2 hengen helikopteri?

perseelleenolenlentänyt

Ohjaaja ja matkustaja. Onko noissa kummallakin ohjaimet kuten esim mainiossa ja haluamassa olevassa cessna 150? Minulla ei ole lentolupakirjaa minkään näköistä , vielä mutta kovin alkaa olla viimeiset hetket sillä ikää on 50 tullut täyteen. Noita 150-2 cessnoja on tullut katottua joitain ja vain netin välityksellä. Siihen kykenee kynnet taloudellisesti helpolla.
Millaiseksi ne on rekisteröity? ja mikä on se kannattava lentokone? nuo kevyt koneet tuntuu sormiin joita on katsellut ja koskettanut hyvin haurailta. Siski oieka mikä lie experimental ? olean se oikea kone tyyppi mutta mikä rekisteröinti että voi itse jotain tehdä? ja tietysti koulutuksen kautta.
Mutta helikopteri , onko niitä ? enkä nyt halua kuulla mistään 2000000€ euron koneista halaistua sanaa. Vaan cessna hintaluokkaa kymppi tonneissa max onko?

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R22Robbari

      Osta joku Robinson R22, saanee käytettynä suht. edullisestikin.

    • Tossa kopterihommassa on kolme juttuu: 1. Suomessa ei ole laadukasta kopterikoulutusta saatavilla, hälläväliä koulutusta saa kyllä malmilta, lähin hyviä löytyy ruotsista. 2. R22 saa kyllä edullisesti mutta 3. Huollot maksaa maltaita.

    • dkdkdkkdkdkdk

      Vanhat cessnat eivät paljoa maksa mutta niiden ylläpito, huollot, korjaukset ja vakuutukset maksavat toodella paljon. Ja kun koneessa tulee tunnit täyteen, edessä moottorin vaihto tai iso remontti. Kone on päivitettävä, toimi se tai ei.Ja lisäksi pitäisi olla mielellään hallipaikka säilytykseen. Ulkonakin pidetään jopa talven yli mutta ei koneelle hyvää tee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2112
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      925
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe