Painoa nousee hormonihoidon aikana

jhuyt

Olen nyt toisen kerran jo vuoden sisällä aloittanut Novofem tabletit ja en tiedä lopetanko jälleen ja lopullisesti. Syynä on painon nousu. En uskonut että hormonihoito ketään lihottaa, se lihottaa mitä suuhus lykkäät. Nyt kuitenkin huomasin että taas kolmannella laatalla paino on noussut niin kuin edelliselläkin kerralla. Ja kun eka kerran lopetin "sulin" normaaliin mittoihin. Harmittaa, koska muuten kyllä on auttanut hyvin vv-oireisiin ja ihan muuten hyvä olo. Nyt valinta on sit minun.. Olen oikeasti syönyt todella vähän ja vatsan turvotus ja rintojen sen kuin lisääntyy. Onko muilla tätä samaa ongelmaa eli painoa tulee hormonihoidon aikana?

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihottaa

      Selvästi alkoi paino nousta hormonihoidon jälkeen. Vatsa ennen kaikkea ja rinnat alkoi kasvaa. Paino näyttää nousevan koko ajan, vaikka söisin kuten ennen ja liikkuisin. Pitäisi varmaan vähentää syömistä rajusti. Tekis myös mieli kokeilla jättää pois hormonihoito, mutta jos vaihdevuosioireet tulee takaisin, niin ei kiva.

    • niinjanäinjanoin

      Toisaalta monilla nousee paino myös ilman hormoneja vaihdevuosien alettua. Tai nuorena e-pillerien tai muiden hormoniehkäisyjen käytön aikana, jolloin hormoneita on vähemmän kuin luomukuukautiskierrossa. Novofemissä näyttäisi olevan aika vähän estrogeenia, 1 mg, joten se ehkä vastaa enemmän e-pillereitä kuin luonnon kiertoa. Voithan ehkä kokeilla jotain muita valmisteita, vaikka sellaisia joissa estrogeenia 2 mg, mutta niillä voi sitten taas olla muita sivuoireita. Lihominen on mainittu Novofemin pakkausselosteessa yleisenä haittavaikutuksena.

      Onhan sitä pyöreitä mummoja ja laihoja mummoja, mutta ehkä kuitenkin mutu-tuntumalta tavallisempi tapaus, että estrogeenin loppuminen elimistöstä kasvattaa pienen kummun vatsaan kuin että se laihduttaisi. Mutta yksilöllistä kaiketi.

      • dfghfhfhhh

        Hormoninpuutos vie ihonalaisrasvaa pois ja lisää sisäelinrasvaa. Sisäelinrasva taas on erittäin haitallista, altistaa mm. diabetekselle. Itselläni ihonalaisrasvan kertyminen loppui jo päälle 40-vuotiaana, enkä todellakaan halua kaljamahaa. Koetan liikkua. Syömättömyys on huono vaihtoehto. Vanhemmiten proteiinien tarve lisääntyy, ei suinkaan vähene. Ja lihasmassa osaltaan auttaa säätelemään verensokeria. Eli laihdutuksella menettää lihaksensa, ja painonsäätely vain vaikeutuu.

        Eli jos muutama kilo tulee ihonalaisrasvaa, se on ihan ok. Liikkukaa. Ravinnossa kontrolloikaa laatua, ei määrää. Sitä paitsi moni, hoikkakin, saa kakkostyypin diabeteksen. Vanhemmiten vähenee lihasmassa ja yleensä ruokahalu säilyy ennallaan. Samalla kaikki geeneihin päätyneet virheetkin tulevat ilmi (kuten mainostamani diabetestaipumus).

        Jos pärjäätte ilman hormonikorvausta, niin se on oma valinta. Emättimen ja virtsateiden limakalvoja voi silti hoitaa paikallisvalmisteella. Ihossa saattaa näkyä, että estrogeenistä on puutetta. Mutta moni on silti ihan iloinen ja toimelias, vaikkei voi tai halua varsinaista hormonikorvaushoitoa käyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3132
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      127
      1032
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      978
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe