Ompelukone ohuelle nahalle?

Miten noissa ompelukoneissa toimii nopeuden säätö? Tarkoitus ommella ohutta nahkaa ja koneen pitää tikata hitaaaasti... Saako sen säädettyä vaikka niin, että tekee tikin kerrallaan? Siis tyyliin suutarinkone?
1612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nopeudensäätö tai tikki-kerrallaan-ompelu riippuvat koneen ominaisuuksista. Toisissa koneissa/malleissa on ja toisissa ei.
Kai tiesit että nahaan ompeluun on erikseen olemassa nahkaneulat.
Ja jos et saa nopeutta säädettyä, niin ompele pyörittämällä käsin, silloin ei pääse tapahtumaan mitään kamalia ja tulee siisti jälki, (niin varmaan itse tekisin, vaikka nuo ominaisuudet koneissani ovatkin). Onhan se vähän hitaampaa, mutta silloin tikki tulee juuri siihen mihin haluaa. Nahkaan kun ei oikein halua ylimääräisiä neulanreikiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ummikkoo kirjoitti:

Miten noissa ompelukoneissa toimii nopeuden säätö? Tarkoitus ommella ohutta nahkaa ja koneen pitää tikata hitaaaasti... Saako sen säädettyä vaikka niin, että tekee tikin kerrallaan? Siis tyyliin suutarinkone?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu