Helluntailainen työsuhdemoottoripyöräilykausi kääntyy syksyn myötä mersukauteen. Helluntaievankelistan ja kaverien moottoripyörät kulkivat taas helluntaikirkkohengellä eli rahalla, ei tietenkään omilla, vaan evankeliointiin uhratuilla.
Moottoripyöräpäristelyn tuloksena Keski-Pohjanmaan hengellisessä muurissa on nähty halkeamia helluntaikirkkohengen mukaan. Kokkolan pasuunan toivoma rikkirepiminen on jättänyt ainakin pysyvät arvet seurakuntiin.
Suuri saatana eli Suomen verottaja on ottanut helluntaievankelistoja vainon kohteeksi. Onneksi patajätkä on korttipakassa jokerina pohjalla ja tangon taika loihtii mahdollisuuden palvella herraa.
Tulokset hakevat vertaistaan, pohjanmaalaisten helluntaievankelistojen uskomattomia kertomuksia lisää iltapäivälehdistä tai faktana paikallisesta ilmaisjakelulehdestä ajallaan.
Moottoripyöräpäristelyn tuloksena Keski-Pohjanmaan hengellisessä muurissa on nähty halkeamia helluntaikirkkohengen mukaan. Kokkolan pasuunan toivoma rikkirepiminen on jättänyt ainakin pysyvät arvet seurakuntiin.
Suuri saatana eli Suomen verottaja on ottanut helluntaievankelistoja vainon kohteeksi. Onneksi patajätkä on korttipakassa jokerina pohjalla ja tangon taika loihtii mahdollisuuden palvella herraa.
Tulokset hakevat vertaistaan, pohjanmaalaisten helluntaievankelistojen uskomattomia kertomuksia lisää iltapäivälehdistä tai faktana paikallisesta ilmaisjakelulehdestä ajallaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kansanedustaja Antero Laukkanen moittii Poliisihallitusta rahankeräyslain omituisesta soveltamisesta
1.9.2017 KLO 11:49 UUTISET Samuli Rissanen
Poliisihallituksen ohjeissa todetaan, ettei rahankeräyslupaa myönnetä hakijan perustoiminnan menoihin, kuten palkkakustannuksiin.
Kansanedustaja Antero Laukkasen mukaan ehto vie seurakunnalta lähes kokonaan mahdollisuuden saada rahankeräyslupaa. (Kuva: Samuli Rissanen)
Useat yhdistyspohjaiset seurakunnat ovat ihmetelleet Poliisihallituksen lähettämiä kirjeitä ja ohjeita, koskien jumalanpalveluksissa kerättäviä kolehteja.
Kansanedustaja Antero Laukkasen mukaan kirjeet ovat tulleet seurakunnille yllättäen, ilman mitään aikaisempaa keskustelua tai yhteydenpitoa
– Poliisihallitus on alkanut soveltaa rahankeräyslakia perin omituisella tavalla. Se katsoo, että jumalanpalveluksessa kerättävä kolehti on rahankeräysluvan piirin kuuluvaa rahankeräystä, Laukkanen kertoo.
Poliisihallituksen virkamiehet kiertävät Istumassa seurakuntien jumalanpalveluksissa arvioimassa, kerätäänkö siellä rahaa ihmisiin vetoamalla
Tähän asti uskonnolliset yhdistyspohjaiset seurakunnat ovat saaneet kerätä varoja toimintaansa osana jumalanpalvelusta. Poliisihallituksen laintulkintaa ja soveltamista voi Laukkasen mukaan pitää merkillisenä yhtäkkisenä vallanoikkuna, kun nykyinen käytäntö on toiminut jo 100 vuotta moitteetta.
– Lisäksi Poliisihallituksen virkamiehet kiertävät Istumassa seurakuntien jumalanpalveluksissa arvioimassa, kerätäänkö siellä rahaa ihmisiin vetoamalla, jolloin heidän tulkintansa mukaan, jumalanpalveluksen yhteydessä annettu rahalahja kuuluu rahankeräysluvan piiriin.
Tämä on aiheuttanut Laukkasen mukaan suurta hämminkiä seurakuntakentässä.
– Suomesta taitaakin olla tulossa ainoa länsimaa, jossa poliisiviranomainen valvoo jumalanpalveluksien sisältöjä ja toimia ja puuttuu niihin.
Hän toivoo, että oikeuskansleri tai oikeusasiamies omatoimisesti ottaisi arvioitavaksi Poliisihallituksen yllättävät lainsoveltamistoimet, joita se kohdistaa yhdistyspohjaisten seurakuntien jumalanpalveluksiin. Yhdistyspohjaisia seurakuntia on Suomessa reilut 600.
– Poliisihallitus voisi myös miettiä, miten se aikoo selvitä työstään, kun se pakottaa kaikki nämä yhteisöt hakemaan rahankeräysluvat, kun jo nyt lupaa saa odottaa 6-8 kuukautta.
Poliisihallituksen ohjeissa todetaan, ettei rahankeräyslupaa myönnetä hakijan perustoiminnan menoihin, kuten palkkakustannuksiin. Tämä ehto vie seurakunnalta lähes kokonaan mahdollisuuden saada rahankeräyslupaa.
Lisäksi jokainen rahankeräyslipas on merkittävä poliisin leimalla, siis käytännössä poliisi joutuisi leimaamaan arviolta noin 120 000 kolehtilipasta.
– Ei ole ihme, että kristikansa kokee poliisihallituksen paimenkirjeet uskonnonvapauden ja harjoittamisen vastaisena.
Onko poliisihallitus tosiaan sitä mieltä, että valtaosa Suomen taloushuijareista on seurakunnissa, kun se kohdistaa tällaisella vimmalla valvontavoimansa jumalanpalveluksiin, Laukkanen kysyy.
Totuus vapauttaa
Hei pönttö, ei motarit kulje pyhällähengellä :)
Eikös hellarien menopelit kelpuuta lopulta sitten vettäkin tankkiin. Ja kun sekin loppuu niin enkelit työntää loppumatkan. Sataakuuttakymppiä.-)
Ei, eikä kuskeilla ole Pyhää Henkeä.
kokkolassa kulkee
Tämä sai alkunsa Jukka Myllymäen kesäkolehdin pyytämisestä , viime kesänä.
Valtioneuvosto pohtii myös kaikkien keräysten lupamenetelmiä .
Niin vaatekeräykset, kuin ruoka ynnä muut keräykset . kaikki muuttuu luvanvaraiseksi .
Vastaavati kirpputori myynneille tulee myös rajat ja nimilista seuranta.
Suuri Saatana eli Suomen Verottaja huolestui siitä , että kuka saa , ja mitä saa , mutta kukaan ei
maksa veroa.
Totuus vapauttaa
Lisää kommentti
Kälviänhelluntai
20.6.2017 0:37
Reijo Ruotsalainen kertoi Ristin Voiton sivuilla, että kenenkään ei ole tarvinnut maksaa bensoja.
kysytäänverottajalta
"Jorma Ra------ri Ainakin Gospel Ridersien 10€ bensankeräysliput laitettiin suoraan Harrikan tankkiin ilman turhia verorasitteita.
Jairi Pa---en Sääntöjen mukaan rahankeruu pitäisi tapahtua seurakunnan tilinumeroa käyttäen, ja kohdennetaan esim evankeliointiin, näin sitä pystytään valvomaan.
Jorma Ra------ri No jos koko homma perustuu tyhjän myymiseen niin mitäpä sitä enää muutenkaan sen kummemmin valvoa tai kontrolloida. :) :)
Kälviänhelluntai
Reijo Ruotsalainen kertoi Ristin Voiton sivuilla, että kenenkään ei ole tarvinnut maksaa bensoja. "
mikäs hihhuli dorka täällä riehuu ?
Kuunteles hihhuli tosta .
https://youtu.be/u9bQl4bzXMc?t=51
Totuus vapaut
Niin olipa niitä lähtijöitä viime vuonna muutama yli neljänkymmenen . Ei kiinnosta ketään muuta kuin muutamaa R R kaveria , Törkempää kuin Pride marssi .
Raukkamaista valtiovallan taholta.Olisiko aika esim:lopettaa Suomen tiettyjen yhtiöiden veroparatiisi yhteydet,siis joissa valtio isona omistajana.Tulisiko Suomen alkaa myös verottaan kaivosyhtiöitä kuten kaikki muutkin mailman maat!Uskovat ovat rehtejä veronmaksajia minun huomioni mukaan.Miten on valtion kirkon rahan keruun laita,veiläkö ravihevoset esim:maksavat kirkollisveroja..
Siunausta sille pyyteetömälle työlle mitä Helluntailaiset tekee,ottakaa oppia heistä,ja lopettakaa puskista huutelu jos ette ole asioista yhtään perillä.
Kristillistä valehtelua RR
On erittäin turvallista uhrata organisaatioiden ja seurakuntien kautta työlle. Esim. Mulla on tällä hetkellä tili evankeliointia varten Kokkolan helluntaiseurakunnassa, johon jokainen voi VAPAAEHTOISESTI laittaa apua evankelistan työhöni.
Näin ne varat ovat kontorollissa ja en sooloile niiden kanssa.
Tukitilini on: FI43 ---- 1000 ---- 79
Vai oma tili
Aina pitää olla tarkka ja vielä tarkempi toimiva valvonta, kun rahaa liikutellaan, ja sen liikuttamiseen on jollakin oikeus Helluntaiseurakuntien toiminnasta on käsitys, että se toimii korkean moraalun periaattein.MUTTA se ei tarkoita, että vslvontaa löysätään tai sooloilijoita hyyssätään. Aina on hyvä tiukentaa valvontaa, rttä luottamus säilyy kaikilla Helluntaiseurakuntien toimintaan.
7xSF on vain yksi esimerkki OneCoin/Wincapita/pyramidihuijauksista. Paljon puhetta ja lupauksia. Mikään ei kuitenkaan toteudu.