Virusko koneessa

Muutaman kerran päivässä tulee näyttöön yutzz.isolate.hahi.gdn onneksi olkoon googlen käyttäjä sinut on valittu voittamaan iphone 7 jne... mikä toi on? windows 10
31445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

"Härpäkkä" on iskeny selaimee.
Ei muuta ku puhdistuksee.

Äänestä
  • latasin malwarebyteksen, uhkatekijöitä 0 mikä härpäke lie

    Äänestä

  • Ok.
    Koitas Sysinternal tools. Ne näkee vähän syvemmältä, kun virustorjunnat.
    Esim Process Explorer ja Autoruns.
    Kato youtubesta opetusvideo käytöstä.
    Kätevät työkalut exe-tiedostojen hallintaan ja sammutukseen, jonka jälkeen voit ne poistaa.
    Samalla voit tarkastuttaa ne kaikki Virustotaalissa (yli 50 virustorjuntakonetta).

    Äänestä

  • Voit joutua poistamaan sen selaimen. Muista sillon poistaa IHAN KAIKKI selaimen kansiotkin poiston jälkeen.
    Jos oli jotain "tärkeitä" sivuja, mitä et muistais jälkee, kopioi osotteet vaikka notepadille

    Äänestä

  • Nii ja kaikki tempit, prefetchit, flushdns ja varoiks voi, mut ei pakollinen nbtstat -RR.

    Äänestä

  • Prk..
    Ennen, ku teet mitää, nii voit tarkistaa Windows logeista viimeaikaset tapahtumat.
    Erityisesti selaimen ja win32 osilta

    Äänestä

  • UPDATE_11710042 kirjoitti:

    Prk..
    Ennen, ku teet mitää, nii voit tarkistaa Windows logeista viimeaikaset tapahtumat.
    Erityisesti selaimen ja win32 osilta

    ok.... ehkä toi on joku kalasteluohjelma siksi ei nävy malvaressa. pitää tuhkia kun ehtii

    Äänestä

Palstan trolli m-kar kertoi kympin olevan kaikkien aikojen turvallisin wintoosa ja mikkisofta itse huolehtii sen turvallisuudesta, joten ei siihen voi tulla mitään haittaohjelmia. Tuon täytyy olla kympin ominaisuus. Olethan muistanut poistaa virusten torjunnan käytöstä kuten m-kar ohjeistaa?

Äänestä
  • Jokseenkin varmasti kysyjä on itse asentanut sen haittaohjelman tai on säädetty jotain selainta ja lisäosaa ja jätetty päivittämättä, tai jotain muuta vastaavaa.

    Eihän päivitettyyn Windows 10:n ja tämän Edge selaimeen tietenkään mitään sontaa tule kun on käyttäjätilit asianmukaisesti rajattuna.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Jokseenkin varmasti kysyjä on itse asentanut sen haittaohjelman tai on säädetty jotain selainta ja lisäosaa ja jätetty päivittämättä, tai jotain muuta vastaavaa.

    Eihän päivitettyyn Windows 10:n ja tämän Edge selaimeen tietenkään mitään sontaa tule kun on käyttäjätilit asianmukaisesti rajattuna.

    Älä nyt peru puheitasi, kymppihän poistaa kaikki haittaohjelmat ja sonnan, se on haavoittumaton, niinhän olet väittänyt. Ihmetyttää kyllä miksi siinä on virustorjunta kun mikkisofta itse huolehtii päivityksistä. Kerroit kympin myös olevan mainosrahoitettu, joten noiden täytynee olla maksettuja mainoksia.

    Äänestä

  • m-kartietää kirjoitti:

    Älä nyt peru puheitasi, kymppihän poistaa kaikki haittaohjelmat ja sonnan, se on haavoittumaton, niinhän olet väittänyt. Ihmetyttää kyllä miksi siinä on virustorjunta kun mikkisofta itse huolehtii päivityksistä. Kerroit kympin myös olevan mainosrahoitettu, joten noiden täytynee olla maksettuja mainoksia.

    "Älä nyt peru puheitasi, kymppihän poistaa kaikki haittaohjelmat ja sonnan, se on haavoittumaton, niinhän olet väittänyt."

    En minä ole sanonut Windows 10:n poistavan haittaohjelmia. Olen sanonut, että Windows 10:n ei itsekseen tule mitään haittaohjelmia kun sitä käyttää kuten on tarkoitettu.

    Äänestä

  • Nyssä M-Kar ole iha hakoteil..
    Haittaohjelman voi saada iha vaa kattelemal vaiks elokuvii.
    Todistettu tosiasia, jos viittii seurata näit "virushunting" blogeja.
    Hakkerit on ain askeleen edel ja siks esim F-securelta tai Kasperskyltä vie parikin viikkoo tunnistaa tietyt uudet virukset/haittaohjelmat.
    Tosi on ainoastaan se, et w10 on turvallisin.
    Selaimet taas on samat, eikä niitten turvallisuus ole parempi.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    "Älä nyt peru puheitasi, kymppihän poistaa kaikki haittaohjelmat ja sonnan, se on haavoittumaton, niinhän olet väittänyt."

    En minä ole sanonut Windows 10:n poistavan haittaohjelmia. Olen sanonut, että Windows 10:n ei itsekseen tule mitään haittaohjelmia kun sitä käyttää kuten on tarkoitettu.

    Olethan, monta kertaa olet kertonut mikkisoftan poistavan paskaohjelmat koneelta ja kun se itse päivittää itsensä niin senhän pitäisi olla aina turvallinen.

    Äänestä

  • m-kartietää kirjoitti:

    Olethan, monta kertaa olet kertonut mikkisoftan poistavan paskaohjelmat koneelta ja kun se itse päivittää itsensä niin senhän pitäisi olla aina turvallinen.

    Windows osaa poistaa vain joitakin ohjelmia. Windows on toki turvallinen mutta käyttäjä ei välttämättä.

    Äänestä

  • Hahi.gdn+on+seurannut+meitä+huhtikuusta+2017+lähtien.+Ajan+myötä+se+on+sijoittunut+korkeimmalle+kuin+10+257+maailmassa,+kun+taas+suurin+osa+sen+liikenteestä+tulee+Ranskasta,+jossa+se+oli+jopa+428.+Isolate.hahi.gdn+saa+noin+61,11%+sen+kokonaisliikenteestä.+Se+oli+isäntänä+Vultr+Holdings+LLC+.Isolate.hahi+on+alhaisin+Googlen+pagerank+ja+huonoja+tuloksia+Yandex-ajankohtaisen+viittausindeksin+suhteen.+Huomasimme,+että+Isolate.hahi.gdn+on+huonosti+"sosiaalistunut"+suhteessa+mihin+tahansa+sosiaaliseen+verkostoon.+Googlen+turvallisen+selausanalyysin+mukaan+Isolate.hahi.gdn+on+varsin+turvallinen+verkkotunnus,+jolla+ei+ole+vierailija-arvosteluita.+++ota+tosta+selvää

    Äänestä

Eikö löydy ketään, joka olisi onnistuneesti päässyt tuosta riesasta eroon? Kyllä vituttaa, kun en edes asentele tai lataa mitään epämääräisiä ohjelmia, ja noita tulee häiriöksi asti.

Äänestä
  • Mitään riesaa ei itsekseen tule enkä itse tuollaisia ole mennyt asentamaan.

    Nollaa tietokone tehdastilaan, päivitä täysin ja tee käyttäjätilit heti asennusvaiheessa kuten kuuluukin. Ei siihen sitten mitään sontaa tule.

    Äänestä

remove “Win an iPhone” Ads

Luulisi tuolla tjsp haulla jotain löytyvän.

Äänestä

Sama vika täällä jo pari viikkoa. Millään ei eroon pääse. Asennellut jo koko win10 uudelleen ja vielä tarjotaan arpajaisvoittoja.

Äänestä

  • täällä ollu toi sama riesa n 2-3 vkoa vain google chrome selaimella, tänään meni n 1,5min chromen avaamisesta se pomppaa näyttöön, tietääkö joku hyvän ohjelman sen poistoon ilmaisen? mitä haittaa tosta riesasta en oo painanu ok kertaakaan

    Äänestä

  • varus kirjoitti:

    täällä ollu toi sama riesa n 2-3 vkoa vain google chrome selaimella, tänään meni n 1,5min chromen avaamisesta se pomppaa näyttöön, tietääkö joku hyvän ohjelman sen poistoon ilmaisen? mitä haittaa tosta riesasta en oo painanu ok kertaakaan

    Laita tehdastilaan se kone.

    Äänestä

  • Kokeiltu jo pariin kertaan ja edelleen sama meininki jatkuu.

    Äänestä

Suosittelen kaikille systeminternal ohjelmistoja, joilla saa kokonaiskuvan koneen "käytöstä".
Yksinkertaset ohjelmat ja helppo käyttää. Ihmettelen vaan, ettei Windows ole näitä asentanut kokoonpanoon alunperin, vaan pitää ladata erikseen?
Logs-tiedostojen tarkastaminen eimyöskään ole järin vaikeaa...
Jos ei oikei tiedä, mistä etsiä, niin kirjoittaa explorerin hakuun "logs"

Äänestä
  • siis "Sysinternal"

    Äänestä

  • Vaikka siitä syystä että Microsoft ei oikein ylläpidä noita enää. Ei ole pitkä aika kun tutkin itse noita ja huomasin, että toimii jonkun vuoden 2005 Visual C redistributablen varassa jonka tuki loppui joulukuussa.

    Sitä paitsi silloin tehdään jotain perustavalla tavalla väärin jos jotain tuollaisia tarvitsee. Kumma juttu kun iPadissa ei ole ikinä tarvinut mitään SysInternalia niin miksi sitten Windowsissa muka tarvitsee?

    Äänestä

Mulla on tullut kanssa toi sama nyt pari viikkoa, mutta vain OKCupid-sivulla? Käytän Firefoxia. AdWareCleaner ei löydä mitään... En ole uskaltanut käydä OKCupid-sivulla mutta se voi tulla siis mistä vain. Pääseekö siitä eroon?

Äänestä

Vieläkö tämä piinaa teitä? Onko kukaan päässyt eroon? Mulla Windows 8.1. ja selaimena Firefox. Itselläni tää tapahtuu aina OkCupid-sivulla, jossa en ole uskaltanut käydä viikkoon.

Äänestä

eilen tehty tehdaspalautus,nyt aamun ensi avaus google gromella sama googlen jäsenyyspalkinnot,kolme kysymystä,kuvat ihmisistä ketä voittanut iphonen jne...

Äänestä
  • Voi ei. Mulla siis tätä tapahtunut toistaiseksi vain OkCupid-deittisivulla ja selaimena Firefox, Chormea en ole kokeillut. Mulle ei tuu mitään kysymyksiä vaan vain sellainen kokosivun peittävä ilmoitus, jonka keskellä palkissa teksti: "olet voittanut IPhonen, pelikonsolin tms. Googlen arvonnassa". Ei mitään ihmisten kuvia.

    Koskaan en ole klikannut. Sivulta ei pääse pois edes bäkkiä painamalla. Adware ei löytä mitään. Miten hitossa tosta pääsee eroon?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


slidjf kirjoitti:

Muutaman kerran päivässä tulee näyttöön yutzz.isolate.hahi.gdn onneksi olkoon googlen käyttäjä sinut on valittu voittamaan iphone 7 jne... mikä toi on? windows 10

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu