Eli olen 16v ja oon aina siis ihan lapsesta asti halunnu poliisiks ja nyt ku peruskoulu on jo käyty ja alotin aikuisopistossa opiskelun, niin rupesin tosissani sit miettii sitä poliisikoulua, mutta tässä on nyt yksi ongelma. Kävin katsomassa netistä et jos hakee poliisi koulutukseen ei saa olla sairautta/vammaa mikä estää työn teon. Mul on skolioosi ja olen siis ollu skolioosi leikkauksessa ja siis mulle laitettiin titania keskelle selkärankaa ja ylä selkään, eli ala selässä ei ole titania eli pystyn hyvin kyyristymään, mutta sivuttais liikkeitä en saa tehä keski kropalla eli estääkö tämä pääsyn poliisikouluun? Mutta sinäänsä selkä ei estä työn tekoa, että en sit tiiä miten se siel katotaan. Ja lisään vielä sen, että kyllä tiedän poliisikouluun voi hakee vasta 19v, mutta ajattelin että ottaisin tietoa jo aikasemmin.
Poliisikoulu
2
566
Vastaukset
- Pekkissss90
En usko, että pääset vaivasi vuoksi poliisiksi. Poliisin on kuitenkin kyettävä toimimaan vaikeimmissakin tilanteissa.
Eli et saa tehdä sivuttaisliikkeitä tällä hetkellä/koskaan? Jos tuo on väliaikaista, niin voit todennäköisesti kuntouttaa selkäsi lääkärin ohjeilla.
Ennen kuin heität hanskat tiskiin, laitahan viestiä osoitteeseen valinnat.polamk(at)poliisi.fi.
Lopullinen tuomio annetaan viimeistään Polamkin lääkärintarkastuksessa.- Aloittaja16
Ymmärsin itse lääkärissä, että en saa tehä koskaan sivuttaisliikettä. Oikeastaan sen liikkeen tekeminen on aika mahdotonta kun se titani ei anna periksi yhtään joten selkä ei väänny sivuille kuin ihan vähäisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1913125
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.652713- 2032250
- 741886
- 1021803
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91711- 1061529
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2191176- 811140
- 951089