Moi! oon 13v tyttö. Oon 182cm pitkä ja painan 80kg. Kysymys kuuluu:Oonko ylipainonen?Harrastan kyllä koripalloa kolma kertaa viikossa ja pyöräilen jokapäivä kouluun. Joskus käyn frendin kaa kävelylenkillä. Syön yleensä päivässä aamupalan,koulussa tarjottavan Lounaan,kotona päivällisen,välipalan ja iltapalan.En syö herkkuja todellakaan jokapäivä. Onko painoni ok tän pituselle?
Vastaukset 4
- Lbsnepcj
On vaikea sanoa mutta sen voin sanoa että oot läski
- Normaalii
Ei kannata tääl kysyy tai saaattaa anonyymi jonnet kirjotella mitä sattuu
Olet BMI:nkin mukaan normaalipainoinen.
BMI tosin heittää lyhyillä ja kaltaisillasi pitkillä ihmisillä, koska BMI:n kehittäjät olivat matemaattisesti niin alkeellisia, että eivät ymmärtäneet ihmisen painon kasvavan pituuden kuutiossa, eikä neliössä.
Peili on tosin vaakaa parempi mittari. Tuskinpa noin pitkänä näytät pullukalta.- Anonyymi
Ei tuo BMI tosiaan mikään varma mitta ole, vain hieman suuntaa-antava. Asiaan vaikuttaa myös luuston rakenne siinä mielessä että onko luusto 'vankempi' vaiko ei, ja onko esim. hartia leveämmät vai kapeammat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401562Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696