Mitä töitä rakennusapumies tekee ja paljonko saa Palkkaa? Pääsekkö helposti noihin hommiin?
Myös rakennustyömaasiivoojan palkka kiinostaa?
Rakennusapumiehen työ ja palkka?
5
539
Vastaukset
- toinenapumies
Ilman koulutusta taitaa olla TES:in mukainen 1 luokan palkka (joku 9,80€), ja ammattikoulun käyneellä TES:in mukainen 2 luokan palkka (11,28€) jne jne
Aika lailla rakennussiivousta / raivaamista / kamojen kantelua paikasta A paikkaan B itellä - yxsankari_
Tarvitseeko osata suomea yhtään? Entä onko asenteella väliä?
Eli jos haistattelee opettajille, eikä halua oppia edes auttavasti suomea, niin onko saumaa päästä raksalle? :D - Sikaporvari
Meillä sai alussa 12,4 Euroa/h, nyt saa vajaan vuoden jälkeen 13,9 Euroa/h. Kai sitä tarvis taas nostaa, ettei lähde lätkimään. Ajateltiin viimeistään vuoden vaihteessa nostaa 14,5 Euroon. Nuori, ei vastaa töistä itsenäisesti, on apumiehenä, mutta on jo osaamista ja on reipas/vastuuntuntoinen.
- Voixvaihtaa
Jos tuollai maksat, niin palkkaatko minutkin?
- ituttaaaa
Helsingissä joku työvoimanvuokrausfirma maksoi kaverille vain 11 €/tunti/brutto. 10 vuotta aiemmin oli kuulemma maksettu 12€/tunti/brutto.
Hulluna vuonna 1989 maksettiin kuulemma parhaimmillaan rakennusapumiehelle noin 100 mk/tunti. Sehän oli jo lähes 30 v sitten, ja rahan arvo oli ihan toinen.
Vaikka tuon kääntäisi ihan sellaisenaan euroiksi, kaavalla Eurot = 100/5,95, niin bruttopalkka euroina olisi suoraan käännettynä noin 16,81.
Rahanarvon laskin näyttää sen olevan nykyrahassa 27,45 €.
http://apps.rahamuseo.fi/rahanarvolaskin#FIN
Tässä on kai otettu huomioon elinkustannusindeksi.
Kyllä joku 11€ on törkeän alhainen tuntipalkka raskaasta työstä. Kiitelkää tästä EU:ta, johon suomalaiset on huijattu mukaan. Suomen naapureina on paljon köyhiä maita, joista on työvoimaa saatavana alle 5 €/tunti. Nythän niistä saa tulla ihan vapaasti Suomeen töihin, ja palkkoja ei pysty mikään viranomainen oikeasti valvomaan. Esim. on todistettavasti tehty niin, että virolainen saa Suomessa hyväksyttyä alinta alan palkkaa, joka kierrätetään pankin kautta. Sitten virolaisen yhtiön pomo saa puolet rahoista takaisin Virossa. Työtekijä on sopinut tästä työnantajansa kanssa. En tiedä, maksaako lyhytaokainen ulkomainen työntekijä Suomeen lainkaan veroja. Itse maksoin kyllä verot Ruotsissa, kun olin siellä kesätöissä ruotsalaisissa yrityksissä pari kesää, noin vuonna 1980.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2932646Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001399- 1081261
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831251Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991215Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581195- 451063
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi75976Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22900- 33807