minulla on todella nirso puoli vuotias kissa. Kissa ei syö kuin raakaa sika-nauta jauhelihaa ja satunnaisesti joitain märkäruokia jotka ovat täydennysruokaa, eivät edes täysravintoa. Nyt kysyisinkin että onko kuitenkin tarvittavat vitamiinit taattu kun annan pennulle 1 multicat tabletin pennun painoa kohden ja eforion forte kapselin per päivä?
nirsoileva kissanpentu
10
275
Vastaukset
- hyvinhäntuosyö
Kissat ovat lihansyöjiä! Olisin aikoinaan ollut ikionnellinen, jos pentuni olisi syönyt jauhelihaa! Välillä voit antaa myös broileria ja keitettyä kalaa, pussiruokia silloin tällöin, niin mitään lisiä ei tarvita!
- nirsoileva
Mutta olen kyllä ymmärtänyt että pelkkä raaka liha ei riitä missään nimessä kissalle! Barffaajat nimenomaan sanovat että ehdottomasti tarvitsee jtn vitamiini lisiä, sen olen ymmärtänyt että kalkki ainakin on erityisen tärkeä jos syö vaan esim jauhelihaa, mutta tuleeko tuosta multicatista riittävä kalkki lisä?
- vanhapoikamikki
Lihaa voi vaihdella, possun sydäntä, broileria, erilaisia jauhelihoja, kalaa, jogurttia, rahkaa ja hyvälaatuisia (lihaa 80, jopa 90%) raksuja, niin hyvin riittävät. Raksuja voi olla tarjolla vaikka koko ajan. Itselläni on 18 vee kollipoika, ja terveenä on aina ollut. Muista myös raikas vesi!
- nirsoileva
vanhapoikamikki kirjoitti:
Lihaa voi vaihdella, possun sydäntä, broileria, erilaisia jauhelihoja, kalaa, jogurttia, rahkaa ja hyvälaatuisia (lihaa 80, jopa 90%) raksuja, niin hyvin riittävät. Raksuja voi olla tarjolla vaikka koko ajan. Itselläni on 18 vee kollipoika, ja terveenä on aina ollut. Muista myös raikas vesi!
Mutta kun kissani ei syö kuin tuota jauhelihaa ja joitain täydennys märkäruokia! Jos söisi raksuja en olisikaan huolissani vitamiinien saannista kun niistä saisi kaiken tarvitsemansa.
- vaihtoehtojaon
nirsoileva kirjoitti:
Mutta kun kissani ei syö kuin tuota jauhelihaa ja joitain täydennys märkäruokia! Jos söisi raksuja en olisikaan huolissani vitamiinien saannista kun niistä saisi kaiken tarvitsemansa.
Oletko ostanut eläintentarvikeliikkeestä,vaikka raakaruoka maukas sarjaa?
Löytyy tosin muitkain,ja ihan tavallisista elintarvikekauppojenkin pakasteista,eläintenpakastepuolelta.
Löytyy esim.,siansydän,kanapulla,kalkkunapulla,pullalohi,pullanauta,pullapossu,
Broiler,lohi,sikanautajauheliha ja kalkkunajauhelihakuutioita.yms,jne.
Kaikkia noitako olet kissallesi jo koittanut,ja vain sikanautajauheliha niistä kelpaa?
Sisäelimiä ja maksaa, en antais noin nuorelle kisulle. - nirsoileva
Olen eläinkaupasta ostanut Vaisto catin tuotteita, niissä olisi kaikki tarvittavat vitamiinit ym mutta eivätpä uppoa meidän nirsoilevalle. Tietääkö täällä kukaan nyt alkuperäiseen kysymykseeni vastausta? Kysymyshän oli että: onko kaikki vitamiinit taattu kun annan pennulle 1 multicat tabletin pennun painoa kohden ja eforion forte kapselin per päivä?
- lellipentuko
Vaikeaksi menee! Anna olla vähän aikaa nälkäisenä niin kaikki maistuu! Jos aina on jotain tarjolla, oppii ronklaamaan.
- MelkeiSamaOngelma
Meillä jos kissa saisi itse päättää, se ei söisi muuta kuin turetta heinää, kurkku siivuja, keitettyä porkkanaa ja tomaatti sosetta. Niimpä pakotan mieluummin kissan syömään lihaakin, joskus jopa väkisin. Minulla ei kuitenkaan ole mitään hajua, miksi kissani haluaa omasta tahdostaan olla vegaani.
- itseaiheutettuongelma
Kysy vitsku juttujaneläinlääkäriltä.
Kissat ei oo syntyjään nirsoja,omistajat opettaa ne itse siihen.Yleensä se käy niin,et kissalla ei oo nälkä,omistaja säälii kun ei näe kissan syövän.Kissa on siis kylläinen,eikä siksi syö.Mutta omistajapa kuvittelee,että kissalla on kova nälkä, ja alkaa tupata kissan kuppiin aina vaan herkullisempaa ruokaa.Jolloin kissa alkaa huomata,että vaihtelua tulee, kun ei heti syökkään.Kissa siitä sitten oppii,että jos ei kupissa oleva ruoka ole superherkullista, niin siihen ei pidä koskea,tilalle omistaja kuiteniin tuo kohta aina vaan herkullisempaa,ja herkullisempaa.Kunhan vaan jaksaa odotella,ja niin kissa alkaa odotella aina vaan parempaa ruokaa.
Jos lemmikki on nirso,se johtuu siitä, että omistaja on sen sellaiseksi opettanut.Ei varmasti tahallaan, mutta ajattelemattomuuttaan.Eli mietippä nyt omalla kohdalla.Oletko lisäillyt,tai muutellut ruokia sinne kippoon,jos kissa ei heti ole suostunut syömään tarjolla ollutta ruokaa pois kupista?
Jos näin olet toiminut,olet nirsoksi itse kissasi opettanut.Ja nyt sinulla on haastava työ opettaa se pois nirsoilusta.Se tapahtuu niin,että sinä valitset ruuan,ja tarjoat vain sitä.Ei ruokien vaihtoja,lisäämisiä,eikä välipaloja tai herkkuja muualta. - Veikkaajaa
laita pieni nokare kissanruokaa jauhelihan viereen, veikkaan että viikossa menee kissanruokakin alas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664420
- 1053495
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373170Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262628- 462400
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52119- 221994
- 1961887
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951542Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91398