Biohit ostokohteena?

Jahnsson

Sijoittaja.fi spekuloi:
'' Suhteellisesti paras oli yllättäen Biohit. Biohitin liiketulos oli 7,4 M€ ja ennuste -2,1 M€. Suuri ero johtuu siitä, että liiketulos sisälsi yhteisyrityksestä irtautumisesta kirjatun 8,4 milj. euron suuruisen tuoton. Biohitin liikevaihto oli 4,1 M€ (vertailukausi 3,8 M€). Liikevaihdon kasvua vauhdittivat GastroPanel ja pikatesti. Liikevaihdon kasvuun vaikutti negatiivisesti euron vahvistuminen suhteessa puntaan sekä tietyistä Kiinan tullimuodollisuuksista johtuvat toimitusten viivästymiset, joiden seurauksena merkittäviä asiakastoimituksia siirtyi toiselle vuosipuoliskolle, jonka aikana liikevaihdon kasvun odotetaan nopeutuvan. Johdon mukaan ensimmäisellä vuosipuoliskolla yhtiö sai erinomaiset tutkimustulokset tupakoinnin lopettamistutkimuksesta.
Biohitin läpilyöntiä on odotettu vuosikausia. Yhtiö liikkuu nyt oikeaan suuntaan. Ehkä ensi vuonna on Biohitin läpilyöntivuosi. On myös mahdollista, että yhtiöstä tehdään ostotarjous.''

13

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietäväinen

      Yrityksen johto on sanonut etteivät isot ole kiinnostuneita ennen kuin on näyttöä myynnistä. Sitä näyttöä myynnistä Biohit ei toistaiseksi/ei vieläkään omaa. Vaikea siis nähdä yrityksen ostoa tällä hetkellä. Noihin yhtiön sanomiin merkittäviin myynnin siirtymisiin H2 ei voi luottaa. Paljon mahdollista ettei niistä mainita yhtään mitään kun seuraava raportti julkaistaan. Näinkin mielestäni on käynyt että luvataan jotain, mutta jatkossa ei sanota halaistua sanakaan mitä oikein tapahtui.

    • Kyrvi

      Olen Tietäväisen kanssa samaa mieltä, yhtiö on paskaa ja tyhjää hypetystä täynnä. Nyt tosin ovat tajunneet olla hiljaa kun kai itsekin huomasivat suoltamansa paskan määrän.

    • Superbio

      Noussee 10 euroon ennen itsenäisyyspäivää.

      • Osakemies

        10 euroa vaatisi tiedotteen tuloksen nousemisesta plussalle ja tiedotteen Kiinan Gastropanel-masseseulontojen alkamisesta.


      • Sveatar

        Voi tulla myös sopimus globaalin jätin kanssa Acetiumin hyödyntämisestä tupakanpolton lopettamisessa. Silloin 10 euron yli mennään heittämällä.


    • Joppas

      Acetium toimii hyvin jos juo alkohoolia niin ei ole krapula

    • Poltaton

      Harvinaisen vähän tuosta tupakoinnin lopetuksesta saa huomiota. Itselläni auttoi ainakin imuacetiumin käyttö. Vähitellen menee vähemmän tupakkaa. Vuodessa pääsin kokonaan eroon.
      Jos vaikka miljoona ihmistä käyttää vuoden acetiumia, kertyy siitä lkv jo noin 300-400 miljoonaa.

      • Tietäväinen

        Odota 2018. Ei ole tupakka tuotetta vielä markkinoilla. Vaara tietysti on, että hinnoittelu menee metsään ja tuote jää hyllyyn.


    • Jaakobie

      Taitaa mennä Biohit konkkaan, bisnes hiipuu vähitellen, ei tiedotteita, väki vähenee ja kassa pienenee.

    • Ydshubang

      Nykytilanne tiedotteiden puolesta sucks. Mutta mutta GP : tä ei saa tiedottaa koska on kiinalaisten omistuksessa. Niistä tulee sitten nesteiden myynnistä aikanaan, kun päästään vauhtiin. Shubang, kun katsoo ydshubang.com sivusta ja niitä jälleenmyyjien määrää , huh huh myymälöitä on satoja isoja apteekki ym terveystuoteketjuja. Niistä voisi kai tiedottaa ?? Biohittihän saa noista lisenssimaksuja.

      • Osakemies

        Lisenssimaksu todennäköisesti n.15% tasolla. Eli 10 miljoonan myynnistä kilahtaisi vain 1.5 milliä kassaan. Tuskinpa ollaan edes lähellä tuota.


    • Norjastako

      Hmmn kuviot selkiytyy ? R kiskoja Suomessa 600kpl, niistä vähint. 1 milj vuodessa nettoa. Mutta mutta, Norjalaisethan tuon ärrän omistaa. Niiillä on myös mm. ruokakauppoja saman yritysryppään omistuksissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      356
      4135
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      130
      3652
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      9
      2381
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      9
      2213
    5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      147
      1845
    6. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      118
      1769
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1748
    8. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1389
    9. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1038
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      915
    Aihe