Sen nimi on Exploit Applet Active X component? Neuvoja kaivataan? F-securen virus ohjelma ei tunne sitä.
Miten poistaa virus?
Saastunut
8564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mistä tiedät sen olevan virus jos kerta ei F-Secure sitä tunne? Norton on mielestäni parempi eikä myöskään sillä ole edes merkintää liki 60 000 tunnetun viruksen listassa, päivitetty noin minuutti sitten.
Ei tuo ole virus. F-securen virusohjelma joka on ajantasalla tunnistaa takuulla virukset. Ei siis syytä huoleen. Itselläni on F-secure 5.30 virusohjelma joka hakee päivityksiä tunnin välein ja yleensä uuusia päivityksiä tuleekin sitä mukaa kuin viruksiakin eli 1-4pv-välein.
>Exploit Applet Active X component< Noita tiedoston pätkiä on koneellasi ehkäpä noin 2500 kpl. ja ne on tarpeellisia komponentteja jotta ohjelmasi yleensäkkin toimisivat ja lisää niitä tulee kun käytät konettasi.
Mullakin on joku joka kaataa konetta ja käyttäytyy oudosti ja on aiheuttanut paljon ongelmia ja työtä. Se tuholainen on nimeltään windows, mitenköhän mun pitäis toimia?
komentoa fdisk ja DOS tilassa.
Häipynee Windowskin
..... kun surffasin pornosivulla. F-secure ei tosiaankaan tunnistanut sitä ja mä ite epäilin sitä viirukseksi. Tietysti voihan tuo olla spyware komponentti, joten testaa Ad-aware nimistä ohjelmaa ihan varmuuden vuoksi. Itse en kokeillut vaan poistin ihan kylmän rauhallisesti sen oikea hiirenkorva ->kliklik ->Delete menetelmällä. Eipä mikään ohjelma ole valittanut.
Siis tarkasti mitäs teit et se lähti pois? Menikö sunkin kone aina käynnistäessä jollein porno sivulle?
Minä poistin heti, kun se tuli. Se pitäisi olla sillaisessa paikkaa kuin windowsin hakemistosta löytyy Downloaded Program files. Ja sieltä vain poistamaan, mutta kannattaa ajaa se ad-aware. Itse en kyllä ajanut, mutta ainakin tulee suojan tunne, kun ei koskaan tiedä mitä spywarea noikin sisältää.