Turhat temput

Temppukoira

Olisin kiinnostunut kuulemaan, että mitä enemmän tai vähemmän turhia temppuja olette koirillenne opettaneet ja millä keinoilla. Oma koirani osaa jo monta turhaa temppua kuten ylävitoset, nolostella, kurkata käden alta jne, mutta olisi kiva aivojumpan nimissä opettaa lisää. Olen huono keksimään temppuja, joten jos täältä saisi vinkkejä :)

9

328

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • temppuilija

      Mun koira osaa mennä kuppiin. Ensin opetin sen menemään isompaan astiaan esim vatiin naksuttimen avulla. Sitten vaan pienensin ja pienensin astiaa kunnes se oli niin pieni, että koiran kaikki 4 tassua juuri ja juuri sinne sopivat. Liitin mukaan käskyn " mee kuppiin".

    • pystismix

      Mun koira osaa ihan ne perus vieressä, istu, tassu, maahan, tule, odota, kierrä, ota, irti, pakki, ohi ja niiden lisäksi myös leikkiä kuollutta, kumartaa, antaa ylävitosen, pujotella, laittaa tassun naaman päälle, kierähtää, mennä luoksetullessa kesken kaiken maahan/istua jos niin sanon, kumpi käsi, nostaa lattialle tippuneen tavaran ja antaa sen mulle takaisin, vasen laita/oikea laita, älä ota, kaiva, pesulle(menee kylppäriin ja hyppää ammeeseen)

      En nyt jaksa selostaa miten kaikki opetin mutta esim pujottelun tein niin että laitoin muutaman kepin maahan pystyyn ja ensin namin kanssa opastin pujottelua ja yhdistin siihen sen sanan. Kierrä opetin niin että kun lenkillä meni puun tms toiselta puolelta ja hihna jäi siihen sit tietty kun se puu tms oli tiellä, en itse kädellä laittanut sitä hihnaa toiselta puolelta vaan pysähdyin siihen ja odotin että koira hoksaa kiertää toista kautta. Kierähdyksen opetin niin että namin kanssa vaan ohjasin koiran tekemään ympyrän. Kaivamisen opetin niin että tein pienen kokol maahan ja tiputin sinne namin ja kun koira alkoi sitä kaivelemaan yhdistin sen sanan.

    • tavallinenkotikoira

      Meillä koira saa olla koira, eikä mikään sirkupelle.
      Tottakai osaa perusasiat, istu, tänne,irti yms Kuoppia osasi kaivaa opettamattakin, ikävä kyllä.

      • Jauhopää

        Kysyttiinkö tuossa mitä hyödytöntä ei ole opetettu ja miksi ei? Vai sittenkin päinvastoin?


      • tavallinenkotikoira
        Jauhopää kirjoitti:

        Kysyttiinkö tuossa mitä hyödytöntä ei ole opetettu ja miksi ei? Vai sittenkin päinvastoin?

        Ihan yks paskan maku.


      • vatipää00
        Jauhopää kirjoitti:

        Kysyttiinkö tuossa mitä hyödytöntä ei ole opetettu ja miksi ei? Vai sittenkin päinvastoin?

        Etkö itse osaa lukea mitä siinä kysyttiin?


    • Temppukoira

      Kiitoksia kaikille temppuvinkeistä :)

    • Manch

      Aika vähän oon vielä temppuja opettanu. Pyörähdykset molempiin suuntiin, etsimisleikkejä - pari esinettä nimeltä ja työn alla opettaa etsimään "hukka" eli ulkoa jokin minulta pudonnut esine (esim hanska, avaimet tms), takajaloilla seisominen, kaatuneella puunrungolla tasapainoilu, kiven päälle hyppääminen, pupuistunta ja "kumpi käsi". Enempää en ainakaan nyt muista.

      Edelliselle koiralle opetin aika paljonkin temppuja. Esimerkiksi rivillisestä dominonappuloita osasi nostaa pyytämäni nappulan, tällä oli hauska "hämmästyttää" tuttavia. Tosin tätä temppua ei voinu näyttää kuin kerran koska todellisuudessa olin tietysti hajulla merkannu sen yhen nappulan sen sijaan että oisin oikeesti opettanu koiralle numerot :D Mutta ehkä tätä voisi parantaa käyttämällä useampaa eri hajua? Ja dominot vois korvata vaikka pelikorteilla?

      Opettaminen onnistuu niin että
      1. ensin laitat näkyville vain sen "merkityn" kortin, opetat koiran joko
      a) tuomaan sen sinulle (jos osaa noutaa. Jos ei osaa, opeta ensin mieluummin lelulla). Kun koira tajuaa homman nimen, lisäät noutokäskyyn kortin nimen, esim "tuo patakakkonen". Tai
      b) jos haluat että koira tuomisen sijasta vain osoittaa oikean kortin, laitat kortin kiinnostavan näköisesti esille ja kehut/naksautat/tms HETI kun koira käy sitä tutkimassa. Kannattaa ehkä antaa palkkanami vähän kauemmas kortista, jotta koira voi uudelleen lähestyä korttia eikä ole valmiiksi paikalla. Pääasia että merkkiääni (naksautus/kehu) tulee täsmälleen kortin kohalla. Ja siirtele korttia välissä jotta koira ei "unohda" sitä. Tän vaiheen jälkeen opetat haluamasi osoitustavan (esim. kuonokosketus/tassu kortin päälle).
      2. Seuraavaksi laitat esim pari muuta korttia oikean kortin viereen ja odotat että koira merkkaa oikeen kortin. Jos merkkaa väärän, älä reagoi, tai sitten vaan pyydä uudestaan.
      3. Lisää kortteja, vaikeusasteen nostoa (oikea kortti kauempana tai vähän piilossa tms.) Harjoittele eri paikoissa jne, varmuuden lisäämistä.

    • minelan

      On hienoa, että ihmiset viitsivät opettaa koiralleen nooita temppuja. itse en viitsi.Johtunee kaiketi siitä, että minulla oli 5 koiraa mukana lenkeillä, mutta vannhin mäyräkoiristani oppi asioita itse.esim. jos oli kova pakkanen. joka jävi sen jalkoihin, niin se kääntyi selälleen, tassut taivasta kohti, että ne eivät osuneet maahan.
      Äitini kutoi kakille koirilleni sukat, mutta eiväthän ne niissä suostneet kulkemaan edes kovalla pakkasellakaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1018
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      981
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    9. 42
      619
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      582
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      121
      526
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 50
      490
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      411
    Aihe