Siis vinkkejä kiitos: hyvä ja kohtuuhintainen hotelli Rooman keskustasta, jostain Terminin ja Vatikaanin väliltä. Kohtuuhintainen = 100-130 €/yö. Lirico? Palladium Palace? Concordia? jne.
Hyvä ja kohtuuhintainen hotelli?
6
1132
Vastaukset
- fsfdsfdfdffdsfds
Kahdella reissulla ollaan oltu yötä Hotel Grifossa, se on kivalla Montin alueella ja lyhyt matka Colosseumille / Terminille. Lähellä runsaasti ravintoloita. Huoneet aika pieniä kyllä.
https://www.tripadvisor.fi/Hotel_Review-g187791-d237193-Reviews-Hotel_Grifo-Rome_Lazio.html - Käynyt
Suosittelisin välttämään Terminin aluetta. Esimerkiksi viikolla uutisoitu suomalaisen naisen raiskaus tapahtui juuri aseman läheisyydessä. Poliisi on kyennyt siivoamaan itse aseman aika hyvin, mutta ympäristö on yhä rauhatonta.
Itse olen viimeksi käyttänyt Hotelli Cosmopolitania. Sillä on satunnaisesti tarjouksia satasen pintaan, nyt näyttää olevan pari sataa yöltä. Sitä voi suositella sekä tason että sijainnin osalta.
https://www.tripadvisor.fi/Hotel_Review-g187791-d264643-Reviews-Cosmopolita_Hotel-Rome_Lazio.html - Roomaa
Niin se suomalaisen tyttösen raiskaus... aamuyöllä baari-illan jälkeen kannattaa ilman muuta vieraassa kaupungissa hyväksyä tuntemattoman tyypin tarjous kyydistä, vai mitä... Ei sillä, että raiskaus ja väkivaltaisuus olisi millään tavalla hyväksyttävää, mutta olisi suotavaa sentään käyttää edes hieman järkeä jos sitä on yhtään suotu.
- Käynyt
Kyllä, eikä ehdoin tahdoin kannata myöskään hakeutua kaikkein rauhattomimmille alueille! Terminin alue kuuluu niihin Roomassa.
Moi!
Minä asun Roomassa ja voin kertoa, että hotelleja sieltä löytyy satoja. La Repubblican seutu on melko rauhallista ja kannattaa katsoa myös Colosseumin läheltä. Suosittelen bed&breakfas-tyylistä majoitusta joita löytyy mm. booking.com'ista.
Jos tahdot lisätietoja, lähetä sähköpostia!- Roomaan_lokakuussa
Varattiin jo Liricosta. Kiitos vinkeistä kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2313417- 603005
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I392573Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk312532Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve792048Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851889Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191855Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911692Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691053