lapsen luovutus vuoroasuminen

toinenvanhempi

Mitenkä menee jos on vuoroasuminen lapsella ja hän ei halua mennä etävanhemmalta lähivanhemman uuden kumppanin luokse siten että lähivanhempi ei ole kotona? Etävanhemman on pakko antaa lapsi sille uudelle kumppanille? Vastuu on silloin sillä lähivanhemmalla että kenelle etä lapsen antaa vai etän vastuulla? Uusi kumppani on kunnollinen mutta silti jos lapsi ei halua olla hänen kanssaan kahdestaan ?Sen tiedän että lapsi kun on lähivanhemmalla niin silloin se on yksin lähivanhemman vastuulla kenelle lapsen silloin antaa hoitoon. Mutta voiko etävanhempi sanoa että en luovuta kuin suoraan toiselle vanhemmalle koska lapset eivät halua ja ei ole pakko? Toki se loisi kireyttä varmasti vanhempien välille mikä sekään ei olisi hyvä asia mutta sen mukaanhan asiat aina pitää hoitaa mikä on lapsen etu.

4

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsiluovutetaan

      vain lähivanhemmalle/ etävanhemmalle tai muulle henkilölle miten lapsen vanhemmat ovat yhdessä keskenään sopineet. Muussa tapauksessa lasta ei luovuteta uudelle toisen vanhemman kumppanille ym. läheiselle, mikäli ei ole vanhempien kesken sovittu.

    • qolkaiooo

      Siitä kuka lasta milloinkin hoitaa, vasta se vanhempi, jonka luona lapsi sopparin mukaan milloinkin on. Eli tässä tapauksessa jos lähivanhempi on ilmoittanut etävanhemmalle, että lapsesta huolehtii isä/äitipuoli kun lapsi tulee takaisin, niin siinä tapauksessa asia on niin. Sama pätee myös toisinpäin.

      Jos lapsi ei halua mennä, jos isä/äiti ei ole itse kotona, niin asiasta kannattaa toki ilmoittaa lapsen toiselle vanhemmalle, niin voivat perheen kesken asiasta lapsen kanssa keskustella. Syy tuskin on mikään kovin vakava tai pitkäkestoinen... Ehkä lasta jännittää etävanhemman ja tämän uuden ihmisen kohtaaminen? Ehkä lapsella on vain juuri sillä hetkellä kivoja juttuja etän kanssa, ja keksii tekosyyn miksi ei halua mennä? Ehkä lapsen kannattaisi viettää isä/äitipuolen kanssa enemmän aikaa kahdestaan muutoinkin, jotta tottuvat yhdessäoloon?

      Ratkaisu ongelmaan ei ole se, että lapsi sanelee asian, eikä myöskään se, että vanhemmat alkavat aiheesta riidellä.

      • itseajattelen

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.


      • aivanaivan
        itseajattelen kirjoitti:

        Kyllä minun mielestä on tärkeää kuunnella lapsen mielipidettä siitä että miksei hän halua sinne mennä. Vaikka uusi kumppani olisi kunnollinen saattaa olla niin etteivät kemiat pelaa tai sitten ei ole tiedossa miten vieras aikuinen kohtelee lasta ja vaikka kohtelisin hyvin, lapsi aistii kyllä kaikenlaiset vähäisetkin "vääränlaiset" signaalit. Riitely ei tietenkään ole oikea tapa selvittää tilannetta.

        kuunnella siis lasta, lapsen mielipidettä; eikä valehdella sikamaisesti luonnehäiriöisenä lapsen oma-aloitteisia
        lausuntoja, toiveita asumisestaan osittain myös omalla
        isällään oman isänsä huollossa- ja hoidossa Raiison
        kaupungin perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin, vieraannuttamisin, vainoamisin tuomioistuimessa yhteis-
        työssä lapsen "äidin-" kanssa-


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10567
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      38
      7732
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      117
      4999
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      26
      3421
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      102
      3388
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3343
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      60
      3271
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3077
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      14
      2305
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2212
    Aihe