osgood-schlatter

polven alaosassa

en tiedä mille palstalle olisin tämän pistäny, mutta aattelin että tämä saattaisi olla hyvä.
niin onko muilla tätä kys. tautia. itse olen 15v ja kävin lääkärillä tässä pari kuukautta sitten. lääkäri määräs 3kk:n juoksu- ja loikkimiskiellon. olen ollut nyt 2kk juoksematta ja muutenkin koittanu olla rasittamatta sitä polvea. ainahan pieniä kolhuja tulee ja se käy kipeää. oisko jollain muilla antaa lisäinfoa tästä. esim.pitäskö patti hävitä kokonaan, haittako jos välillä tulee kolhuja jne.

5

1644

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse olen potenut muutaman vuoden tuota Schlatteria, ja sitä on hoidettu levolla ja polvituilla, mutta vasta jalan kipsaus on auttanut. Kannattaa suosiolla kysyä lääkäriltä tätä hoitomuotoa, ettei tarvi koko loppuelämää kärvistellä huonoilla polvilla.

      • Pattipolvi muistona

        Itselläni oli ko. vaiva n. 30 vuotta sitten. PAri vuotta koululiikunnasta vapautusta - sen jälkeen ei ole vaivannut - patti on lumpion alapuolella muistona, mikä ei ole hatannut millään lailla menoa.


      • Topi
        Pattipolvi muistona kirjoitti:

        Itselläni oli ko. vaiva n. 30 vuotta sitten. PAri vuotta koululiikunnasta vapautusta - sen jälkeen ei ole vaivannut - patti on lumpion alapuolella muistona, mikä ei ole hatannut millään lailla menoa.

        Mä oon 12 ja mul on toi juttu polves ja ihan ÄLYTTÖMÄN kipeeeeeeeeee


      • mie vaan
        Topi kirjoitti:

        Mä oon 12 ja mul on toi juttu polves ja ihan ÄLYTTÖMÄN kipeeeeeeeeee

        Olen "sairastanut" kyseistä vammaa 6 vuotta ja nyt menee joko leikkaukseen tai kipsaukseen.


    • tinppa

      mulla on ollu jo monta vuotta ja ne ovat iha sairaan kipeet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      86
      3939
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3757
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2225
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2194
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2084
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      107
      1190
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1109
    Aihe