En oikein tiedä mistä kumpuaa tuo "vain muutaman ihmisen mielestä leikkaus on mennyt pieleen" slogani lähes jokaisen negatiivisen kirjoituksen perään. Kuka jaksaa puolustella noita leikkauksia näinkin raivokkaasti?
Sitten hieman faktaa. Minulla on lasit ja kohta jo 10 vuotta ystävä/tuttavapiiri on kehoittanut leikkauttamaan silmät. Kävinkin kerran silmälääkärin vastaanotolla keskustelemassa leikkauksesta mutta kun minulla on piilokarsastusta niin sitä ei ainakaan silloin saanut leikkaamalla pois. Ja siksi jätin asian silleen.
No, siinä lääkärillä ollessa (omisti silloin Suomen suurimman laser-leikkaus ketjun) kiinnitin huomiota että lääkärillä oli silmälasit. Miksikös hänellä oli jos omisti kokonaisen silmäläkäriketjun. No, kun sitten katsoin lisää niin hänen puolisollaankin oli lasit ja kahdella lapsella kolmesta. Siis kaikilla lasit vaikka ne olisi voinut leikata ilmaiseksi omassa sairaalassa. Minusta homma oli outo.
Ja sitten nykypäivään... Kaikki ystäväni ja tuttavani jotka kävivät leikkauttamassa silmänsä pääsivät eroon laseista noin kahden vuoden ajaksi. Mutta sen jälkeen jokainen tarvitsi silmälaseja kuten ennenkin. Erona oli vain se että osa oli jopa 7000e köyhempi. Perusteluna oli kuitenkin se että "lasien ei tarvitse olla yhtä vahvat kuin ennen". Mitä sitten, lasit on lasit.
Ja mitä komplikaatioihin tulee niin osa ei pysty ajamaan autoan "sinisen hetken" tullessa. He eivät yksinkertaisesti pysty erottamaan tietä pientareesta. Suurin osa ei aja autoa enää pimeällä lainkaan koska ei näe, edes lasien kanssa. Sitten on halo-ilmiöitä, häikäisyä, silmien vuotamista, silmänpohjasta irtoavia hermoja, rappeumaa, silmänpainettakin tuli toisille leikkauksen jälkeen, on jouduttu asentamaan linssejä jne jne jne...
Ja jos mietitään henkilöiden kappalemäärää niin se on lähemmäs 50 kuin 40, joilla leikkaus ei ole parantanut silmien- eikä elämän laatua. Ja jos mietitään "onnistuneita" leikkauksia kaikista tuntemistani ihmisistä, niin tiettävästi yhden leikkaus on onnistunut. Kaikilla muilla se on epäonnistunut tavalla tai toisella.
Olkaa ihmiset rehellisiä kun puhutte. Se on koko kansakunnan etu. Ja varsinkin niiden ihmisten jotka harkitsevat leikkausta. Jos teillä leikkaus ei ole onnistunut niin älkää ajattako toisia samaan jamaan. Niin katkera ei pidä olla.
Itse pärjään vieläkin läseilla. Tosin, nyt lukiessa ja lähellä työskennellessä pitää lasit ottaa pois. Ikänäkö on tullut myös minulle.
Silmälekkaukset
EpäonnistuneitaKaikki
0
118
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36412306Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555377Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952573Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167870Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74752Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59706