Onko muilla ollut sellaisia kokemuksia, että jotkut henkilöt ovat yrittäneet hypnotisoida teitä? Esim. sillä tavalla, että ovat liikuttaneet kättään puolelta toiselle, tai tehneet jotain muita liikkeitä kädellä. Ja ovat tällä tavalla saaneet teissä aikaan paniikkireaktioita, joita käsittääkseni voi tulla hypnoosin seurauksena. Ainakin tässä artikkelissa sanotaan niin:
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000000566336.html
Kokemukset hypnoosista
15
1739
Vastaukset
- hypnoosinsalat
Tunnen hypnoosia.
Se ei tuota paniikki reaktioita. Hypnoosi tila on unitilan ja valveillaolotilan välimaasto.
Siinä tankataan tavallaan alitajuntaa.
Paniikkireaktiot tulevat jostain muusta ja ne usein ovat luonnollisia reaktioita ihmisellekin. Uhkaavat eleet tms.
Voivat tulla jopa vauva-iästä asti jotain, minkä koet vaaraksi.- OletHypnoosissa
Onko skitsofrenia hoidettavissa hypnoosilla?
Onko skitsofrenia itseasiassa hypnoottinen tila?
Voiko unessa hypnotisoitua?
Voiko hypnotisoida itse itsensä?
- hyp49834
Olen hypnotisoinut minäkin. Sillä voi saada aikaan ns posthypnootisia suggestioita. Mutta henkilön oma moraali voittaa kuitenkin. Esimerkiksi hypnoosin avulla ei ketään saa tappamaan.
Tupakanpolton ovat jotkut onnistuneet lopettamaan hypnoosin avulla. Eräs pomo lopetti änkyttämisen hypnoosin avulla. En tiedä onko totta, mutta kerrotaan että intissä joku olisi hypnotisoitu suosittelemaan pataljoonan komentajalle pepsodent hammastahnaa. Oli piessyt kaksi vartiomiestä ja päivystävän upseerin ennen kuin oli päässyt komentajan huoneeseen. Tosi tai ei, en tiedä.- Anonyymi
Aivan varma tornihuhu, ei ole totta siteiksikään. Mutta tämä nyt ei varsinaisesti kuulu enää hypnoosikekusteluun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan varma tornihuhu, ei ole totta siteiksikään. Mutta tämä nyt ei varsinaisesti kuulu enää hypnoosikekusteluun.
Miten niin mut hypnotisoitiin 1 mun sitten
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten niin mut hypnotisoitiin 1 mun sitten
Miten niin mut hypnotisoitiin 1 min sitten
- Anonyymi
Minulla on juuri tuollaisia oikeeita, kun jouduin akupunktiossa tietämättäni
hypnoosi harjoittelun kohteeksi.- Anonyymi
Et ole joutunut tietämättäsi hypnoosin kohteeksi. Joillakin henkilöillä esim. akupunktio on niin rentouttava kokemus, että vaipuvat syvään rentouden tilaan, jossa muisti voi kadota.
Eli olet vaipunut transsiin.
Ehkä tämä akupunktion suorittaja ei ole ollut tietoinen hypnoosin mekanismista ja on olettanut, että olet nukahtanut, niinkuin on tapahtunut. Hypnoosissa ihminen ei kylläkään nukahda, vaan on unen ja valveen rajamailla.
Ihminen voidaan kyllä hypnotisoida vasten tahtoaan, joka kuitenkin vaatii ammattitaitoisen hypnotisoijan. Kyseessä täytyy olla hyvin herkkä hypnoosikohde (ehkä noin 5 % väestöstä) ja hypnotisointi tapahtuu yleensä nopeasti käyttäen hämmenystekniikoita.
Itse olen joissakin ryhmätilaisuuksissa niitä esitellyt vapaaehtoisille.
T. Hypnoterapeutti
- Anonyymi
Minä olen hypnotisoinut monia skitsoja hyvällä kokemuksella. Terveiksi on tulleet.
T. Kliininen Hypnologi - Anonyymi
Minä olen saanut hypnoosihoitoa ja kokemus oli eheyttävä. Terapeutti oli turvallisentuntuinen, tapasin häntä keskustelujen merkeissä useita kertoja ennen hypnoosia.
Ei siinä todellisuudentaju minnekään häviä ja siitä pystyy kyllä heräämään ihan itsekin. Terapeutti antaa jo alussa sellaisia suggestioita, että tiedät mitä milloinkin tapahtuu. Terapeuttini oli ihan terveydenhuoltoalan ammattilainen tämän erikoistumisen lisäksi, ettei ollut mikään humpuukihypnotisoija. Kai niitäkin on. - Anonyymi
Tiedän monia kliinisiä humpuukihypnomaakareita.
Muuten , sinua vedätettiin. Et ollut missään hypnoosissa. Olit vain jossain kevyessä rentoutustilassa.- Anonyymi
Ala hyvä lapsi kaukoparantajaksi.
- Anonyymi
Jos ihmisen, jolla on psykoosisairaus hypnotisoi niin minkälainen riski on saada siitä psykoosi päälle. Kuulemma voi laukaista sen niin mietin että miten suuri riski siinä siihen on?
- Anonyymi
Sotarikoshypnooseja minuun 1960 tuli kaksi kertaa erilaista ensimmäinen maailmansota sotarikoshypnoosi ja toinen maailmansota sotarikoshypnoosi ja neljää viatonta nenille 1970-1978 ja 1992 onnettomuus alkoi etunimeni toinen meni ensimmäisen kohdalle ja toinen nimeni meni ensimmäisen etunimeni kohdalle ja siitä alkoi onnettomuus jossa sähkökenttä toimii vastakkaiseen suuntaan minua loukaten asti niin kauan löin nyrkeilläni aivoihini osuvasti että taju meni ja ensimmäiset 5 vuotta tajuttomuuteen päättyi valveilla olot ja loput iskuista harveni kerrat 1997 vuodesta asti ja hätäkeskus 112 numeroon soittoni palautti 2002 vuosi minulle rekisterin joka palautti järjestyksen sähkökenttien ja tajuttomuuksiin iskujen sarjat loppuivat muutamaa hetkeä myöhemmin niin että tajuttomuuksiin menojen kertoja oli 7000 kertaa tajuton 11 vuoden aikana. Ja kirjoitin aikaisemmin suomi24 atomipommi vei minut tajuttomaksi joskus 2006 vuosi.
- Anonyymi
Juuri tämän palstan tasoista.
Voimia sinulle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517083Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414844HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002748- 1472041
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321607Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3981534- 171527
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki231418Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101303mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111233