Onko täällä kohtalotovereita, joilla on hyvin herkkä kuulo? Itselläni äänet aiheuttavat vaivaa. En pysty nukkunaan kunnolla, koska vaikka käytän kuulosuojaimia, kuulen autojen äänet, naapurien äänet jne. Kuulen jopa milloin naapuri käy vessassa! Hereilläkin ollessa tarvitsen -tai haluaisin, mutta näen epäsopimattomaksi -kuulosuojaimia. Keittiökoneet ja imuri painajaisia. Ihmiset, jotka puhuvat kovalla äänellä, tekee kipeää. Esim. Koulutunneilla minulla on ollut vaikeuksia olla, koska opettaja on puhunut niin kovaa, että korviin sattuu, mutta ei sitä tunnilla voi käyttää kuulosuojaimia. Ja elokuvateatteri on "hyvästi korvat."
Osottain tähän vaikuttaa valikoiva kuulo, ns. keskittymisen herpaantuminen, jolloin jotkut äänet todella häiritsevät ja toiset ei. Esim. Jatkuva pumppaava ääni tai toisen syömiseen käyttämä ääni ovat paljon ärsyttävämpiä kuin esim. Kauppakeskuksen tasainen häly mihin tottuu, vaikka jotkut "äänipiikit" tekevätkin kipeää. Nytkin istun suljetussa huoneessa, ovet ja ikkunat kiinni, kuulosuojaimissa ja tekisi mieli mennä huutamaan 100metrin päässä oleville tietyöläisille, että olkaa hiljaa. Mutta jääkaappi vieressä ei häiritse...
Tuntuu, että harvat ihmiset ymmärtävät herkkä kuuloisuuttani. Ainakaan miten se vaivaa minua, koska hyvä kuuloisenhan pitäisi olla hyvin onnellinen ihminen, joka ei saa puhua kovista äänistä mitään, koska pitää olla kiitollinen kuulostaan. Äidinkin kanssa on vaikea olla, kun hän puolikuurona puhuu niin kovaa eikä esim. Huomaa jos astianpesukonetta tyhjentäessä tulee kauheaa meteliä.
Herkkä kuulo
Maailmahiljene
0
174
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573