Mitenkä menee jos on vuoroasuminen lapsella ja hän ei halua mennä etävanhemmalta lähivanhemman uuden kumppanin luokse siten että lähivanhempi ei ole kotona? Etävanhemman on pakko antaa lapsi sille uudelle kumppanille? Vastuu on silloin sillä lähivanhemmalla että kenelle etä lapsen antaa vai etän vastuulla? Uusi kumppani on kunnollinen mutta silti jos lapsi ei halua olla hänen kanssaan kahdestaan ?Sen tiedän että lapsi kun on lähivanhemmalla niin silloin se on yksin lähivanhemman vastuulla kenelle lapsen silloin antaa hoitoon. Mutta voiko etävanhempi sanoa että en luovuta kuin suoraan toiselle vanhemmalle koska lapset eivät halua ja ei ole pakko? Toki se loisi kireyttä varmasti vanhempien välille mikä sekään ei olisi hyvä asia mutta sen mukaanhan asiat aina pitää hoitaa mikä on lapsen etu.
lapsen luovutus vuoroasuminen
4
544
Vastaukset
- lapsiluovutetaan
vain lähivanhemmalle/ etävanhemmalle tai muulle henkilölle miten lapsen vanhemmat ovat yhdessä keskenään sopineet. Muussa tapauksessa lasta ei luovuteta uudelle toisen vanhemman kumppanille ym. läheiselle, mikäli ei ole vanhempien kesken sovittu.
- qolkaiooo
Siitä kuka lasta milloinkin hoitaa, vasta se vanhempi, jonka luona lapsi sopparin mukaan milloinkin on. Eli tässä tapauksessa jos lähivanhempi on ilmoittanut etävanhemmalle, että lapsesta huolehtii isä/äitipuoli kun lapsi tulee takaisin, niin siinä tapauksessa asia on niin. Sama pätee myös toisinpäin.
Jos lapsi ei halua mennä, jos isä/äiti ei ole itse kotona, niin asiasta kannattaa toki ilmoittaa lapsen toiselle vanhemmalle, niin voivat perheen kesken asiasta lapsen kanssa keskustella. Syy tuskin on mikään kovin vakava tai pitkäkestoinen... Ehkä lasta jännittää etävanhemman ja tämän uuden ihmisen kohtaaminen? Ehkä lapsella on vain juuri sillä hetkellä kivoja juttuja etän kanssa, ja keksii tekosyyn miksi ei halua mennä? Ehkä lapsen kannattaisi viettää isä/äitipuolen kanssa enemmän aikaa kahdestaan muutoinkin, jotta tottuvat yhdessäoloon?
Ratkaisu ongelmaan ei ole se, että lapsi sanelee asian, eikä myöskään se, että vanhemmat alkavat aiheesta riidellä.- itseajattelen
Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.
- aivanaivan
itseajattelen kirjoitti:
Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.
kuunnella siis lasta, lapsen mielipidettä; eikä valehdella sikamaisesti luonnehäiriöisenä lapsen oma-aloitteisia
lausuntoja, toiveita asumisestaan osittain myös omalla
isällään oman isänsä huollossa- ja hoidossa Raiison
kaupungin perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin, vieraannuttamisin, vainoamisin tuomioistuimessa yhteis-
työssä lapsen "äidin-" kanssa-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt414598Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532474Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 113858
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70824Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh55784- 136781
- 48770
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48716