lapsen luovutus vuoroasuminen

toinenvanhempi

Mitenkä menee jos on vuoroasuminen lapsella ja hän ei halua mennä etävanhemmalta lähivanhemman uuden kumppanin luokse siten että lähivanhempi ei ole kotona? Etävanhemman on pakko antaa lapsi sille uudelle kumppanille? Vastuu on silloin sillä lähivanhemmalla että kenelle etä lapsen antaa vai etän vastuulla? Uusi kumppani on kunnollinen mutta silti jos lapsi ei halua olla hänen kanssaan kahdestaan ?Sen tiedän että lapsi kun on lähivanhemmalla niin silloin se on yksin lähivanhemman vastuulla kenelle lapsen silloin antaa hoitoon. Mutta voiko etävanhempi sanoa että en luovuta kuin suoraan toiselle vanhemmalle koska lapset eivät halua ja ei ole pakko? Toki se loisi kireyttä varmasti vanhempien välille mikä sekään ei olisi hyvä asia mutta sen mukaanhan asiat aina pitää hoitaa mikä on lapsen etu.

4

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsiluovutetaan

      vain lähivanhemmalle/ etävanhemmalle tai muulle henkilölle miten lapsen vanhemmat ovat yhdessä keskenään sopineet. Muussa tapauksessa lasta ei luovuteta uudelle toisen vanhemman kumppanille ym. läheiselle, mikäli ei ole vanhempien kesken sovittu.

    • qolkaiooo

      Siitä kuka lasta milloinkin hoitaa, vasta se vanhempi, jonka luona lapsi sopparin mukaan milloinkin on. Eli tässä tapauksessa jos lähivanhempi on ilmoittanut etävanhemmalle, että lapsesta huolehtii isä/äitipuoli kun lapsi tulee takaisin, niin siinä tapauksessa asia on niin. Sama pätee myös toisinpäin.

      Jos lapsi ei halua mennä, jos isä/äiti ei ole itse kotona, niin asiasta kannattaa toki ilmoittaa lapsen toiselle vanhemmalle, niin voivat perheen kesken asiasta lapsen kanssa keskustella. Syy tuskin on mikään kovin vakava tai pitkäkestoinen... Ehkä lasta jännittää etävanhemman ja tämän uuden ihmisen kohtaaminen? Ehkä lapsella on vain juuri sillä hetkellä kivoja juttuja etän kanssa, ja keksii tekosyyn miksi ei halua mennä? Ehkä lapsen kannattaisi viettää isä/äitipuolen kanssa enemmän aikaa kahdestaan muutoinkin, jotta tottuvat yhdessäoloon?

      Ratkaisu ongelmaan ei ole se, että lapsi sanelee asian, eikä myöskään se, että vanhemmat alkavat aiheesta riidellä.

      • itseajattelen

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.


      • aivanaivan
        itseajattelen kirjoitti:

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.

        kuunnella siis lasta, lapsen mielipidettä; eikä valehdella sikamaisesti luonnehäiriöisenä lapsen oma-aloitteisia
        lausuntoja, toiveita asumisestaan osittain myös omalla
        isällään oman isänsä huollossa- ja hoidossa Raiison
        kaupungin perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin, vieraannuttamisin, vainoamisin tuomioistuimessa yhteis-
        työssä lapsen "äidin-" kanssa-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4598
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2474
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      858
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      55
      784
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      781
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      770
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      716
    Aihe