Onko kenelläkään hyviä kokemuksia aktiivihiililiesituulettimien toimivuudesta? Jos hypätään suoraan vähän haastavampaan sarjaan eli friteeraamiseen. Haisevaa ja rasvaista öljyä siis nousee ilmaan ja se pitäisi saada suodatettua. Kaksi kertaa olen nyt testannut http://www.siemens-home.bsh-group.com/fi/tuotelista/uunit-keittotasot-mikroaaltouunit-liedet-ja-liesituulettimet/liesituulettimet/liesituulettimet-kalusteisiin-sijoitettavat/LB57574 -tuuletinta ja tulos on ollut se, että 15 min friteeraamisen jälkeen vaikka edelleen pitäisi useita tunteja tuuletinta täysillä, niin haju on edelleen melkoinen.
Toki on otettava huomioon monta asiaa ennen kuin näitä voi mitenkään objektiivisesti vertailla. Mutta kiinnostaisi minkälaisia kokemuksia muilla on tuosta tai jostain muusta aktiivihiililiesituulettimesta (erityisesti friteeraamisen yhteydessä).
Aktiivihiililiesituulettimien toimivuus
4
433
Vastaukset
Nyt kun haistelin lisää ja mietin, niin vaikuttaa siltä, että meidän uuden keittiön aktiivihiiliratkaisu on jopa huonompi kuin aiempi kupuratkaisu ilman mitään tuuletinta. Aiemmassa skenaariossa esim. friteeraushajut kyllä toki haisivat koko huoneessa, mutta nähtävästi varsinainen töhnä meni kuitenkin pääasiassa kupua kohti ja vain kuvun lähialueelle.
Teimme aktiivihiiliratkaisun niin, että tuuletin puhaltaa putken kautta yläsokkelin sisään. Heti tuulettimen päällä on pieni tila mausteille, joten en halunnut, että tuuletin puhaltaisi mausteisiin. Mutta nyt kun se puhaltaa yläsokkeliin, niin sen kautta se haiseva (rasvainen?) ilma tuntuu leviävän joka paikkaan. Ainakin se ilmeisesti tarttuu nyt lujaa muutamaan sisäkaappiin, joissa on kaapeleiden ym. takia aukkoja.
Muutaman käyttökerran jälkeen kaapit saattavat olla niin haisevia, että keittiötä ei saa edes tuuletettua enää hajuttomaksi. Vaikuttaa siis vähän katastrofilta. Voi olla, että rakensin kalliilla hinnalla keittiön, jossa on vielä huonompi tuuletus kuin aiemmassa, vaikka yksi pääsyitä remontille oli nimenomaan pyrkimys raikkaampaan keittiöön.
Tässä vaiheessa pidän ratkaisuna, että tuuletinta ei käytetä ollenkaan, koska voi olla, että sen käyttäminen käytännössä pahentaa hajua eikä poista sitä. Niin oudolta kuin se kuulostaakin.
Onko ideoita mitä voisi tehdä? Isännöitsijä, LVI-asentaja ja keittiöfirma eivät ole tässä hyödyksi. Heidän kanssa tämä suunniteltiin ja tämä oli lopputulos.Ai kirjoitin ensimmäisen viestin vahingossa toisella nimellä kuin toisen (ei pysty muokkaamaan). Sama henkilö kuitenkin kirjoittajana.
- huomioi-tämä
Toimiihan ne hyvin. Ongelmasi on se, että sinun pitää vaihtaa niitä suodattimia käytön mukaan.
Friteeraus yksinään saattaa kuluttaa aktiivihiilen aktiivisuuden kokonaan joten tarvitset joka kerta uudet suodattimet. Itse "imuri" voi olla mikä vaan, mutta tuo suodatin on se juttu.
Aktiivihiiliä käytetään moneen suodattamiseen, mutta ne menee vanhaksi ja alkavat toimimaan huonommin joka käyttökerran jälkeen. Lopulta eivät enää toimi.
Osta kone ja laatikoittain aktiivihiili suodattimia. Ongelmasi on poissa. Kiitos vastauksesta. Ohjekirjassa ei muuten edes lue mikä on aktiivihiilisuodattimen mallinumero. Mutta meillä on LZ55750 ja netistä näyttäisi löytyvän 2 kpl aktiivihiilisuodattimia hintaan n. 40–70 €. Eli jos kerran friteerataan viikossa, niin sitten vuodessa hinta 3640 € jatkuva vaihtorumba. :)
Mitä tarkoitit osta kone?
Näitä nykyisiä suodattimiamme olemme ehtineet käyttää ehkä neljä kertaa. Pari kertaa jotakin jauhelihan paistoa ja pari kertaa friteeraamista 15 min. Ei muuta. Jos tässä ajassa suodatusteho menee nollaan, niin eihän tässä tuotteessa ole minkäänlaista järkeä. Nyt olen siis kaksi kertaa friteerannut, ja ei eroa tehossa ensimmäisen ja toisen friteerauskerran jälkeen. Olen 99 % varma, että jos ostan uudet suodattimet ja suoraan friteeraan 15 min, niin tulos on jo heti sama eli ei toimi alkuunkaan.
Mielestäni jotain tässä on totaalisen pielessä ja se jotain saattaa tarkoittaa sitä, että pitää miettiä ja rakentaa koko homma uudestaan. Nyt ei vaan ole mitään tietoa miten tarkalleen asian saisi korjattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1968367Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.276084Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1695719Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi153497Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y822967- 2912640
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1782539Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v6182380Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont942215Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen161833