Onko kenelläkään lähiajoilta kokemuksia Kuuban kiertomatkoista Lomalinjojen Folke Westin matkassa? Lähinnä kiinnostaa bussimatkojen pituudet, onko pelkkää bussissa istumista, bussien varustelu (ilmastointi, wc?) ja ylipäätään kommentit matkan onnistumisesta.
Kokemuksia Lomalinjan Kuuban kiertomatkoista?
3
2126
Vastaukset
- Teuska18
Moi. Eipä ole kokemuksia Folken matkoista mutta noilla kohteilla matka tuskin on pelkkää bussissa istumista. Ensimmäinen väli saattaa olla vähän pidempi mutta moottoritietä. Tien kunto nyt ei ole mikään häävi mutta toimii. Turistibussit ovat siellä pääsääntöisesti hyviä. Ilmastointi toimii jne. Ja matkalla varmaankin pysähdytään tarvittaessa. Taukopaikat voivat sitten olla kälyisempiä. Noilla kohteilla saa kyllä hyvän kuvan Kuubasta.
- Luviallemuut
Kokemusta on, eli loistava Kuuban reissu 5 vuotta sitten Folken opastuksella. Hakkaa kyllä jonkun aurinkomatkojen Kuuba oppaan mennen tullen. Kuuban historia tuli upeasti selväksi kiertomatkalla. Luin tänään Folken haastattelun hänen syövästä toipumisestaan, ja matkoistaan, ja oon samaa mieltä: meidän naapurissa on uskomaton kulttuurimesta eli Pietari, jota jostain syystä eivät ole kaikki matkailevat suomalaiset löytäneet, mutta jonne ainakin minä palaan varmasti uudestaan.
- Patria_o_Muerte
No kuubassa päätiet on kyllä ihan OK kunnossa, olosuhteet huomioiden ja liikennettä vähän.
Taukopaikat on ihan normaalia etelä-amerikan / meksikon tms tasoa, sieltä saa ruokaa, snacksia ja joskus on jopa drinkkibaarikin ja musat soi. Viina , kalja , vesi ja limukka on halpaa, muu sitten ei niinkään. Ruuan laatu ei välttämättä vastaa meidän näkemystä hyvästä ruuasta. Ei siitä välttämättä (tuskin) kipeäksi silti tule, Jopa vessat muistelen ihan hyviksi, miehet tosin kävivät usein lirauttamassa jossain muualla tauon aikana.
Turisteja ei laiteta paikallisten kanssa samoihin busseihin, ja turisitibusseissa on yleensä vessa mutta se on usein lukossa joten ei voi luottaa siihen, että sinne pääsee. Siis valtion busseissa ainakin näin. Taukoja kyllä pidetään, eikä matkatkaan nyt mitään maailman pisimpiä ole jos ei itse halua. Uskoisin bussin pysähtyvän tarvittaessa tiensivuun, jos informoi kuskia että muuten tulee housuun. Kuubassa ei ole niin kiire, ja ihmisiä muutenkin tiputetaan bussin kyydistä ja napsitaan kyytiin jos tilaa on keskellä ei mitään.
Nämä kokemukset ovat omatoimimatkailusta kahden vuoden takaa, eivätkä liity mitenkään suomalaisiin tai muihinkaan matkatoimistoihin.
Kuuba on kyllä sen verran kimurantti paikka, että oikeasti tämmöisestä folkewest-tyyppisestä matkasta saattaisi saada reippaasti enemmän irti, kuin yksin huonolla espanjankielentaidolla. Kuuba on maa, jossa pitää tietää miten asiat toimivat, ja myöskin se että aina ne eivät toimi.
Ja ne eivät koskaan toimi niinkuin Euroopassa. Yleensä ja käytännössä kaikki järjestyy kun vain on pitkä pinna. Ei ehkä tänään, mutta huomenna tai ylihuomenna. Ruokaa on kyllä saatavilla ja pari viikkoa elää vedellä ja limullakin. Lisäksi ainakin banaaneita , sämpylöitä yms saa muutamilla sentillä.
Mutta älkää tehkö sitä virhettä, että lähdette Varaderoon pakettimatkalle. Sillä ei ole mitään tekemistä "Oikean Kuuban" kanssa, Jos haluaa all-inclusivessa lojua ja uida, on varmasti parempiakin vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1428006
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t424529törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/494127Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4212128Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi811860- 351508
- 321497
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2001343En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k151218Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331197