Millainen teistä on paras naapuri, hyvä naapuri, jonka kanssa tulee toimeen. Millainen on huono naapuri teidän mielestänne, onko esimerkiksi valittelija sitä vai kaikista kiinnostunut henkilö. Vastatkaa.
kuka hyvä naapuri, kuka huono
kukahyvähuono
8315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mina ola hyva naapuri. Vain rasisti naapuri ongelma.
Vain tyhmä asuu vuokralla – ja sen kyllä huomaa, ja kuulee.
Mitäs me tyhmät tyhjäntoimittajat, vai mitä. Olemme syntymästämme asti köyhiä, rahat ei riitä, kuin ruokaan, vaikka kuinka työtä tekisi. Vaikka olen ylemmän kouluasteen tutkinnon suorittanut, en silti ole rikastunut, enkä saanut ammattiani vastaavaa työtä. Jos joskus valtio armostaan leipätyötä tarjosi, se kesti puoli vuotta ja sitten olin taas työtön. Nyt eläkkeellä en siis saa isoa eläkettä, eikä minulla ole rahaa osakkeisiin. Siksi vuokra-asuminen lienee suomen yleisin asumismuoto, enkä häpeä sitä. Jotkut sukulaiseni ja kaikki naapurini eivät ilkeä mennä kirpputorille ja häpeävät, jos pitää laittaa toisten pitämiä päällensä ja ottaa kotiinsa, mutta hekin vierailevat huutokaupoissa ja kierrätystavaratalossa. Minun mielestäni hyvä naapuri antaa toiselle vapauden asua ja tervehtii tai ei, sekin on jokaisen päätettävissä.
Suomessa nimenomaa ei asuta vuokralla. Itse asun omassa osakkeessa ja riitelen taloyhtiön hallituksen ja naapurin kanssa. Päätös, ei koskaan enää omaa osaketta ainakaan taloyhtiöstä, vaan vaihtoehdot on vuokrakämppä tai oma tönö keskellä ei mitään.
http://www.is.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005341006.html
Mistäs sen kukaan tietää, onko sulla ylläsi jonkun muun pitämä vaate. Eihän se vaatteensa kirpparilta ostanut itsekään tiedä, että kuka niitä on ennen päällään pitänyt. Mulle ihan se ja sama. Kun on ikänsä elänyt köyhänä ja vaatimattomasti, niin sitä on siihen tottunutkin. Ei osaa edes vaatia mitään parempaa, kun on tottunut osaansa ja kokenut, että hyvinhän mä menen näinkin. Elossa ollaan ja omin jaloin kävellään, vaikken oo koskaan asunut omistusasunnossa, ajellut Porsche Cayennella, pukeutunut uusiin ja kalliisiin merkkivaatteisiin, ostellut pelkkiä huippuvehkeitä, harrastanut maltaita maksavia juttuja, matkustellut ympäri maailmaa jne. Hyvin on pärjätty, vaikka on eletty täysin päinvastoin kuin jotkut ovat joskus neuvoneet.
kun toista kohtelee hyvin
niin se hyvä palautuu itselle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Olen edelleen sitä mieltä, että kyllä naapuria saa harvoin, mutta joskus jekuttaa. Niinpä minäkin unettomina öinä olen kolmen aikamerkin kaappikellolla kuunteluttanut naapureilla. Kukaan ei valita, kun jekuttaminen ei ole jatkuvaa ja tapahtuu suhteellisen hiljaisesti, mutta kuitenkin kuuluvasti. Niinpä päässäni liikkui naisen ääni, jota.mietin, olisiko naapurista kuulunutta: Toinen naapurissa eläjä soitteli yhtä aikaa neljän lyönnit ja rappukäytävässä toinen naapuri jahtasi soittelijoita yöllä tunnin verran. Lisänä rikka rokassa, vai mitä uskotte.
Huonoja Naapureita riittää kaupungeissa kuin myös maaseudullakin!
Ongelmaan ei ole olemassa toimivaa ratkaisua enkä vuokralla asuessani usko sellaiseen.
Hyvät ihmiset, voisitteko lukea järjestyssäännöt perusteellisesti ne saadessanne!
Jokaisella ihmisellä kun on oikeus, yksityisyyteen sekä oikeus elää onnellista ja rauhaisaa elämää valitsemassaan kodissa..
Jos käytätte alkoholia, käyttäkää kohtuudella ja viisaasti..
Vuokralaisena olette vastuussa, myös vieraistanne ja heidän edesottamuksistaan -
vuorokauden jokaisena tuntina..