OBJEKTIIVI CANONIIN

Canon78D

Moikka! Eli olen ostamassa jossain vaiheessa uutta järkkäriä kun vanha oli jotenkin viallinen(?) takuuta ei ole enää, mutta joo.
Eli mietin tässä Canon eos 80D:tä tai 70D:tä
Mikä mielestänne parempi( perustelkaa)
Ja objektiivia mietin, enkä ole varma sopiiko esim sigma 70D:hen tai 80D:hen.
Eli ehdotelkaa hyviä objektiiveja alle 850€
Itse olen miettinyt näitä:
Sigma 30mm 1.4 art
Canon ef 200mm f/2.8
Sigma 70-200mm f/2.8 l II usm

Eli noista teidän mielestä parhaat ja voi ehdottaa siis muitakin :D!
Kiitos jo etukäteen!

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eliasssss1212

      Eli jos nyt eli rehellisesti vastaan, niin ELI!

      Eli ilman kunnon linssiä ei kuvia saa...eli

      Eli ota opiksi siittä...Eeli eli...jos ei muuta...Eli

    • 76867867867

      Osta nikon d7200 tai d7500 ja vastaava nikkorin objektiivi siihen. Saat paljon enemmän vastinetta rahoillesi. Nikonilla on reilusti parempi kuvanlaatu(ei low pass filtteriä, kohisee vähemmän, parempi dynamiikka. Oman kokemuksen mukaan d7200 tarkentaa paremmin kuin 7d mark II.

    • öönotota

      Eri kameramallien ominaisuuksien vertailuja löytyy kätevästi googlella, esim. "70D vs 80D", ja tuloksista vaikkapa cameradecision-sivuille osoittava linkki. 80D:hän on hieman parempi kuin 70D ihan jo siksikin, kun se on saman sarjan uudempi malli. Erot eivät ole kovin suuria, mutta pieniä parannuksia siellä sun täällä. Kannattaa katsoa jostain vertailusta, olisiko siellä jokin juuri itselle tärkeän tuntuinen uudistus, vai onko niin mitättömiä eroja, ettei niiden takia kannata ostaa kalliimpaa mallia.

      Sigman objektiiveista on yleisesti olemassa myös Canoniin sopivat mallit. Näissä eri merkkisissä (kuin oma kamera) objektiiveissa pitää aina huomioida, että ostaa sen omaan kameraan sopivan mallin, eli esim. Nikonin malli ei tietenkään sovi Canoniin.

      Noista aloituksessa mainituista objektiiveista kaksi ensimmäistä ovat hyviä, mutta tuo Sigman 70-200 on kilpailijoiden joukossa huonoimmasta päästä. Parempi olisi esim. Tamron SP 70-200mm F/2.8 Di VC USD, joka on kyllä hieman antamaasi hintarajaa kalliimpi, TopShotissa näköjään 999 euroa, en sen tarkemmin kartoittanut hintoja muualla.

      Ai niin, noita objektiiveja voi vertailla esim. dxomark.com-sivustolla, joka kyllä aluksi voi näyttää aika sekavalta, mutta pienen totuttelun jälkeen antaa melkoisen yksityiskohtaiset mittaustulokset siitä, miten mikäkin objektiivi toimii tiettyyn runkoon kytkettynä. Terävyys eri polttoväleillä ja aukoilla, vinjetointi, kromaattiset värivirheet jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9708
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      103
      5117
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      59
      4337
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      138
      2897
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      137
      2689
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      176
      2519
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      27
      1907
    8. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1667
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      36
      1550
    10. Älä nyt ainakaan pelkää

      että enää yritän lähelle. Kyllähän toisen rajoja on kunnioitettava. Olen ymmärtänyt täysin, että en kiinnosta sillä tava
      Ikävä
      72
      990
    Aihe