse siit kiinni on ni kyl mäki oisin sinne kirjottanut et tarvin niin pal apuu kaikkeen.no hän saa nyt sit about 600 euroa vuodessa enemmän rahaa kun ei osaa itse täyttää asumistukitarkastusta ja mä pärjään ilman sitä rahaa???? ei vaan tunnu reilulta.

6

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kelan asiantuntijalääkäri ei myönnä tai hylkää hoitotukea, vaan päätöksen tekee Kelan ratkaisuoikeudet saanut muu toimihenkilö lääkärilausunnon C:n mukaan, jossa kohdassa 9 johtopäätökset ilmoitettu avun-, ohjauksen- ja valvonnan määrä.
      - viikottain (oikeuttaa perustukeen)
      - päivittäin (oikeuttaa korotettuun hoitotukeen)
      - yhtämittaisesti (oikeuttaa ylimpään hoitotukeen).

      Lääkärillä todistajana on lainsäädännössä erityinen asema (laki terveydenhuollon ammattihenkilöistä 23§). Tämän perusta on yleinen luottamus lääkäriin puolueettomana asiantuntijana. Määrämuotoinen eli kunnian ja omantunnon kautta vakuutettu lääkärinlausunto voi korvata valaehtoisen todistamisen oikeudessa tai viranomaismenettelyssä.
      Lääkärintodistus C:stä kannattaa aina pitää vähintään kopio itsellään.

    • 123-321

      Minä kumosin isää koskevan korotetun kielteisen hoitototikipäätöksen. Kelan mukaa kun hän oli hyvässä kunnossa! Miten seinästä keuhkovammainen voi liikuntakyyttömänä olla "hyvässä kunnossa"

      Kelan toiminta ei ei ole aukotonta. Ne eivät sevlissäkään tapauksissa halua maksaam mitää.

      Kun lähetin muutoksenhaussa terästetyt dokumentit valokuvineen, niin kela pyörsi aikaisemmat päätöksensä ja korotettu hoitotuki tuli!

      • Menettelytapavirhe.


      • Tylya

        Miksi vakuutuslääkäri arvioi tapaukseni näkemättä minua?

        Terveydenhuollolla ja sosiaalivakuutuksella on työnjako. Terveydenhuolto tutkii ja hoitaa sinua ja toimittaa sinua koskevat lääketieteelliset tiedot vakuutuslaitoksille. Vakuutuslaitoksen tehtävänä on selvittää oikeutesi saada etuutta tai korvausta.

        Vakuutuslääkäri ei tapaa sinua, koska hän arvioi etuuden tai korvauksen myöntämisen edellytyksiä terveydenhuollon toimittamien tietojen pohjalta. Vakuutuslaitoksen päätöksenteon lähtökohtana on, että terveydenhuolto toimittaa vakuutuslääkärille riittävät tiedot terveydentilastasi. Jos laitoksella ei ole riittäviä tietoja, se pyytää sinulta tai terveydenhuollolta lisäselvityksiä.

        Jos lääkärintodistuksessa on avun-, ohjauksen- ja valvonnantarpeeksi ilmoitettu viikoittain, oikeuttaa se perustukeen, mutta jos päivittäin, oikeuttaa korotettuun hoitotukeen ja yhtämittaisesti, oikeuttaa se ylimpään hoitotukeen. Jos Kela tekee toisin, on syytä mennä suoraan Hovioikeuteen mm. virkavallan väärinkäytöksistä.


    • 123-321

      Siis seinästä happea ottaen kotonaan.

    • 123-321

      Tämä oli välttämätön tuki kunnan vaikeavammaispalveluiden järjestämiselle!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      596
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      476
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe