Aktiivihiililiesituulettimien toimivuus

froppy

Onko kenelläkään hyviä kokemuksia aktiivihiililiesituulettimien toimivuudesta? Jos hypätään suoraan vähän haastavampaan sarjaan eli friteeraamiseen. Haisevaa ja rasvaista öljyä siis nousee ilmaan ja se pitäisi saada suodatettua. Kaksi kertaa olen nyt testannut http://www.siemens-home.bsh-group.com/fi/tuotelista/uunit-keittotasot-mikroaaltouunit-liedet-ja-liesituulettimet/liesituulettimet/liesituulettimet-kalusteisiin-sijoitettavat/LB57574 -tuuletinta ja tulos on ollut se, että 15 min friteeraamisen jälkeen vaikka edelleen pitäisi useita tunteja tuuletinta täysillä, niin haju on edelleen melkoinen.

Toki on otettava huomioon monta asiaa ennen kuin näitä voi mitenkään objektiivisesti vertailla. Mutta kiinnostaisi minkälaisia kokemuksia muilla on tuosta tai jostain muusta aktiivihiililiesituulettimesta (erityisesti friteeraamisen yhteydessä).

4

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nyt kun haistelin lisää ja mietin, niin vaikuttaa siltä, että meidän uuden keittiön aktiivihiiliratkaisu on jopa huonompi kuin aiempi kupuratkaisu ilman mitään tuuletinta. Aiemmassa skenaariossa esim. friteeraushajut kyllä toki haisivat koko huoneessa, mutta nähtävästi varsinainen töhnä meni kuitenkin pääasiassa kupua kohti ja vain kuvun lähialueelle.

      Teimme aktiivihiiliratkaisun niin, että tuuletin puhaltaa putken kautta yläsokkelin sisään. Heti tuulettimen päällä on pieni tila mausteille, joten en halunnut, että tuuletin puhaltaisi mausteisiin. Mutta nyt kun se puhaltaa yläsokkeliin, niin sen kautta se haiseva (rasvainen?) ilma tuntuu leviävän joka paikkaan. Ainakin se ilmeisesti tarttuu nyt lujaa muutamaan sisäkaappiin, joissa on kaapeleiden ym. takia aukkoja.

      Muutaman käyttökerran jälkeen kaapit saattavat olla niin haisevia, että keittiötä ei saa edes tuuletettua enää hajuttomaksi. Vaikuttaa siis vähän katastrofilta. Voi olla, että rakensin kalliilla hinnalla keittiön, jossa on vielä huonompi tuuletus kuin aiemmassa, vaikka yksi pääsyitä remontille oli nimenomaan pyrkimys raikkaampaan keittiöön.

      Tässä vaiheessa pidän ratkaisuna, että tuuletinta ei käytetä ollenkaan, koska voi olla, että sen käyttäminen käytännössä pahentaa hajua eikä poista sitä. Niin oudolta kuin se kuulostaakin.

      Onko ideoita mitä voisi tehdä? Isännöitsijä, LVI-asentaja ja keittiöfirma eivät ole tässä hyödyksi. Heidän kanssa tämä suunniteltiin ja tämä oli lopputulos.

    • Ai kirjoitin ensimmäisen viestin vahingossa toisella nimellä kuin toisen (ei pysty muokkaamaan). Sama henkilö kuitenkin kirjoittajana.

    • huomioi-tämä

      Toimiihan ne hyvin. Ongelmasi on se, että sinun pitää vaihtaa niitä suodattimia käytön mukaan.
      Friteeraus yksinään saattaa kuluttaa aktiivihiilen aktiivisuuden kokonaan joten tarvitset joka kerta uudet suodattimet. Itse "imuri" voi olla mikä vaan, mutta tuo suodatin on se juttu.
      Aktiivihiiliä käytetään moneen suodattamiseen, mutta ne menee vanhaksi ja alkavat toimimaan huonommin joka käyttökerran jälkeen. Lopulta eivät enää toimi.
      Osta kone ja laatikoittain aktiivihiili suodattimia. Ongelmasi on poissa.

    • Kiitos vastauksesta. Ohjekirjassa ei muuten edes lue mikä on aktiivihiilisuodattimen mallinumero. Mutta meillä on LZ55750 ja netistä näyttäisi löytyvän 2 kpl aktiivihiilisuodattimia hintaan n. 40–70 €. Eli jos kerran friteerataan viikossa, niin sitten vuodessa hinta 3640 € jatkuva vaihtorumba. :)

      Mitä tarkoitit osta kone?

      Näitä nykyisiä suodattimiamme olemme ehtineet käyttää ehkä neljä kertaa. Pari kertaa jotakin jauhelihan paistoa ja pari kertaa friteeraamista 15 min. Ei muuta. Jos tässä ajassa suodatusteho menee nollaan, niin eihän tässä tuotteessa ole minkäänlaista järkeä. Nyt olen siis kaksi kertaa friteerannut, ja ei eroa tehossa ensimmäisen ja toisen friteerauskerran jälkeen. Olen 99 % varma, että jos ostan uudet suodattimet ja suoraan friteeraan 15 min, niin tulos on jo heti sama eli ei toimi alkuunkaan.

      Mielestäni jotain tässä on totaalisen pielessä ja se jotain saattaa tarkoittaa sitä, että pitää miettiä ja rakentaa koko homma uudestaan. Nyt ei vaan ole mitään tietoa miten tarkalleen asian saisi korjattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      147
      8120
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7151
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      142
      3311
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2824
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2358
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1936
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1576
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe