lapsen luovutus vuoroasuminen

toinenvanhempi

Mitenkä menee jos on vuoroasuminen lapsella ja hän ei halua mennä etävanhemmalta lähivanhemman uuden kumppanin luokse siten että lähivanhempi ei ole kotona? Etävanhemman on pakko antaa lapsi sille uudelle kumppanille? Vastuu on silloin sillä lähivanhemmalla että kenelle etä lapsen antaa vai etän vastuulla? Uusi kumppani on kunnollinen mutta silti jos lapsi ei halua olla hänen kanssaan kahdestaan ?Sen tiedän että lapsi kun on lähivanhemmalla niin silloin se on yksin lähivanhemman vastuulla kenelle lapsen silloin antaa hoitoon. Mutta voiko etävanhempi sanoa että en luovuta kuin suoraan toiselle vanhemmalle koska lapset eivät halua ja ei ole pakko? Toki se loisi kireyttä varmasti vanhempien välille mikä sekään ei olisi hyvä asia mutta sen mukaanhan asiat aina pitää hoitaa mikä on lapsen etu.

4

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsiluovutetaan

      vain lähivanhemmalle/ etävanhemmalle tai muulle henkilölle miten lapsen vanhemmat ovat yhdessä keskenään sopineet. Muussa tapauksessa lasta ei luovuteta uudelle toisen vanhemman kumppanille ym. läheiselle, mikäli ei ole vanhempien kesken sovittu.

    • qolkaiooo

      Siitä kuka lasta milloinkin hoitaa, vasta se vanhempi, jonka luona lapsi sopparin mukaan milloinkin on. Eli tässä tapauksessa jos lähivanhempi on ilmoittanut etävanhemmalle, että lapsesta huolehtii isä/äitipuoli kun lapsi tulee takaisin, niin siinä tapauksessa asia on niin. Sama pätee myös toisinpäin.

      Jos lapsi ei halua mennä, jos isä/äiti ei ole itse kotona, niin asiasta kannattaa toki ilmoittaa lapsen toiselle vanhemmalle, niin voivat perheen kesken asiasta lapsen kanssa keskustella. Syy tuskin on mikään kovin vakava tai pitkäkestoinen... Ehkä lasta jännittää etävanhemman ja tämän uuden ihmisen kohtaaminen? Ehkä lapsella on vain juuri sillä hetkellä kivoja juttuja etän kanssa, ja keksii tekosyyn miksi ei halua mennä? Ehkä lapsen kannattaisi viettää isä/äitipuolen kanssa enemmän aikaa kahdestaan muutoinkin, jotta tottuvat yhdessäoloon?

      Ratkaisu ongelmaan ei ole se, että lapsi sanelee asian, eikä myöskään se, että vanhemmat alkavat aiheesta riidellä.

      • itseajattelen

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.


      • aivanaivan
        itseajattelen kirjoitti:

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.

        kuunnella siis lasta, lapsen mielipidettä; eikä valehdella sikamaisesti luonnehäiriöisenä lapsen oma-aloitteisia
        lausuntoja, toiveita asumisestaan osittain myös omalla
        isällään oman isänsä huollossa- ja hoidossa Raiison
        kaupungin perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin, vieraannuttamisin, vainoamisin tuomioistuimessa yhteis-
        työssä lapsen "äidin-" kanssa-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      64
      4830
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      268
      3702
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      280
      3389
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      114
      3280
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      33
      2596
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      127
      1648
    7. 105
      1600
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1241
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      84
      1130
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      1031
    Aihe