Madot koiranpennulla,apua!

Amanda123456

Tarvitsenalisa kipeästi neuvoa!
Ostimme koiranpennun ulkomailta asialliselta kasvattajalta. MAdotin koiran ennen Suomeen tuloa ja Suomessa madotin vielä kaksi kertaa.. koira on 3'5kk ja tulimme pari viikkoa sitten. Koiralla oli viikon ripuli jonka canicurella hoidettiin onneksi pois. Madottamisesta huolimatta koiralla on matoja ulosteesaa valkoiaa eläviä jotka liikkuvat ulosteessa yök!
Miten vaarllista on pitää koira sisällä kun on kaksi alle kouluikäistä lasta?! Pelkään että saamme kaikki tartunnan ja sairastutaan pahasti. Mitä mä teen nyt sitten,miten saan hänet terveeksi taas????

14

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pliisootrolli

      Sano kiltti jooko että olet trolli?
      Oletko ikinä kuullut sellaisesta maagisesta asiasta kuin elänlääkäri?

    • Amanda1234567

      Soitin kyllä heti eläinlääkärille käski vain madottaa ja mikäli maanantaina näkyy vielä niin tuon ulostenäytteen tutkittavaksi, ei muuta.
      Mä en ymmärrä miksi ei mitään ei saa kysyä ikinä näillä palstoilla jos ei tiedä jotain vaan aina kaikkea pidetään itsestäänselvyytenä. Olen ensimmäisen koiran omistaja joten tarvitsen neuvoja. Jos tietäin niin enettä kysyisi.

    • hanatuinen

      Vähintään 10 päivän Axilur kuuri. Ja kuuria jatketaan niin pitkään kun matoja tulee.

      • hanatuinen

        Axiluria saa ilman reseptiä kaikista apteekeista.


      • minelan

        Amanda1234567

        Sait jo hyvän neuvon Hanatuiselta. pyri noudattamaan sitä jakun kuurin viimeinen tabletti on syöty, vie hänet eläinlääkäriin tutkittavaksi, vieläkö matoja löytyy.


    • Amanda12345678

      Hei ja kiitos vastauksesta. Annanko 10päivää siis peräkkäin lääkkeet vaikka laatikossa lukee 3päivän kuuri??

      • hanatuinen

        3 päivän kuuri on normaali madotus kun tehdään rutiinimadotuksia. Jos matoja on jo, saatiin ohje antaa vähintään 10 päivää peräkkäin. Kakat pitää heti siivota pois pihasta ja kaikista paikoista, missä se voi tartuttaa muita. Jos perheessä on muita lemmikkejä, kaikki pitää madottaa.


      • minelan
        hanatuinen kirjoitti:

        3 päivän kuuri on normaali madotus kun tehdään rutiinimadotuksia. Jos matoja on jo, saatiin ohje antaa vähintään 10 päivää peräkkäin. Kakat pitää heti siivota pois pihasta ja kaikista paikoista, missä se voi tartuttaa muita. Jos perheessä on muita lemmikkejä, kaikki pitää madottaa.

        Tuohon 10 päivän madotukseen en osaa vastata. Tuntuu hurjalta, koska matolääkekin on


        myrkkyä.Kysy varmuuden vuoksi hoitaneelta eläinlääkäriltä.


      • minelan

        Mutta eikö tuo 10 päivän kuuri ole hiukan liian rankka, kun aloitusarvo on 1 tableltti viikon ajan.


    • eikai_tehdas

      Jotenkin kuulostaa epäilytävältä ulkomaat asiallinen kasvattaja madot ja ripuli. Oliko ihan varmasti asiallinen eikä pentutehdas? Pennulla voi olla muutakin vikaa kuin vain se ripuli ja madot. Jos tuli virosta ja sillä on paperit olisin erityisen skeptinen sieltä tulee koiria tekaistuilla papereilla tosi usein suomeen.

      • Alkuperainenkirj

        Hei. Ei ole Virosta. Etela-Euroopasta,Balkanista.
        Kaytiin elainlaakarissa ja muuten perustutkimuksen mukaan on terve pentu. Neuvoi minua vain etta maha vaikuttaa lollolta niin kannattaa madottaa uudestaan jolloin niin teinkin. Nyt jos ne madot tulivat ulosteen mukana jonkin verran pois tarkoittaako se sita etta marokuuri on tepsinnyt ja ovat poistumassa elimistosta?


      • hanatuinen

        Just näin. Madot tulevat pois koirasta, ulosteen mukana, mutta ei kaikki kerralla. Munia kuoriituu koiran elimistössä koko ajan lisää ja matolääke tepsii vain eläviin matoihin. Sen takia matokuurin pitää olla riittävän pitkä. Etelä-Euroopassa on meille tuttujen matojen lisäksi erilaisia matoja, mitkä saattaa vaatia jotain spesiaalia matokuuria. Onko sydänmato tutkittu? Voisi olla paikallaan tutkia pentu eläinlääkärissä kunnolla, että saa oikean hoidon.


    • tunnettukkinkennelvai

      Millainen kasvattaja kasvattaa, ja myy matoisia penikoita?
      On jättänyt madotukset tekemättä, jos pentu on loisia täynnä.Mene eläinlääkäriin,ja tarkistuta pentu,sillä voi olla vaikka mitä,jos noin huonosti on madotettukkin.
      Asiallinen kasvattaja, madottaa pennut monesti.Ja rekisteröi ne tietysti myös.Antaa mukaan hoitohjeet, tuttua ruokaa, kertoo koska on madotettu,ja koska tarvitsee madottaa seuraavaksi jne
      Onhan koirasi rekattu?

      Jos ei ole,on kyse luultavasti pentutehtaasta,siellä ei pentuja madotella,ja rokotuksetkin usein vain paperilla,Ei piikillä koiraan pistettynä.Vanhemmat on sukua keskenään, koiran pennut on kyliltä kerätty.Joskus väittävät rotupuhtaiksi,mutta kun koira kasvaa,huomataan ettei olekkaan puhdas...

      Virosta tuotiin yhteenaikaan madottamattomia,paperittomia,muka puhtaita koiria, myös sekotusmixeleitä ja muutamalla satasella niitä tänne myivät.
      Ne oli usein sairaita, sukusiittosia,säikkyjä, ja käytöshäiriöisiä.Johtuen huonoista oloista joissa pentuina olivat olleet.
      Olen nähnyt tutuilla sellaisia useamman vuosien aikana, aika surullisen oloisia koiria.
      Nykyään ei kukaan enää siihen halpaan mene,kun niistä on niin paljon ihmisiä jo varoiteltu.
      Rotukoiralla on aina rekisteripaperit, jos ei ole sen taustalla on jotain hämärää.Pentutehtailua jne.

    • minelan

      Madotus on erittäin tärkeää.Itse madotan lähtevät pennut 3 kertaa, mutta ennen kuin lähtevät niille tehään eläinlääkärin toimesta matotesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      753
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      750
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe