lapsen luovutus vuoroasuminen

toinenvanhempi

Mitenkä menee jos on vuoroasuminen lapsella ja hän ei halua mennä etävanhemmalta lähivanhemman uuden kumppanin luokse siten että lähivanhempi ei ole kotona? Etävanhemman on pakko antaa lapsi sille uudelle kumppanille? Vastuu on silloin sillä lähivanhemmalla että kenelle etä lapsen antaa vai etän vastuulla? Uusi kumppani on kunnollinen mutta silti jos lapsi ei halua olla hänen kanssaan kahdestaan ?Sen tiedän että lapsi kun on lähivanhemmalla niin silloin se on yksin lähivanhemman vastuulla kenelle lapsen silloin antaa hoitoon. Mutta voiko etävanhempi sanoa että en luovuta kuin suoraan toiselle vanhemmalle koska lapset eivät halua ja ei ole pakko? Toki se loisi kireyttä varmasti vanhempien välille mikä sekään ei olisi hyvä asia mutta sen mukaanhan asiat aina pitää hoitaa mikä on lapsen etu.

4

557

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsiluovutetaan

      vain lähivanhemmalle/ etävanhemmalle tai muulle henkilölle miten lapsen vanhemmat ovat yhdessä keskenään sopineet. Muussa tapauksessa lasta ei luovuteta uudelle toisen vanhemman kumppanille ym. läheiselle, mikäli ei ole vanhempien kesken sovittu.

    • qolkaiooo

      Siitä kuka lasta milloinkin hoitaa, vasta se vanhempi, jonka luona lapsi sopparin mukaan milloinkin on. Eli tässä tapauksessa jos lähivanhempi on ilmoittanut etävanhemmalle, että lapsesta huolehtii isä/äitipuoli kun lapsi tulee takaisin, niin siinä tapauksessa asia on niin. Sama pätee myös toisinpäin.

      Jos lapsi ei halua mennä, jos isä/äiti ei ole itse kotona, niin asiasta kannattaa toki ilmoittaa lapsen toiselle vanhemmalle, niin voivat perheen kesken asiasta lapsen kanssa keskustella. Syy tuskin on mikään kovin vakava tai pitkäkestoinen... Ehkä lasta jännittää etävanhemman ja tämän uuden ihmisen kohtaaminen? Ehkä lapsella on vain juuri sillä hetkellä kivoja juttuja etän kanssa, ja keksii tekosyyn miksi ei halua mennä? Ehkä lapsen kannattaisi viettää isä/äitipuolen kanssa enemmän aikaa kahdestaan muutoinkin, jotta tottuvat yhdessäoloon?

      Ratkaisu ongelmaan ei ole se, että lapsi sanelee asian, eikä myöskään se, että vanhemmat alkavat aiheesta riidellä.

      • itseajattelen

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.


      • aivanaivan
        itseajattelen kirjoitti:

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.

        kuunnella siis lasta, lapsen mielipidettä; eikä valehdella sikamaisesti luonnehäiriöisenä lapsen oma-aloitteisia
        lausuntoja, toiveita asumisestaan osittain myös omalla
        isällään oman isänsä huollossa- ja hoidossa Raiison
        kaupungin perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin, vieraannuttamisin, vainoamisin tuomioistuimessa yhteis-
        työssä lapsen "äidin-" kanssa-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      72
      1137
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1028
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      44
      989
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      840
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      750
    6. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      724
    7. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      51
      710
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      37
      681
    9. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      180
      615
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      8
      612
    Aihe